Ekstrakt z lukrecji – jakie ma zastosowanie w kosmetyce?

Jakie są właściwości zdrowotne lukrecji? Kosmetyki z lukrecją

Lukrecja kojarzy nam się ze słodyczą. Tymczasem to roślina o znanym od starożytności działaniu leczniczym. Jej właściwości docenia także kosmetologia, w której ekstrakt z korzenia lukrecji zagościł na dobre.

Co zawiera w sobie lukrecja?

Ekstrakt z lukrecji zawiera ok. 400 składników, w tym m.in.:[i]

·      saponiny triterpenowe, np. glicyryzynę (źródło słodkiego smaku rośliny) oraz sole potasowe, wapniowe i amonowe kwasu glicyryzynowego,

·      flawonoidy, np. glabrydynę i pochodne izoflawonu,

·      kumaryny, np. likumarynę, umbeliferon i herniarynę,

·      olejek eteryczny, który zawiera ok. 30 składników (np. linalol, kwas propionowy),

·      polisacharydy,

·      aminokwasy,

·      białka,

·      witaminy z grupy B.

Dzięki swojemu wyjątkowemu składowi, a w szczególności obecnym w niej saponinom i flawonoidom, lukrecja znana jest nie tylko ze swojego słodkiego smaku, ale też z dużej aktywności biologicznej i biochemicznej.

Ekstrakt z lukrecji – jakie ma właściwości?

Lukrecja to roślina o szerokim działaniu leczniczym. Wśród jej znanych i udokumentowanych właściwości są m.in.:

1)    wspieranie leczenia chorób układu oddechowego (przeziębień, astmy, przewlekłej chrypki itd.):

·      substancje zawarte w lukrecji zmniejszają lepkość śluzu zalegającego w drogach oddechowych ułatwiając odkrztuszanie,

·      glicyryzyna działa przeciwwirusowo, bakteriostatycznie i immunosupresyjnie.

2)    wspomaganie funkcjonowania układu pokarmowego:

·      łagodzenie dolegliwości trawiennych,

·      regeneracja błony śluzowej żołądka i jelit,

·      redukcja objawów zgagi,

·      hamowanie rozwoju niektórych chorobotwórczych bakterii gnieżdżących się w układzie pokarmowym,

·      regulacja wydzielania trzustkowego,

·      ochrona przed stłuszczeniem wątroby.

3)    wspieranie pracy układu hormonalnego i kostno-stawowego:

·      fitoestrogeny zawarte w lukrecji łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy,

·      lukrecja wspomaga ponadto leczenie osteoporozy postmenopauzalnej u kobiet.

Ekstrakt z lukrecji – jakie ma zastosowanie w kosmetyce

Wymienione wyżej właściwości prozdrowotne i lecznicze lukrecji to nie wszystko. Ma ona także bardzo pozytywne działanie na skórę i włosy, dlatego ekstrakt z lukrecji  znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. 

Ekstrakt z lukrecji na trądzik 

Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, oczyszczającym, łagodzącym, ściągającym i regulującym wydzielanie sebum, ekstrakt z lukrecji jest częstym składnikiem kosmetyków do cery trądzikowej. Ponadto lukrecja korzystnie wpływa na zmiany potrądzikowe. 

Lukrecja do cery dojrzałej

Zawarta w lukrecji glabradyna ma działanie depigmentacyjne i rozjaśniające, więc doskonale radzi sobie z przebarwieniami. Ponadto ekstrakt z tej rośliny silnie nawilża, wygładza i rozświetla cerę. Zawarte w lukrecji flawonoidy to jedne z najsilniejszych antyoksydantów, które skutecznie neutralizują wolne rodniki. To sprawia, że ekstrakt z lukrecji znalazł szerokie zastosowanie jako składnik kosmetyków przeciwstarzeniowych i przeznaczonych do cery dojrzałej.

Ekstrakt z lukrecji w ochronie przeciwsłonecznej

Kumaryny zawarte w lukrecji absorbują frakcję ultrafioletową światła słonecznego, przez co zapobiegają pigmentacji wywołanej przez promieniowanie UVB. Ponieważ lukrecja ma także działanie łagodzące i nawilżające oraz chroniące przed utratą wody, ekstrakt niej jest bardzo częstym składnikiem produktów do opalania i po opalaniu.

Lukrecja na cellulit 

Kwas glicyretynowy zawarty w ekstrakcie z lukrecji hamuje adipogenezę, czyli rozwój komórek tłuszczowych, a jednocześnie stymuluje proces lipolizy, czyli rozkładu trójglicerydów w tkance tłuszczowej. Ponadto skład lukrecji sprawia, że wyciąg z niej poprawia przepływ limfy, działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwobrzękowo. To sprawia, że świetnie radzi sobie w walce z „pomarańczową skórką” i jest częstym składnikiem kosmetyków antycellulitowych.

Ekstrakt z lukrecji na włosy 

Wyciąg z lukrecji znajdziemy również w preparatach wzmacniających włosy oraz zapobiegających ich wypadaniu. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców, ekstrakt z tej rośliny jest skuteczniejszy jako środek na porost włosów i zapobiegający łysieniu niż minoxidil – najczęstszy składnik takich preparatów[ii]. Ponadto działanie regulujące wydzielanie sebum, a także przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze lukrecji sprawia, że jest ona wykorzystywana jako wsparcie w leczeniu łupieżu oraz łojotokowego zapalenia skóry głowy.

[i] Źródło: https://www.czytelniamedyczna.pl/5991,aktualny-stan-wiedzy-na-temat-chemizmu-i-aktywnoci-biologicznej-lukrecji-gadkiej.html (dostęp: 25.09.2022)

[ii] Źródło: https://www.proquest.com/openview/291409b16ef95227d64704cbd936a12a/1.pdf?pq-origsite=gscholar&cbl=2026661 (dostęp: 25.09.2022)

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?