Jak pielęgnować włosy domowymi sposobami?
Dbanie o kondycję skóry twarzy to w zasadzie już norma, jednak o głowie i włosach wciąż jeszcze zapominamy. Szampon, odżywka i na tym koniec. Tymczasem ta część ciała tak samo potrzebuje odpowiedniej, dostosowanej do jej potrzeb pielęgnacji, jak każda inna. A naturalne kosmetyki do włosów często mamy na wyciągnięcie ręki.
Olejowanie – prosty sposób na piękne i zdrowe włosy
Metoda pielęgnacji włosów, która w ostatnich latach zyskuje coraz więcej zwolenniczek, to olejowanie. Nic dziwnego – lista korzyści jest wyjątkowo długa:
- regeneracja włosów, i to na całej ich długości,
- wzmocnienie struktury włosa,
- nawilżenie,
- mniej rozdwojonych końcówek i wypadających włosów,
- ochrona przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych,
- ochrona skóry głowy przed podrażnieniami, stanami zapalnymi, a także łupieżem,
- szybszy porost włosów,
- łatwiejsze rozczesywanie.
Forma olejowania oraz rodzaj oleju powinny być dostosowane do potrzeb naszych włosów. Poniżej prezentujemy dwa podstawowe sposoby:
Olejowanie włosów na sucho
To najprostsza metoda. Odpowiednio dobrany olej nakładamy na suche włosy, zwracając uwagę na jego ilość, aby nie przeciążyć kosmyków, ale jednocześnie nie nałożyć go za mało. Ważne jest, aby na włosach nie było żadnego środka do stylizacji.
Jak nakładać olej? Rozetrzyj i ogrzej go w dłoniach, a następnie nakładaj stopniowo na wydzielone pasma. Po 30 minutach można go zmyć, jednak warto potrzymać go dłużej, nawet całą noc, jeśli włosy są bardzo zniszczone i suche. Wówczas należy nałożyć czepek lub ręczniki albo zabezpieczyć poduszkę przed zabrudzeniem. Obojętnie, jak długo będziemy trzymać olej, kolejny krok to dokładne umycie włosów – bywa, że szamponu trzeba to użyć kilkakrotnie.
Olejowanie włosów na mokro
Ta metoda jest podobna, jednak wymaga trochę więcej wprawy, bo na mokrych kosmykach nie widać, ile oleju zostało nałożone, tak jak na suchych.
Jak nakładać olej? Zmocz włosy i dokładnie odciśnij z nadmiaru wody. Następnie rozgrzej olej w dłoniach i wetrzyj równomiernie we włosy. Załóż czepek lub owiń głowę ręcznikiem na minimum pół godziny. Najlepsze efekty uzyskasz jednak po ok. 2 godzinach.
W tej pielęgnacji ważny jest dobór oleju pod kątem porowatości włosów, bowiem nie wszystkie oleje będą odpowiednie do wszystkich włosów. Jak sprawdzić porowatość włosów, przeczytasz w naszym artykule.
Domowe maseczki i odżywki do włosów
Kolejny sposób pielęgnacji to zrobiona w domu odżywka do włosów. Ich wykonanie jest proste, a składniki często mamy w kuchni albo w łazience.
Maska przywracająca włosom blask
Składniki:
1 l wody
100 ml soku jabłkowego
100 ml octu jabłkowego
10 g oleju rycynowego
Sposób użycia:
Wodę, sok, ocet oraz olej dokładnie wymieszaj i nanieś na umyte i dokładnie odciśnięte włosy. Trzymaj 15 do 20 minut. Następnie spłucz głowę czystą wodą.
Maseczka wzmacniająca włosy
Składniki:
2 żółtka jaj
2 łyżki olejku do demakijażu Resibo
1 łyżka miodu
Sposób użycia:
Składniki połącz w miseczce do uzyskania jednolitej konsystencji. Nałóż na włosy i skórę głowy, a następnie ubierz czepek lub nałóż foliową siatkę. Całość owiń turbanem z ręcznika. Odczekaj godzinę (lub dłużej), a następnie umyj włosy łagodnym szamponem bez SLS.
