Skuteczna pielęgnacja to jaka? Jakie powinny być jej kolejne kroki? Jakie kosmetyki wybrać dla swojej cery? Co jest ważne, a co możesz sobie odpuścić? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć wszystkie te pytania i wiele więcej.
Krok 1. Oczyszczanie
Czysta skóra to zdrowa skóra, dlatego oczyszczanie to jest absolutne must have! Największym grzechem zarówno kobiety, jak i mężczyzny, przeciwko swojej skórze jest nieoczyszczanie jej wieczorem, po całym dniu. Albo niedokładne oczyszczanie. Fakt, że się nie malujesz, nie zwalnia Cię z tego – nie boję się tego powiedzieć – obowiązku. Dlaczego? Pamiętaj, że skóra twarzy codziennie jest narażona na wchłanianie zanieczyszczeń z otaczającego środowiska, a więc nawet jeśli nie nosisz makijażu, każdego dnia pory na twarzy gromadzą sebum, pyły, ale też… zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii, które organizm wydala częściowo właśnie poprzez skórę. Smutne efekty niedokładnego oczyszczania skóry to: zatkane pory, nieznikające niedoskonałości, przyspieszone starzenie, coraz to nowe zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności, niezdrowy, szaro-ziemisty kolor, utrata naturalnego blasku.
Koreanki przekonały się już o tym dawno, a teraz uczy się od nich cały świat, że najskuteczniejsze oczyszczanie powinno się składać z kilku etapów. W Resibo zachęcamy do co najmniej dwóch. Pierwszy to olejek do demakijażu, a drugi – naturalny żel myjący.
Jakie kosmetyki wybrać?
Po takim oczyszczaniu skóra jest gotowa na…
Krok 2. Tonizowanie
Tonik jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji. Nawet najbardziej delikatne i naturalne substancje myjące podnoszą odczyn pH. Wówczas naturalny płaszcz wodno-lipidowy skóry może ulec uszkodzeniu. Co więcej, im skóra jest starsza, tym trudniejsza jest dla niej samoregeneracja po każdym zabiegu. Praktyczne konsekwencje podwyższonego czynnika pH skóry to trądzik, łojotok, przebarwienia, powstawanie zmarszczek… A przecież nie skąpimy jej i oczyszczania, i nawilżania kremem. Dlatego właśnie tonizowanie jest tak ważne. Dodatkowo wspomaga ono oczyszczanie cery, usprawnia przenikanie składników zawartych w innych kosmetykach, doskonale ujędrnia skórę i nawadnia ją.
Jaki tonik wybrać?
Zdecyduj się na taki, który oprócz funkcji tonizującej ma również dodatkowe składniki pielęgnacyjne, przede wszystkim nawilżające i łagodzące.
Krok 3. Serum
Najważniejsza informacja jest taka, że serum nie jest tylko opcjonalnym dodatkiem do pielęgnacji. Powinno na stałe znaleźć się w pielęgnacyjnym repertuarze i być stosowane regularnie. Możesz stosować je codziennie, ale nie ma takiej potrzeby. Dobrze skomponowane i odpowiednio dobrane do Twojej skóry serum, nawet stosowane raz na kilka dni, świetnie poradzi sobie nawet z jej najtrudniejszymi problemami.
Serum od kremu różni to, że jest to produkt z dużą dawką bardzo mocno skoncentrowanych składników aktywnych. Jest ich nawet 70% całej zawartości produktu. W zależności od przeznaczenia serum, składniki mają różnorodne działanie. Zwykle jednak tworzy się ujędrniające, intensywnie regenerujące czy wygładzające.
Jest kilka ważnych rzeczy, które warto wiedzieć o tym, jak działa taki kosmetyk. Po pierwsze, w przeciwieństwie do kremów, działa nie tylko w naskórku, ale w skórze właściwej, co oznacza, że jego skoncentrowane składniki docierają głębiej. Po drugie, dobrze skomponowane serum poradzi sobie nawet z takimi problemami skóry, z którymi nie radziły sobie inne kosmetyki (zmarszczki, trądzik, przebarwienia itp.). Po trzecie, serum wystarczy stosować raz na jakiś czas, przez co nawet wysoka cena takiego kosmetyku jest łatwiejsza do przełknięcia, gdyż wystarcza on na bardzo, bardzo długo. Ważne – serum NIE ZASTĘPUJE KREMU. Po jego zastosowaniu koniecznie trzeba nałożyć na skórę krem.
Jakie serum wybrać?
Wszystko zależy od tego, na co przede wszystkim chcesz zaradzić. Wśród naszych kosmetyków znajdziesz aż trzy o tak silnie skoncentrowanym działaniu. Są to energetyzująca esencja odmładzająca, serum normalizujące i serum naturalnie wygładzające.
