Jak otrzymać opaleniznę? Rodzaje kosmetyków samoopalających

kobieta opalona trzyma rękę na nagim ramieniu

Jak otrzymać efekt opalenizny bez opalania? Podpowiadamy

Chociaż opalona skóra jest często postrzegana jako symbol zdrowia i witalności, metody jej uzyskiwania mogą narażać na ryzyko nasze zdrowie. W tym artykule wyjaśnimy, jak bezpiecznie i skutecznie uzyskać efekt opalenizny bez konieczności wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych.

Czy opalenizna powstała wskutek opalania jest zdrowa?

Opalenizna, choć w cywilizacji zachodniej postrzegana jako atrakcyjna, jest tak naprawdę odpowiedzią naszej skóry, a właściwie zawartej w niej melaniny, na czynniki, które są dla niej potencjalnie szkodliwe. Takim czynnikiem jest w tym przypadku nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Warto wiedzieć, że nie tylko naturalne słońce, ale też solarium emitują promienie UVA i UVB, które według badań przyczyniają się do: 

 • przedwczesnego starzenia się skóry (generują powstawanie wolnych rodników, uszkadzają białka strukturalne skóry, takie jak kolagen i elastyna),
 • uszkodzeń DNA komórek, 
 • zwiększenia ryzyka raka skóry.

Nauka rozróżnia dwa etapy pojawiania się opalenizny na naszej skórze, a każdy z nas z pewnością zauważył oba u siebie, choć nie potrafił ich nazwać. Pierwszy to tzw. natychmiastowa pigmentacja, w trakcie której dochodzi do fotooksydacji (utleniania pod wpływem promieniowania UV) melaniny obecnej w skórze. Etap drugi to tzw. pigmentacja opóźniona – pojawia się zazwyczaj po dwóch, trzech dniach i to właśnie wtedy powstaje właściwa opalenizna. Dzieje się tak, dlatego że w tym czasie w skórze następuje synteza nowej melaniny, która przemieszcza się do naskórka, by nas chronić[i].

Ponieważ jak wspomniałam, opalenizna jest reakcją naszej skóry na czynnik szkodliwy, codzienna ochrona przeciwsłoneczna powinna stać się naszym nawykiem. Co ważne, ochrona ta musi być intensywniejsza wtedy, gdy korzystamy z kąpieli słonecznych, czy kiedy nasza skóra jest długo wystawiona na słońce, np. podczas letnich wycieczek. Dzięki temu nie tylko dbamy o zdrowie naszej skóry, ale też zapewnimy jej dobrą kondycję.

Jak osiągnąć efekt opalania bez opalania?

Ze względu na udowodnioną szkodliwość promieniowania słonecznego[ii], branża kosmetyczna od lat poszukuje nie tylko coraz to nowych metod ochrony UV, ale też sposobów uzyskania opalenizny bez ryzyka związanego z ekspozycją na promieniowanie. Do najpopularniejszych należą kosmetyki samoopalające, brązujące balsamy, spraye oraz profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych, które dają natychmiastowy i równomierny efekt opalonej skóry bez szkód dla zdrowia.

Dlaczego warto stosować kosmetyki samoopalające?

Kosmetyki samoopalające to bezpieczna alternatywa dla słońca i solarium. Najczęściej zawierają one dihydroksyaceton (DHA), substancję, która reaguje z keratyną w zewnętrznej warstwie skóry, co skutkuje ciemnieniem jej koloru bez ryzyka uszkodzeń UV.

Rodzaje kosmetyków samoopalających

Kosmetyki samoopalające mają różnorodne formuły, więc można je dostosować do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Poniżej zebrałam dostępne rodzaje produktów samoopalających:

