Jak pielęgnować skórę stóp? 4 najczęstsze problemy

peeling do ciała Resibo kompozycja jak pielęgnować stopy

Jak prawidłowo pielęgnować stopy w domowym zaciszu?

Codziennie noszą ciężar całego naszego ciała, czasem wkładamy je w niewygodne i nieoddychające buty, nie zawsze też dbamy o ich prawidłowy odpoczynek. Nasze stopy. Jak o nie dbać? Jak pielęgnować skórę stóp?

Najczęstsze problemy ze stopami

Stopy są bardzo narażone na podrażnienia, urazy i mikrouszkodzenia. Noszą przecież ciężar całego naszego ciała, zakładamy na nie buty, które nie zawsze są komfortowe, a często są wykonane z tworzyw sztucznych, nie zawsze też nosimy oddychające skarpetki czy rajstopy. Często też dbamy o paznokcie, nie zwracając uwagi na to, że skóra na stopach też wymaga pielęgnacji. Jakie są jej najczęstsze problemy?

Pękające pięty

To bardzo przykra dolegliwość stóp. Jest skutkiem nadmiernego przesuszenia i rogowacenia naskórka. Samo pękanie stóp nie jest jeszcze taki wielkim problemem, jak to, że pęknięcia nie zawsze dotyczą tylko naskórka. Często zdarza się, że sięgają głębiej, co oznacza rany na skórze, które stają się łatwym celem dla różnego rodzaju bakterii i wirusów. Wówczas sama pielęgnacja już nie wystarczy. Dlatego warto zadbać o to, by pękaniu stóp zapobiegać. Jak to zrobić? Najpierw należy poznać przyczyny  i wyeliminować je. Należą do nich:

  • nadmiernie przesuszona skóra – może to dziwić, ale słabe nawodnienie organizmu odbije się nie tylko na skórze całego ciała, ale także na skórze stóp,
  • nieodpowiednie obuwie – buty zbyt ciasne, na wysokim obcasie lub odwrotnie – na zbyt niskim obcasie źle amortyzują chodzenie, co przyczynia się do nadmiernego rogowacenia naskórka w różnych częściach stopy,
  • nadwaga – po pierwsze, stopy osób z nadwagą muszą nosić znacznie większy ciężar, po drugie, istnieje ogólna tendencja do rozszerzania się u takich osób skóry na piętach, czego skutkiem może być jej pękanie,
  • cukrzyca – problemy ze skórą na stopach to powszechny problem diabetyków, ponieważ ich skóra na całym ciele, a szczególnie na stopach, jest bardziej delikatna i wrażliwa, a co za tym idzie – bardziej podatna na uszkodzenia,
  • choroby, np. niedoczynność tarczycy, zaburzenia krążenia, choroby skórne (jak AZS, łuszczyca czy egzema),
  • geny – zdarza się, że skłonność do tzw. szorstkich pięt i ich pękania dziedziczymy po naszych przodkach.

Nagniotki, modzele i odciski

Przykrą i bolesną dolegliwością stóp są zgrubienia powstające w miejscach, gdzie skóra samoczynnie zabezpiecza się przed otarciami czy nadmiernym naciskiem, czyli najczęściej na podeszwach i palcach. Dzielimy je na nagniotki i odciski oraz modzele. Jako najczęstszą przyczynę ich powstawania uważa się źle dopasowane obuwie.

Odciski i nagniotki mają zwykle kształt stożka ostro zakończonego w głąb skóry, przez co przy chodzeniu podrażnione zostają nerwy, co powoduje ból. Modzele są większe i nie są ostro zakończone, ale w miejscach, gdzie powstają, naskórek jest nadmiernie zrogowaciały, co w konsekwencji może powodować bolesne pękanie. Co więcej, przerwanie ciągłości skóry to większe ryzyko zakażeń. 

Nadmierne pocenie się stóp

Pocenie się to całkiem normalny proces, a w przypadku dłoni i stóp – ze względu na bardzo dużą liczbę gruczołów potowych, jest on bardziej intensywny. Czasem jednak dochodzi do nadmiernego pocenia się stóp. Przyczynami mogą być m.in. choroby metaboliczne (takie jak nadczynność tarczycy czy cukrzyca), choroby neurologiczne, choroby zakaźne, zaburzenia hormonalne (np. w okresie dojrzewania i przekwitania). Za częstą przyczynę nadmiernego pocenia się stóp i dłoni (ale też całego ciała) uważa się silny stres, nerwice i inne zaburzenia emocjonalne.

Także nieodpowiednia dieta lub np. ostre przyprawy, mogą powodować, ogólną nadpotliwość ciała, a co za tym idzie – jeszcze intensywniejszą potliwość stóp. Na zwiększone pocenie się stóp mogą mieć wpływ również: noszenie syntetycznych skarpet i/lub butów oraz nieodpowiednia higiena stóp.

