Jak chronić skórę przed słońcem? Ochrona przeciwsłoneczna

dwie kobiety brunetki na ceglastym tle oslaniaja sie przed sloncem jedna trzyma w rece plaster grejpfruta

Bez tych kosmetyków w lecie nie wychodź z domu. Ochrona przeciwsłoneczna

Kremy z filtrem do niedawna kojarzyły nam się z wakacjami, plażą, aktywnością na świeżym powietrzu, słowem – opalaniem i ochroną przed poparzeniami. Tymczasem ochrona przeciwsłoneczna to coś znacznie więcej, a przede wszystkim – coś, o co powinniśmy dbać nie tylko latem, ale przez cały rok.

Ochrona przeciwsłoneczna – dlaczego jest tak ważna?

Promieniowanie słoneczne to zjawisko, z którym mamy do czynienia o każdej porze roku, bez względu na to, jak wysoko jest słońce i jak intensywnie świeci. Do Ziemi docierają trzy rodzaje tego promieniowania, które – w zależności od długości fali –  dzielimy na:

  • promieniowanie widzialne, czyli światło słoneczne, na które reaguje siatkówka ludzkiego oka (fale mają długość od 380 do 780 nm),
  • promieniowanie podczerwone (inaczej infrared, IR) – to fale o długości od 760 nm do 1 mm, które ludzki organizm odczuwa w postaci doznań cieplnych; ma zastosowanie m.in. w medycynie w leczeniu różnych schorzeń, np. skórnych czy stawowych, i ciepłownictwie (np. ogrzewanie na podczerwień),
  • promieniowanie ultrafioletowe – ten typ promieniowania stanowią aktywne biologicznie trzy rodzaje fal: UVC (o długości od 100 do 280 nm), UVB (od 280 do 320 nm) i UVA (od 320do 400 nm).

Trzy ostatnie rodzaje fal promieniowania ultrafioletowego są szkodliwe dla człowieka, jednak promienie UVC, które są zabójcze dla organizmów żywych, w całości pochłaniają górne warstwy atmosfery okołoziemskiej. Do Ziemi docierają zatem tylko fale UVB oraz UVA. Pierwsze to te, które odpowiadają m.in. za poparzenia słoneczne czy wytwarzanie melaniny (stąd opalenizna), jednak na szczęście większość z nich również znika w warstwie ozonowej, więc do globu dociera tylko kilka procent. Drugie to promieniowanie, które niemal w całości przenika atmosferę, a dalej m.in. przez szyby okien, ubrania i naszą skórę.

Promienie UVA są odpowiedzialne za nieodwracalne procesy zachodzące w skórze, m.in.:

  • fotostarzenie skóry,
  • degradację włókien kolagenu i elastyny,
  • różnego rodzaju alergie słoneczne i choroby skóry wywołane promieniowaniem,
  • przebarwienia i plamy pigmentacyjne,
  • nowotwory skóry.

Jedyną formą zapobiegania tym przykrym skutkom jest stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego stosowanie filtrów (nie tylko w kosmetykach, ale też np. w okularach przeciwsłonecznych) to konieczność, a nie wybór.

Jaki krem z filtrem wybrać latem, a jaki zimą?

W odpowiednim doborze kosmetyków z filtrem pomoże znajomość pewnych terminów, a właściwie skrótów, które zazwyczaj widzimy na opakowaniach tego typu produktów. Powyżej wyjaśniliśmy dwa z nich, tj. UVA oraz UVB. Trzeci skrót to SPF (z ang. Sun Protection Factor, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej), który zawsze występuje z liczbą (od 2 do 50 i więcej). Jest to stosunek ilości promieniowania wpływającego na organizm po użyciu filtra do ilości promieniowania wpływającego na organizm bez użycia filtra. Na przykład SPF 15 oznacza, że do poparzenia promieniami UVB dojdzie 15-krotnie później, gdy zastosujemy dany produkt ochronny, niż gdy go nie zastosujemy.

Jesienią i zimą, gdy natężenie światła słonecznego jest mniejsze możemy zastosować kremy z SPF 15-20. Według badań, ochrona na poziomie SPF15 zatrzymuje 93% promieni UVB, a SPF30 – 97%[i]. Latem należy sięgnąć co najmniej po SPF30, a osoby z jasną karnacją i wrażliwą skórą oraz dzieci – nawet po SPF50.