 1. Krem i balsam – jedne z najczęściej wybieranych produktów samoopalających ze względu na łatwość aplikacji i kontrolę nad stopniem opalenizny. Powinny je wybierać osoby, które chcą stopniowo budować kolor opalenizny, co pozwala na osiągnięcie naturalnego wyglądu.
 2. Mleczka – są one lżejsze niż kremy czy balsamy. To dobry wybór dla osób poszukujących delikatniejszego i mniej intensywnego efektu. Są one łatwe w rozprowadzaniu i szybko się wchłaniają.
 3. Żel – zazwyczaj szybko schnie i jest mniej tłusty niż krem, czy balsam, co pozwala kontrolować równomierne rozprowadzenie. To dobry produkt dla osób o tłustej lub mieszanej skórze. 
 4. Spray – umożliwia równomierne pokrycie, co jest szczególnie przydatne w trakcie aplikacji w trudno dostępnych miejscach. 
 5. Tonik – świetną opcją równomiernego krycia jest tonik samoopalający, którego wodnista konsystencja idealnie wtapia się w skórę podczas aplikacji, nie pozostawiając tłustej warstwy właściwej dla większości kosmetyków.
 6. Chusteczka – idealna dla osób w ciągłym ruchu, ponieważ pozwala szybko nałożyć produkt.Nie zajmuje dużo miejsca, więc może być stosowana na przykład w podróży.
 7. Mus i pianka – puszysta, lekka konsystencja ułatwia aplikację i szybko wysycha, dzięki czemu otrzymujemy lekkie, równomierne pokrycie w krótkim czasie.
 8. Krople samoopalające – to jedna z nowości ostatnich lat – skoncentrowany preparat, który można mieszać z ulubionym kremem nawilżającym lub balsamem, co pozwala na dostosowanie intensywności opalenizny do indywidualnych oczekiwań. 

Jak wybrać odpowiedni rodzaj kosmetyku samoopalającego?

Wybór odpowiedniego rodzaju kosmetyku samoopalającego zależy od kilku czynników, w tym od typu skóry, pożądanego efektu oraz preferencji dotyczących aplikacji. U osób o suchej skórze lepiej sprawdzą się kremy i balsamy, które dodatkowo nawilżają skórę. Natomiast u osób o skórze tłustej lepsze będą żele lub spraye. Warto również zwrócić uwagę na skład produktów, wybierając te, które zawierają naturalne składniki i są pozbawione szkodliwych dodatków.

Produkty, takie jak tonik samoopalający, to opcja dla każdego – nie tylko dają piękną opaleniznę, ale też tonizują skórę. 

Jak prawidłowo stosować kosmetyki samoopalające?

Aby uzyskać równomierny i naturalnie wyglądający efekt, należy dokładnie przygotować skórę przed aplikacją kosmetyku samoopalającego. Skóra powinna być oczyszczona i złuszczona, zwłaszcza na kolanach, łokciach czy kostkach, czyli w miejscach, w których gromadzi się wiele martwych komórek. Kosmetyk należy aplikować równomiernie, a bezpośrednio po jego użyciu – umyć ręce. Dajmy mu też chwilę na wchłonięcie – nie zakładajmy od razu ubrań i nie kładźmy się natychmiast do łóżka (po wchłonięciu produktu możemy od razu założyć nawet jasne ubrania).

Co zrobić, by utrzymać opaleniznę jak najdłużej?

Jeśli chcemy utrzymać letnią opaleniznę na dłużej, najważniejsze jest dobre nawilżanie skóry, które zapobiega jej łuszczeniu i pomaga utrzymać równomierny kolor. Jak dbać o opaleniznę? Regularnie stosujmy balsamy nawilżające i unikajmy długich kąpieli w gorącej wodzie, które mogą przyspieszyć proces złuszczania skóry. Dla osób, szukających sposobów na naturalne utrzymanie opalenizny, dobrym rozwiązaniem jest również używanie kosmetyków z dodatkiem składników przedłużających trwałość opalenizny albo balsamów upiększających, podkreślających kolor opalenizny. 

Często zastanawiamy się, jak utrzymać opaleniznę na twarzy, którą zwykle poddajemy większej liczbie zabiegów kosmetycznych niż inne części ciała. Warto w tym przypadku stosować delikatniejsze formuły, dostosowane do wrażliwej skóry twarzy. Świetnym sposobem jest też podtrzymanie jej trwałości, np. poprzez stosowanie kremu na noc, który w czasie naszego snu „buduje” subtelną opaleniznę.


[i] Łopusiewicz Ł., Lisiecki S., „Czarne złoto” – melaniny w życiu człowieka [w:] „Kosmos. Problemy nauk biologicznych”, t. 65, 2016, nr 4 (313), s. 623, online: https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/1650/1628, dostęp: 20.04.2024

[ii] Źródło: Radiation: Protecting against skin cancer, online: https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/radiation-protecting-against-skin-cancer, dostęp: 18.04.2024

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *