Spierzchnięte, pękające usta – jak temu zaradzić?
Spierzchnięte usta to problem, z którym boryka się wiele osóbPojawia się on szczególnie jesienią i zimą, ale i latem nie brakuje czynników, które mogą go wywoływać. Co przyczynia się do podrażnienia, pierzchnięcia, a czasem nawet pękania ust? Jak temu zapobiegać? Jak sobie radzić, kiedy już do tego dojdzie?
Dlaczego usta są spierzchnięte i pękają?
Skóra ust jest cienka i bardzo delikatna, ma niewiele gruczołów łojowych, nie ma natomiast gruczołów potowych, przez co jej warstwa ochronna jest nikła. Co więcej, w skórze warg nie występuje melanina, czyli barwnik skóry, który zapewnia jej naturalną ochronę przeciwsłoneczną. Z tego powodu usta znacznie łatwiej ulegają różnego rodzaju uszkodzeniom.
Pękanie ust – przyczyny
Przyczyn pierzchnięcia i pękania ust jest wiele i mogą być różne. Oto najczęstsze z nich:
- odwodnienie organizmu – jeśli pijemy zbyt mało wody, cały organizm to odczuwa, ale wyjątkowo szybko uwidacznia się to na ustach,
- intensywne albo zbyt długie działanie promieni słonecznych – ze względu na brak melaniny i naturalnej ochrony przeciwsłonecznej oraz nikłą ochroną hydrolipidową promieniowanie może powodować pierzchnięcie, a nawet pękanie warg,
- szkodliwe warunki atmosferyczne – podobnie jak niedobór wody w organizmie czy promieniowanie słoneczne, na skórę ust działają trudne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy mróz;
- długotrwałe przebywanie w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach,
- skłonność do oblizywania i przygryzania ust, która narusza ich i tak już nikłą barierę ochronną,
- niewłaściwa pielęgnacja – skóra ust, szczególnie u osób z cerą suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień, wymaga dodatkowej pielęgnacji.
Ponadto wysuszenie, pierzchnięcie i pękanie ust może być objawem alergii, np. kontaktowego zapalenia skóry, uczulenia na składniki past do zębów czy kosmetyków kolorowych, np. szminek, a także reakcją na niektóre leki, np. moczopędne, retinoidy czy miejscowe leki przeciwtrądzikowe.
Jak pielęgnować suche i pękające usta?
Podstawowa zasada pielęgnacji ust ze skłonnością do pierzchnięcia i pękania, to unikanie wszelkich sytuacji, które mogą się do tego przyczynić. Jeśli jednak dojdzie do wysuszenia ust, starajmy się zrobić wszystko, by nie dopuścić do ich pękania, które jest jedną z bardziej przykrych konsekwencji przesuszenia i pierzchnięcia. Jak o to zadbać? Są trzy ważne zasady dotyczące czynników, na które mamy wpływ:
- unikajmy odwodnienia organizmu,
- nie oblizujmy warg na mrozie i wietrze, ani nie wystawiajmy ich na zbyt długie lub intensywne działanie promieniowania słonecznego,
- miejmy stale pod ręką nawilżającą pomadkę lub balsam do ust z naturalnym, bezpiecznym składem, a także przynajmniej raz w tygodniu stosujmy peeling do ust.
Domowe sposoby na pękające usta
1. Aby odpowiednio zadbać o nasze usta, a także cały organizm, należy wypijać odpowiednią ilość wody (minimum 1,5 l dziennie). 2. Każdego dnia, np. na wieczór, zróbmy domowy peeling – wystarczy odrobina cukru i oliwy z oliwek. Mieszamy je w proporcjach 1:1 (np. łyżeczka oliwy i łyżeczka cukru), nakładamy na usta i delikatnie masujemy okrężnymi ruchami. Następnie zmywamy ciepłą wodą. Nadmiar oliwy może pozostać na ustach – stworzy na nich delikatną warstwę ochronną. 3. Złuszczanie skóry ust może być jeszcze prostsze, jeśli wykorzystamy do tego celu starą, ale wygotowaną, miękką szczoteczkę do zębów. Wystarczy masować nią usta okrężnymi ruchami, a następnie nałożyć na nie ochronną pomadkę lub balsam do ust.