Krok 4. Krem pod oczy
Skóra wokół oczu jest bardzo cienka. Ta pod oczami ma zaledwie pół milimetra grubości. Tkanki podskórnej jest mało, jest ona luźna i usytuowana powierzchownie. W dodatku brak jej gruczołów łojowych, przez co bariera hydrolipidowa w tym miejscu właściwie nie istnieje. To wszystko oraz nieodpowiednia pielęgnacja sprawiają, że zmarszczki w tej okolicy twarzy pojawiają się naprawdę szybko. Są to nie tylko zmarszczki mimiczne, które często mogą wręcz dodawać uroku, ale też zmarszczki grawitacyjne, senne czy będące efektem naturalnych procesów starzenia się. Skórze wokół oczu bardzo szkodzi niewłaściwa pielęgnacja. Źle dobrane kremy lub – o zgrozo! – ich brak, resztki makijażu pozostawione na noc, częsta ekspozycja na słońce – to wszystko nie tylko pogłębia istniejące zmarszczki, ale przyczynia się do powstawania kolejnych.
Przy okazji obalmy mit, że jeśli zbyt wcześnie zaczniemy stosować krem pod oczy, skóra się przyzwyczai i będzie chciała „czegoś więcej”. Nic z tych rzeczy. Skóra przyzwyczai się do komfortu, który daje stosowanie kremu. I bardzo dobrze. Bo odpowiednio dobrany krem pod oczy to kosmetyk niezbędny na półce każdej kobiety.
Jaki krem pod oczy wybrać?
Krok 5. Krem do twarzy
Z mojego rozeznania wynika, że ten akurat produkt jest używany najczęściej. Niestety, często (nad czym ubolewam) jest to jedyny kosmetyk do twarzy. Oczywiście, samo stosowanie kremów jest ważne, ale bez odpowiedniego przygotowania skóry na ich przyjęcie mija się z celem, gdyż nie są one w stanie spełniać swoich funkcji. Dlatego pamiętaj przede wszystkim o oczyszczaniu i tonizowaniu. To podstawa, aby składniki zawarte w kremach do twarzy faktycznie działały. Kluczowe jest również właściwe dobranie kremu pod kątem potrzeb i rodzaju skóry.
Jaki krem do twarzy wybrać?
Przede wszystkim musisz zrozumieć potrzeby swojej skóry. Jeśli nie jesteś tego pewna lub masz wątpliwości, skorzystaj z naszego QUIZU. Odpowiedz na kilka pytań, a my podpowiemy Ci, co powinnaś wybrać i jak wzmocnić działanie kremów czy serum.
Do wyboru mamy trzy kremy, z których każdy odpowiada na wiele różnych potrzeb, ale jednocześnie ma dodatkowe funkcje. Są to: lekki krem nawilżający, miejski krem ochronny i krem odżywczy.
Krok 6. Pielęgnacja specjalna
Na koniec czas na domowe spa. Oprócz wizyt u kosmetyczki, które powinny się odbywać raz w miesiącu, ważne jest również złuszczanie i głębokie odżywianie. Służą do tego celu domowe peelingi i maski.
Zacznijmy od peelingu. Regularne złuszczanie martwego naskórka powinno stać się cotygodniowym rytuałem każdej z nas. Dzięki temu skóra będzie zdrowsza, bardziej jędrna i pełna naturalnego blasku. Odzyska właściwy koloryt, a substancje aktywne z kremów czy serów wnikną głębiej i zadziałają skuteczniej.
Z kolei maski czy też maseczki stanowią solidny zastrzyk substancji aktywnych, bo – podobnie jak sera – mają o wiele bogatszy skład od kremów. A ponieważ maski nawilżające, odżywcze czy liftingujące można stosować do woli, naprawdę warto korzystać z tej okazji dodatkowego wsparcia dla skóry. Niestety, to często pomijany element pielęgnacji. A szkoda, bo maski są dla skóry jak dobrze dobrana suplementacja dla organizmu.
Jakie kosmetyki wybrać do domowego spa?
Wyjątkowe, wielofunkcyjne, a przede wszystkim błyskawiczne i długofalowe działanie mają, uzupełniające się nawzajem, multifunkcyjny peeling do twarzy oraz Instant Beauty Mask.
Pamiętaj, dobrze dobrana, naturalna pielęgnacja to podstawa zdrowej skóry i pięknego wyglądu. Nie zapominaj też o odpowiednim odżywianiu się i aktywności fizycznej. Odwdzięczy Ci się za to nie tylko skóra, ale i całe ciało. Tym ostatnim zajmiemy się w osobnym wpisie 🙂
Czy po użyciu maski nakładać krem na skórę?