Ekstrakt z kwiatu kangurza łapa – jak działa na skórę?

Zmarszczki – jak sobie z nimi radzić?

Zmarszczki to problem, z którym prędzej czy później zmierzy się każdy z nas. Pierwsze pojawiają się dość wcześnie i już wtedy warto wdrożyć pielęgnację przeciwzmarszczkową. Dzięki niej będziemy dłużej cieszyć się piękną, młodo wyglądającą cerą.

Jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki, czyli pojawiające się wraz z wiekiem zmiany w strukturze skóry, są skutkiem utraty jej elastyczności i sprężystości, a jednocześnie – jednym z objawów starzenia się. Powstawanie zmarszczek to wypadkowa różnych czynników: 

  • wewnętrznych, m.in. postępujący wraz z wiekiem spadek produkcji kolagenu i elastyny w skórze, które są jej podstawowym budulcem,
  • zewnętrznych, m.in. promieniowanie UV, palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza, niezdrowy styl życia.

Zmarszczki są skutkiem zwiększonego napięcia mięśni twarzy i jednoczesnej utraty objętości tkanek skórnych (brak budulca). To, jak szybko się pojawiają i gdzie są zlokalizowane, zależy od wielu czynników, m.in. od stylu życia, stanu zdrowia czy uwarunkowań genetycznych.

Jak można zapobiec powstawaniu zmarszczek na twarzy i pod oczami?

Zacznijmy od tego, że powstawaniu zmarszczek nie da się zapobiec, ponieważ jest to proces naturalny związany ze starzeniem się całego organizmu, w tym naszej skóry. Można jednak ten proces opóźnić, utrzymując skórę w dobrej kondycji możliwie jak najdłużej. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi, przy czym warto wiedzieć, że najlepiej wdrożyć je wszystkie jednocześnie:

  • chrońmy skórę przed promieniowaniem UV – to jeden z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się skóry, dlatego stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym powinno stać się naszym codziennym nawykiem,
  • dbajmy o nawilżenie skóry – odpowiedni poziom nawilżenia pomaga utrzymać elastyczność i sprężystość skóry, dlatego stosujmy kremy nawilżające, pijmy minimum 1,5 l wody dziennie, a także unikajmy długotrwałego wystawiania skóry na suche powietrze, np. z klimatyzacji,
  • stosujmy zbilansowaną dietę – posiłki i napoje bogate w witaminy i minerały pomagają utrzymać cały organizm, w tym skórę, w dobrej kondycji, opóźniając procesy starzenia się, a tym samym powstawanie zmarszczek,
  • unikajmy palenia papierosów i nadmiernego spożywania alkoholu – palenie jest szkodliwe dla zdrowia i stanowi jedną z głównych przyczyn powstawania zmarszczek na twarzy, zaś alkohol powoduje odwodnienie organizmu, co może prowadzić do wysuszenia skóry i pojawienia się zmarszczek,
  • ćwiczmy mięśnie twarzy – regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni twarzy poprawia krążenie krwi i opóźnia powstawanie zmarszczek, a nawet może pomóc zniwelować już istniejące,
  • stosujmy zdrowe, naturalne kosmetyki – dobierzmy je do naszego rodzaju skóry i jej potrzeb,
  • wysypiajmy się i zredukujmy stres – brak snu bardzo szybko widać na twarzy, gdyż spanie jest czasem na regenerację skóry, z kolei długotrwały stres może prowadzić do powstawania zmarszczek, ponieważ zwiększa napięcie mięśni twarzy. 

Jak działa ekstrakt z kwiatu kangurza łapa?

Ekstrakt z nektaru kwiatu Anigozanthos flavidus (inaczej kangurza łapa) stymuluje syntezę Tenazyny-X, białka odpowiedzialnego za strukturę macierzy pozakomórkowej i tworzącego architektoniczne wsparcie dla znajdujących się w tej macierzy białek budulcowych skóry, czyli kolagenu i elastyny. Warto w tym miejscu dodać, że kolagen zapewnia twardość i opór skóry, zaś elastyna odpowiada za jej rozciągliwość. Razem sprawiają, że skóra jest odporna i jędrna, a w połączeniu m.in. ze współistniejącym w tej strukturze kwasem hialuronowym – odpowiednio nawilżona i w dobrej kondycji. W rezultacie jest zdrowa i wygląda młodo.

Ponadto ekstrakt z kwiatu kangurza łapa zawiera naturalne polisacharydy, które pomagają zwiększyć poziom nawilżenia skóry i utrzymać jej elastyczność. Ma także właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu podnosi poziom ochrony skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia.

Kto powinien szukać ekstraktu z kwiatu kangurza łapa w kosmetykach?

Ekstrakt z kwiatu Anigozanthos flavidus to składnik, którego powinny szczególnie poszukiwać osoby z cerą suchą, odwodnioną, a także osoby z cerą dojrzałą, jak również te, które dostrzegają na swojej skórze pierwsze oznaki starzenia lub chcą opóźnić ich pojawienie się. 

Jeśli należymy do takich osób i chcemy wypróbować działanie tego ekstraktu na sobie, w składach kosmetyków (INCI) szukajmy nazwy Anigozanthos Flavidus Extract, zaś w opisach na etykietach nazwy SKINectura, która jest nazwą handlową tego składnika.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?