Choroby paznokci

Przykrą i nieestetyczną dolegliwością są różnego rodzaju choroby paznokci, które dotyczą również, a może w szczególności, paznokci u stóp, ponieważ w odróżnieniu od rąk są one zwykle zakryte i schowane w butach przez długie godziny. Nic dziwnego, że choroby takie jak grzybica, drożdżyca, zanokcica czy łuszczyca paznokci rozwijają się na stopach znacznie częściej.

Woda i wilgoć to najczęstsze przyczyny rozwoju grzybicy, która nieleczona lub leczona niewłaściwie może spowodować odkształcenie się płytki paznokcia.

Drożdżyca paznokci to odmiana grzybicy wywołana grzybami z rodzaju Candida. Jej objawy to zaczerwienienie wokół paznokcia i bolesne obrzęki.

Inną groźną chorobą paznokci jest zanokcica, czyli zapalenie wałów paznokciowych (czasem przechodzące na ich macierz), któremu towarzyszy rumień, obrzęk i ból. Konsekwencją może być nawet odkształcenie się płytki paznokcia.

Suche, łamliwe i pękające, a czasem także zgrubiałe paznokcie to objawy łuszczycy. Może ona dotykać paznokci, gdy borykamy się z łuszczycą innych części ciała, ale także może się pojawiać tylko na paznokciach. 

Jak prawidłowo pielęgnować stopy? Domowe spa

Ponieważ stopy noszą całe nasze ciało, należy im się szczególna uwaga. Często jednak bardziej dbamy o inne części ciała niż o nie. Tymczasem zdrowe i zadbane stopy to także lepsze samopoczucie, nie wspominając o estetyce.

Regenerująca kąpiel

Nie tylko w salonie kosmetycznym, ale też w domu możemy, a nawet powinniśmy zrobić naszym stopom przyjemną kąpiel. Wystarczy wlać do miski ciepłą wodę, dosypując garść soli, która zmiękczy skórę. Wystarczy zwykła sól kuchenna, ale warto sięgnąć choćby po sól z Morza Martwego, która zawiera mnóstwo składników mineralnych. Kąpiel stóp w słonej wodzie odświeża je, zmniejsza obrzęki, zmiękcza i ujędrnia skórę. Zamiast soli, można dodać do wody nawilżający żel pod prysznic lub kilka kropel oliwy z oliwek. Taka kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 15 minut, inaczej skóra i paznokcie za bardzo rozmiękną.

Usuwanie zgrubiałego naskórka i złuszczanie

Po kąpieli jest idealny czas na pozbycie się nadmiaru zgrubiałego i martwego naskórka. Wybierzmy do tego celu drobnoziarnistą tarkę lub pumeks, które pomogą usunąć zgrubienia. Na koniec zróbmy peeling. Może to być domowy peeling, p.. na bazie kawy i oliwy z oliwek. Ale można też sięgnąć po peeling do ciała, np. regenerujący peeling do ciała

Po takich zabiegach stopy są gotowe na wchłonięcie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach do pielęgnacji.

Odżywianie i nawilżanie

Na koniec wcieramy w stopy krem do stóp lub krem ochronny o wielowymiarowym działaniu, np. krem ratunkowy SOS, który łagodzi podrażnienia i koi skórę, jednocześnie wzmacnia naturalną barierę hydrolipidową i skutecznie chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, pozostawiając delikatną, nietłustą warstwę okluzyjną.

Piękne, zdrowe paznokcie

Nawet najbardziej wypielęgnowane stopy będą wyglądać źle, jeśli nie zadbamy o paznokcie. I nie chodzi tu o to, żeby były pomalowane. Dlatego za każdym razem, gdy robimy sobie domowe spa, nie zapominajmy o paznokciach. Gdy skóra jest zmiękczona, specjalnym drewnianym patyczkiem odsuńmy skórki, obetnijmy i opiłujmy płytki paznokci i co najmniej wetrzyjmy w nie krem lub jakiś olej, a najlepiej, jeśli nie chcemy malować ich lakierem, pomalujmy bezbarwną odżywką do paznokci.

Jakie stosować kosmetyki do pielęgnacji stóp?

W drogeriach jest wiele kosmetyków przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji stóp. Czy to oznacza, że chcąc o nie zadbać, musimy koniecznie sięgać po takie produkty? I tak, i nie. Tak – jeśli borykamy się z którąś z wymienionych wyżej dolegliwości stóp. Choć w takich przypadkach często konieczna jest specjalistyczna pielęgnacja lub leczenie. Nie, bo czasem na naszych półkach w łazience są już produkty, które świetnie zadziałają na skórę stóp, np. wymienione wyżej regenerujący peeling do ciała i krem ratunkowy SOS. 

W przypadku nadmiernego pocenia się stóp powinniśmy najpierw szukać przyczyny i to z nią walczyć, a dopiero gdy okaże się, że „taka nasza uroda” sięgać po kosmetyki. W sklepach nie brakuje produktów pochłaniających pot, odświeżających, niwelujących przykry zapach itd., więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?