Maseczka wygładzająca, laminująca włosy
Składniki:
1 łyżka żelatyny
3 łyżki wrzątku
1 łyżka odżywki do włosów
1 łyżka olejku do demakijażu Resibo
Sposób użycia:
Żelatynę wsyp do szklanki, a następnie dolej wrzątek i dokładnie wymieszać do czasu, aż wszystkie grudki się rozpuszczą. Jeśli jest to utrudnione, dodaj jeszcze trochę gorącej wody. Następnie do żelatyny dołóż odżywkę i olejek do demakijażu Resibo — mieszaj, aż powstanie jednolita masa. Powstałą mieszankę nałóż na włosy i spłucz chłodną wodą, a następnie umyj kosmki szamponem.
Płukanki do włosów
Doskonałym sposobem na poprawę kondycji włosów są ziołowe płukanki. Wystarczy woda i trochę odpowiednio dobranych ziół, by przywrócić naszym kosmykom blask, wzmocnić je i nawilżyć. Co ciekawe, takie płukanki potrafią również poprawiać wygląd włosów o określonym kolorze.
Płukanka wzmacniająca
Zrobimy ją ze skrzypu polnego (2 łyżki) i wody (1 litr). Ziele zalewamy wrzącą wodą, czekamy 5 minut, aż się zaparzy, a następnie studzimy. Gdy płukanka będzie ciepła lub letnia, zanurzamy w niej włosy lub wgniatamy ją jak maseczkę. Spłukujemy po 30 minutach.
Płukanka regulująca wydzielanie sebum
Taką płukankę możemy zrobić z tymianku, skrzypu polnego, szałwii i rozmarynu (po 1 łyżce) oraz ¾ litra wrzącej wody lub mięty, pokrzywy i cytryny (po 1 łyżce) oraz 1 l wody. Zaparzone zioła wgniatamy we włosy lub zanurzamy je w nich na pół godziny. Po tym czasie spłukujemy.
Płukanki pod kolor włosów
Płukanki ziołowe to także świetny sposób na wzmocnienie lub podkreślenie naturalnego koloru włosów. Dla blondynek polecana jest mieszanka rumianku, nagietka, skórki z cytryny i octu jabłkowego. Brunetki powinny sięgnąć po płukankę z kory dębu, liści orzecha włoskiego i czarnej herbaty. Dla rudowłosych idealny zestaw to płatki nagietka i czerwone wytrawne wino. Oczywiście, każdy z tych zestawów należy połączyć z wodą.
Peeling do skóry głowy
Skóra głowy, podobnie jak twarz i ciało, do pełni zdrowia potrzebuje regularnego złuszczania. I nie trzeba do tego celu żadnych wyszukanych kosmetyków. Prosty peeling do skóry głowy to po prostu zwykły cukier zmieszany np. z olejkiem do demakijażu. W kilka chwil gotowy jest domowy kosmetyk, który pomoże pozbyć się resztek zrogowaciałego naskórka, a jednocześnie wygładzi, oczyści i nawilży skórę głowy.
Henna do włosów
Hennowanie włosów to jeden z najstarszych sposobów na poprawę ich kondycji. Henna jednocześnie farbuje i pielęgnuje włosy. Jest więc świetną alternatywą dla chemicznych sposobów koloryzacji. Aczkolwiek należy podkreślić, że nie jest to typowa farba i jeśli chodzi o efekty, trzeba się spodziewać bardziej pogłębienia i podkreślenia naturalnego koloru włosów niż całkowitej zmiany ich barwy.
Czym jest henna? To barwnik pozyskiwany z liści i pędów lawsonii bezbronnej. Zmieszany z wodą, ma właściwości koloryzujące, ale jednocześnie zawiera wiele substancji pielęgnacyjnych, wpływających na kondycję włosów, jak np. wapń, magnez i potas, witaminy A, B i D czy kwas oleinowy i linolowy.
Suplementacja, czyli tabletki na włosy
Stan naszych włosów, tak jak i skóry, w dużym stopniu jest wynikiem stanu naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest picie wody i odpowiednie odżywianie. I dlatego też suplementacja potrafi mieć naprawdę zbawienny wpływ na stan naszych włosów, ale też skóry i paznokci. Doskonałe efekty dają preparaty zawierające biotynę czy wspomniany już kilkukrotnie skrzyp polny. Warto też po prostu włączyć do swojej codziennej diety herbatkę ze skrzypu polnego. Jego wspierające włosy, skórę i paznokcie właściwości mają swoje źródło w dużej zawartości krzemu, pierwiastka, który wpływa na nie wzmacniająco.