Czytając etykiety produktów, koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy zapewniają one także ochronę przed UVA, bo przed tym rodzajem fal powinniśmy chronić się przez cały rok.

Jeśli chodzi o rodzaj produktów, starajmy się wybierać dobre kosmetyki z filtrami mineralnymi. Ich siłą jest to, że są bezpieczne nawet dla bardzo wrażliwej skóry. Tworzą na jej powierzchni fizyczną barierę odbijającą promienie słoneczne, a tym samym – skuteczniej  chronią przed ich szkodliwym działaniem.

Jak prawidłowo stosować preparaty przeciwsłoneczne?

Aby kosmetyki chroniące przed promieniowaniem słonecznym były skuteczne, warto zapamiętać kilka wskazówek.

1. Krem SPF to jeden z elementów codziennej, porannej pielęgnacji. I choć taki produkt, jak np. TEAM SUNSCREEN krem nawilżający SPF30, można stosować samodzielnie, to dla kompleksowej pielęgnacji skóry warto użyć także ulubionego kremu czy serum na dzień. Pamiętajmy jednak, aby filtr był ostatnim krokiem przed nałożeniem makijażu (jeśli się malujemy).

2. Dajmy temu produktowi około 10 minut na wchłonięcie, zanim przystąpimy do dalszych kroków. Ważne, aby nie mieszać konsystencji kremu SPF z innym kosmetykiem – w ten sposób możemy osłabić działanie ochronne. Wklepując filtr w twarz, podobnie jak przy kosmetykach pielęgnacyjnych, nie zapominajmy także o szyi i dekolcie.

Ochrona przeciwsłoneczna a makijaż

Stosując kremy z filtrami nie musimy rezygnować z makijażu. Co prawda, wiele produktów, zwłaszcza tych z wysokim SPF, to trudny towarzysz podkładów i pudrów. Są ciężkie, bielą, pozostawiając na skórze smugi. TEAM SUNSCREEN jest pod tym względem wyjątkowy, ponieważ zawiera pigment, który nadaje cerze transparentny, cielisty odcień, niezależnie od karnacji. Jest niemal niewidoczny i nie pozostawia białych śladów.

Warto jeszcze przy tej okazji obalić wciąż pokutujący mit, jakoby sam makijaż chronił naszą skórę przed promieniowaniem. To nieprawda.

Jak zmywać krem z filtrem?

Krem SPF tworzy na skórze niewidoczną ochronę, która musi poradzić sobie ze szkodliwymi promieniami słońca. Dlatego przy stosowaniu kosmetyków z filtrem, zwłaszcza tych wodoodpornych, niezwykle istotne jest co najmniej dwuetapowe oczyszczanie skóry. Najpierw sięgnijmy po olejek, balsam do demakijażu lub płyn micelarny. W drugim kroku umyjmy twarz, szyję i dekolt żelem myjącym. Nie zapomnijmy o zastosowaniu toniku, który wyrówna poziom pH skóry i przyspieszy regenerację warstwy ochronnej.

Ochrona przeciwsłoneczna – o tym zawsze trzeba pamiętać!

Ochrona przeciwsłoneczna to nie tylko kremy z filtrem czy balsamy. To także odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, zawierające filtry. Pod żadnym pozorem nie kupujmy takich produktów na nadmorskich straganach czy bazarach. Najlepiej wybierzmy się po okulary do sklepu optycznego, gdzie mamy gwarancję, że soczewki w nich zastosowane zostały wyposażone w odpowiedni, atestowany filtr UV. Ważne są także nakrycia głowy, którą trudno chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem w inny sposób niż zakładając kapelusz czy czapkę. Ponadto pamiętajmy, że nawet wodoodporne produkty nie pozostają na niej przez cały czas. Tak, jak ściera się makijaż, tak samo dzieje się z kremami. Dlatego warto je ponownie zaaplikować po 6-8 godzinach, a jeśli długo przebywamy w pełnym słońcu (na plaży, w górach, na basenie itp.), nawet co 2-3 godziny.


[i] Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wskaźnik_ochrony_przeciwsłonecznej

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *