микрозайм на карту Powrót

Czym się różnią od siebie mleczko, balsam, masło do ciała?

kobieta ciemnowlosa trzyma w dloniach odzywczy balsam do ciala resibo

Balsam, mleczko czy masło do ciała – czym się różnią te produkty?

Pielęgnacja ciała zwykle zajmuje mniej miejsca w różnych poradnikach, niż kwestia pielęgnacji twarzy. Dzieje się tak zapewne dlatego, że w przypadku całego ciała zwykle borykamy się z mniejszą liczbą problemów, niedoskonałości itd. niż gdy chodzi o twarz. Jednak skóra na całym ciele jest naszą najważniejszą powłoką ochronną i największym organem. Dlatego warto dbać o siebie od stóp do głów.

Preparaty do pielęgnacji ciała – jak wybrać najlepszy?

W drogeriach i sklepach z kosmetykami nie brakuje produktów do pielęgnacji ciała. Jak wybrać ten, który najlepiej pomoże nam zadbać o skórę? Na co zwracać uwagę? Czy powinniśmy sięgnąć po mleczko, balsam, a może masło do ciała? Jak działają i czym się różnią te kosmetyki? Przede wszystkim konsystencją i to właśnie ona decyduje o tym, z którym z nich mamy do czynienia.

Balsam do ciała

Balsam do ciała ma średnio ciężką konsystencję (coś pomiędzy mleczkiem a masłem). Dzięki temu zawiera zwykle więcej substancji aktywnych i odżywczych niż mleczko, ale jest w nie uboższy niż masło. Działa też bardziej powierzchownie, nie docierając do głębszych warstw skóry, jedynie do warstwy rogowej (podobnie jak masło), ale jednocześnie łatwo się wchłania (tak jak mleczko).

Balsam jest z pewnością bardziej wydajny niż masło, często nie tracąc zbyt wiele z właściwości tego drugiego rodzaju produktów. Przykładem jest odżywczy balsam do ciała, który w dość lekkiej formule zawiera mnóstwo składników odżywczych – witamin, minerałów i innych substancji aktywnych pochodzenia roślinnego. Jego pro składnik, ekstrakt z miodunki plamistej, jest bogaty w witaminy A, E, B, C oraz karoten, dzięki czemu bardzo głęboko i intensywnie odżywia oraz chroni skórę przed uszkodzeniami.

Wielką zaletą balsamów do ciała jest fakt, że podobnie jak mleczka, nie pozostawiają na skórze tłustego filmu, z czym mamy do czynienia w przypadku maseł. Dlatego są to produkty, które możemy stosować na co dzień, bez obawy o mniejszy komfort czy zabrudzenie ubrań.

Mleczko do ciała

Najlżejsza spośród produktów do pielęgnacji ciała konsystencja to wyróżnik mleczka. Najczęściej zawiera ono niski procent substancji tłuszczowych, co sprawia, że wchłania się bardzo szybko, nie pozostawiając tłustej warstwy i nie obciążając skóry. Dzięki temu jest kosmetykiem polecanym osobom z cerą tłustą i ze skłonnością do niedoskonałości (np. zmian trądzikowych), ponieważ niemal nie obciąża skóry. Konsystencja mleczka świetnie sprawdzi się także przy innych typach cery, szczególnie latem, kiedy potrzebujemy szybkiego nawilżenia w lekkiej formie.

Zaletą mleczka do ciała jest jego wydajność – największa spośród omawianych trzech rodzajów produktów, jednak wadą jest fakt, że dostarcza naszej skórze niewiele substancji odżywczych, gdyż działa bardzo powierzchownie. Może więc np. szybko przynieść ulgę przesuszonej skórze, ale nie zapewni jej dłuższego i głębszego nawilżenia.

Masło do ciała

Masło do ciała jest najgęstsze, więc jego konsystencja jest najcięższa. Pozostawia na skórze tłusty film i bardzo długo się wchłania, jednak dzięki temu zawarte w nim składniki aktywne dłużej działają na skórę i docierają do głębszych jej warstw. To doskonały kosmetyk do pielęgnacji skóry suchej i wymagającej silnej regeneracji, ale sprawdzi się także przy cerze normalnej – gdy potrzebuje silniejszego nawilżenia.

