Hibiskus w pielęgnacji skóry. Jak działa na skórę i włosy?

czerwony kwiat hibiskusa i koliber

Właściwości hibiskusa i jego zastosowanie w kosmetyce

Hibiskus kojarzy się nam przede wszystkim z herbatkami. Suszone kwiaty tej rośliny nadają naparom piękny, rubinowy kolor. Ale nie tylko o kolor chodzi. Hibiskus ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, a ekstrakt z niego to cenny składnik kosmetyczny.

Właściwości hibiskusa

Hibiskus (inaczej kwiat malwy sudańskiej albo ketmia) to roślina o pięknych, dużych kwiatach, rosnąca naturalnie m.in. w Chinach, Indiach, Malezji czy na Tajwanie. Jest bardzo popularna jako kwiat hodowlany i roślina ozdobna, dlatego często spotykamy ją również w naszych polskich ogrodach.

Ekstrakt z hibiskusa (jak również napar z jego kwiatów) ma dużą zawartość antocyjanów i polifenoli, a także kwasu linolowego oraz witamin C i E, dzięki czemu ma silne właściwości antywolnorodnikowe. Wyciąg z tego kwiatu obniża ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu, wzmacnia organizm i zapobiega infekcjom. Ponadto wspomaga trawienie, działając rozkurczowo i zapobiegając zaparciom, ma działanie żółciopędne i moczopędne, dzięki czemu pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie, a także działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwpasożytniczo.

Zastosowanie hibiskusa w kosmetyce

Ze względu na swoje właściwości antywolnorodnikowe i zdolność wzmacniania ścian naczyń krwionośnych, ekstrakt z kwiatów hibiskus jest bardzo cenionym surowcem w kosmetyce. Ekstrakt z tej rośliny zawiera duże ilości glikozaminoglikanów (mukopolisacharydów), czyli podstawowych składników tkanki łącznej, które odpowiadają za prawidłowe przekazywanie składników odżywczych z krwi do komórek. Dzięki temu ma działanie odbudowujące, a w przypadku włosów – odżywiające i stymulujące ich wzrost.

Hibiskus stosowany jest w produktach przeznaczonych do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, naczynkowej i wrażliwej. Znajdziemy go również w kosmetykach, np. antycellulitowych, balsamach do ciała, maskach, peelingach, szamponach i odżywkach do włosów.

W jakiej postaci hibiskus jest najskuteczniejszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W zależności od tego, czy chcemy skorzystać z właściwości hibiskusa dla poprawy kondycji swojego organizmu (np. regularnie stosowany pozwala obniżyć ciśnienie krwi), czy do pielęgnacji skóry albo włosów, wybierzemy napar albo czysty olejek, którego kilka kropel można wklepać bezpośrednio w skórę albo dodać do kremu. Obydwie formy są bardzo skuteczne, choć działają w innych obszarach.

Warto również zwrócić uwagę na produkty, które oprócz ekstraktu z hibiskusa, zawierają także składniki komplementarne, dobrane z myślą o konkretnych potrzebach skóry, np. wymagającej silnej regeneracji, nawodnienia i uregulowania produkcji sebum. Flower Acids®, kompleks kwasów organicznych pozyskanych z kwiatów hibiskusa, który neutralizuje wolne rodniki, przyspiesza regenerację nawet bardzo zniszczonej skóry i przeciwdziała efektom jej starzenia, znajdziemy w regulującym hydro kremie Flower Power. Ich działanie uzupełniają m.in. niacynamid, ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej czy betaina roślinna.

Ekstrakt hibiskusa – jak działa na skórę?

Ekstrakt z hibiskusa działa na skórę zmiękczająco i ujędrniająco, spowalnia proces pojawiania się nowych zmarszczek. Dzięki zawartości kwasów organicznych, łagodnie złuszcza martwy naskórek i poprawia mikrokrążenie krwi, wyrównując tym samym koloryt skóry i przywracając jej zdrowy blask.

Wyciąg z kwiatu malwy sudańskiej zmniejsza zaczerwienienia, wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu tzw. pajączków. Ponadto koi podrażnienia i redukuje świąd im towarzyszący. Jednocześnie przyspiesza proces odnowy komórkowej, wspierając odbudowę warstwy ochronnej naskórka.

Wyciąg z hibiskusa w pielęgnacji włosów

Dzięki zawartości kwasów organicznych i witaminy C, ekstrakt z hibiskusa jest bardzo skuteczny w pielęgnacji włosów. Dlatego często znajdziemy go w składzie produktów do pielęgnacji tej części ciała. Stosowany w szamponach i odżywkach nawilża skórę głowy i włosy, wzmacnia je i wspiera odbudowę struktury włosa. Regularnie stosowany przywraca włosom zdrowy wygląd, sprężystość oraz sprawia, że są lśniące, gładkie i puszyste.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?