Masło do ciała jest najmniej wydajne spośród wszystkich produktów, a fakt, że na długo pozostawia na skórze tłustą warstwę, sprawia, że nie sięgamy po nie tak chętnie, jak po mleczko czy balsam. Ale nawet jeśli nie lubimy takiej konsystencji, są sytuacje, w których warto zaaplikować skórze masło. Można je bowiem, w ramach domowego spa, potraktować jak maskę, nałożyć po peelingu, a następnie – w zależności od upodobań – pozostawić albo delikatnie zetrzeć nadmiar jednorazowymi chusteczkami.

Jak dobrać odpowiedni kosmetyk do pielęgnacji ciała?

Najważniejsze kryteria przy doborze kosmetyku do pielęgnacji ciała to typ naszej cery oraz jej potrzeby, które dostrzegamy. Osoby z cerą tłustą i trądzikową na co dzień powinny sięgać raczej po produkty o lekkiej konsystencji mleczka. Jeśli mamy cerę normalną i mieszaną, wybierajmy balsamy, a w przypadku cery suchej –szukajmy tych odżywczych. Ze względu na swoją konsystencję masło rzadko bywa kosmetykiem do codziennej pielęgnacji ciała, choć są osoby, które nie wyobrażają sobie wieczornej pielęgnacji bez niego. Niemniej, jeśli w produktach „codziennych” szukamy wygody i chcemy, by szybko się wchłaniały, wybierajmy mleczka lub masła.

Pamiętajmy jednak o potrzebach naszej skóry – jeśli widzimy, że wymaga intensywnej regeneracji lub głębszego nawilżenia, znajdźmy odpowiednie dla niej masło. W zależności od upodobań, możemy je wówczas stosować codziennie lub zrobić sobie kurację przez jakiś czas.

Zwróćmy uwagę na produkty, które sprawdzają się na co dzień nawet przy wymagającej skórze – tak jak np. wspomniany, wyjątkowo bogaty w składniki aktywne odżywczy balsam do ciała.

Nawilżające, ujędrniające, odżywiające – jak rozpoznać potrzeby skóry?

Jakie mleczko, balsam czy masło wybrać? Czy ma nawilżać, ujędrniać, odżywiać? Czego potrzebuje nasza skóra? Zwykle wystarczy dobrze jej się przyjrzeć. Odwodniona będzie wyraźnie przesuszona, pozbawiona kolorytu i będzie wyglądać na starszą niż faktycznie jest. Pozbawiona jędrności widocznie straci sprężystość i napięcie, będzie obwisła. Niedożywieniu skóry zwykle towarzyszą dwa pierwsze objawy, czyli brak odpowiedniego nawilżenia i jędrności.

Dlatego pierwszą pomocą i złotym środkiem w przypadku każdego z powyższych zauważonych na skórze deficytów są produkty odżywcze. Pamiętajmy, że skóra odwodniona i tracąca jędrność jest przede wszystkim źle odżywiona. Gdy zadbamy o ten aspekt i nadal dostrzeżemy potrzebę nawilżenia czy ujędrnienia skóry, szukajmy produktów o takim właśnie działaniu. Dobrym pomysłem jest stosowanie naprzemiennie (np. rano/wieczorem) dwóch kosmetyków o różnym działaniu. Świetnym duetem jest odżywczy balsam do ciała i specjalistyczny balsam ujędrniający. Można je stosować na różne partie ciała rano i wieczorem lub naprzemiennie – rano jeden, wieczorem drugi.

Gdy mimo stosowania kosmetyków, odpowiedniej diety i wystarczającej ilości ruchu, nasza skóra nadal potrzebuje pomocy, sięgnijmy po upiększające balsamy do ciała. Każdy z nich działa inaczej, ale oba sprawią, że wygląd naszej skóry poprawi się w mgnieniu oka, i to w widoczny sposób. Może to być wspaniały life-saver przed wielkim wyjściem!

Anita

Anita Odachowska Zakochana w Resibo i naturalnej pielęgnacji, ciekawa świata, szanująca przyrodę i doceniająca siłę roślinnych składników, w ciągłym dążeniu do co najmniej less waste.