Jak wybrać dobry krem pod oczy? O tym musisz wiedzieć

ruda kobieta z zabawnym uśmiechem i kropkami kremu pod jednym okiem

Krem pod oczy: jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra pod oczami

Skóra pod oczami jest cieńsza i prawie pozbawiona gruczołów w porównaniu ze skórą reszty twarzy. Dowiedz się, jakie są najczęstsze problemy skóry pod oczami i jak dobrać odpowiedni krem pod oczy.  

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących pielęgnacji brzmi: „kiedy powinno się zacząć stosować krem pod oczy”? Pokutuje fałszywe przekonanie, że zbyt wczesne włączenie go do swojej codziennej pielęgnacji spowoduje „przyzwyczajenie się skóry”, a w rezultacie szybsze pojawienie się zmarszczek. Nic bardziej mylnego. Oto małe kompendium wiedzy na temat kremu pod oczy.

Jaka jest skóra pod oczami?

Skóra pod oczami różni się od tej na całej twarzy. Jest dużo cieńsza i niemalże pozbawiona gruczołów łojowych, które zapewniają równowagę hydrolipidową. Dla porównania: na 1 cm kwadratowym skóry na policzku, znajduje się około 800 gruczołów, a pod oczami zaledwie 20. Do tego jest to obszar twarzy, na którym bardzo często pojawiają się problemy z mikrokrążeniem, co przyczynia się do powstawania obrzęków i zasinień.

Tkanka podskórna tej okolicy twarzy jest ułożona bardzo luźno i powierzchownie, a włókna podporowe tworzą bardzo delikatną, kruchą siateczkę.

Ważnym elementem wpływającym na wygląd skóry wokół oczu jest grupa 22 mięśni, które są odpowiedzialne za ruchy powiek oraz gałki ocznej. To sprawia, że jest to okolica szczególnie podatna na powstawanie różnego rodzaju zmarszczek niezależnych od starzenia się, tj. mimicznych, sennych czy grawitacyjnych.

Problemy skóry pod oczami

Ze względu na swoją słabą strukturę, skóra pod oczami, jeszcze zanim pojawią się na niej pierwsze zmarszczki, jest narażona na pojawianie się różnych dolegliwości (suchość skóry, obrzęki, sińce i cienie pod oczami). Każdy z nich wymaga nieco innej pielęgnacji, choć oczywiście, można znaleźć kremy o działaniu wielofunkcyjnym. Jakie są najczęściej spotykane problemy skóry pod oczami?

Obrzęki pod oczami

Obrzęki pod oczami najczęściej zauważamy  tuż po przebudzeniu. To nic innego jak zastój limfy w okolicach oczu. Pojawieniu się obrzęków pod oczami sprzyjają pozycja horyzontalna w czasie snu oraz wolniejsze niż za dnia ruchy mięśni mimicznych. Przyczynami mogą być kruchość naczyń włosowatych, zaburzenia pracy układu limfatycznego, ale także choroby, np. nerek czy układu krążenia.

Domowym sposobem na obrzęki pod oczami jest po prostu chłodny okład, np. z lodu czy łyżki schłodzonej w lodówce. Warto też trzymać w lodówce krem pod oczy.

Jakie składniki powinny mieć kosmetyki dla osób ze skłonnościami do zastojów limfy wokół oczu? Dobry krem pod oczy na obrzęki powinien zawierać, np. wyciąg z ruszczyka kolczastego lub kofeiny, ewentualnie ekstrakt ze skórki cytrynowej. Wszystkie te substancje działają wzmacniająco na naczynia krwionośne, udrażniają je i w efekcie działają przeciwobrzękowo.

Sińce i cienie pod oczami

Ich przyczyny są podobne do tych, które wywołują obrzęki. Sińce i cienie pod oczami to efekt zastoju krwi i limfy. Zdarza się jednak, że ciemne obwódki wokół oczu mają podłoże genetyczne, związane z tzw. płytkim unaczynieniem skóry. Cienie pod oczami mogą się również pojawić z wiekiem i wynikają z ubytków i tak już nikłej w tej okolicy tkanki tłuszczowej. Zwykle położenie takich cieni czy sińców jest charakterystyczne – rozchodzą się one na boki od nosa pod oczodołami, tworząc w połączeniu ze spadkiem jędrności skóry tzw. dolinę łez i sprawiając, że spojrzenie wygląda na bardzo zmęczone.

Jeśli przyczyną cieni są zastoje krwi i limfy, niwelować je możemy podobnie jak obrzęki, stosując okłady i kremy z wymienionymi wyżej składnikami. Jeśli jednak przyczyny mają podłoże genetyczne lub są związane z procesem starzenia się, poprawę, przynajmniej na pewien czas, mogą dać jedynie głębokie zabiegi w gabinecie kosmetycznym.

Suchość pod oczami

Ze względu na niewielką liczbę gruczołów łojowych skóra pod oczami jest bardzo podatna na przesuszenia. Nikła warstwa hydrolipidowa nie jest w stanie stworzyć bariery, która by uchroniła tę okolicę twarzy przed przeznaskórkową utratą wody, do tego dochodzi mała zdolność do wiązania i zatrzymywania wody. Jeśli pijemy zbyt mało wody, przebywamy w suchych pomieszczeniach albo na słońcu lub mrozie, skóra wokół oczu staje się wiotka, sucha i cienka.

W takim wypadku warto sięgnąć po kosmetyki wzmacniające barierę hydrolipidową, zapobiegające przeznaskórkowej utracie wody i nawilżające. Dobry krem pod oczy likwidujący suchość pod oczami powinien zawierać, np. olej arganowy, olej sezamowy czy wyciąg z korzenia rabarbaru (Aquaxtrem™). Szczególnie ten ostatni składnik aktywnie zapobiega przeznaskórkowej utracie wody i zatrzymuje ją w skórze.

Dobry krem pod oczy 25+

Po 25. roku życia wokół oczu mogą stopniowo pojawiać się zmarszczki związane z upływem czasu. Zaczyna się wtedy zmniejszać produkcja kolagenu i elastyny, co powoduje, że skóra powoli staje się mniej zwarta, jędrna i elastyczna. Dobry krem dla osób w tym wieku powinien przede wszystkim zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia oraz wspierać procesy syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. Takim składnikiem jest np. Sytenol®A, czyli bakuchiol, naturalny ekstrakt, działający jak retinol, który stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu znacząco wpływa na zmniejszenie głębokości zmarszczek.

Dobry krem pod oczy 30+

Po 30. roku życia procesy zmniejszające produkcję kolagenu i elastyny znacząco przyspieszają. Nasza skóra wymaga znacznie bardziej intensywnej opieki, szczególnie ta pod oczami. To właśnie wokół oczu zobaczymy pierwsze zmarszczki na naszej twarzy. Dlatego warto w tym wieku zaopatrzyć się w krem pod oczy, który oprócz wymienionych wyżej właściwości, będzie miał również działanie przeciwzmarszczkowe. Wyjątkowym składnikiem takiego kremu jest Redens’In, czyli ekstrakt z żywicy indyjskiego drzewa Commiphora Makul połączony z kwasem hialuronowym. Błyskawicznie wygładza i w widoczny sposób wypełnia zmarszczki oraz poprawia elastyczność skóry wokół oczu. Znajdziemy go w kremie pod oczy Resibo, który jest doskonałym kosmetykiem do tej delikatnej partii twarzy, bez względu na wiek. Wynika to z jego wielofunkcyjności i faktu, że zawiera niemal wszystkie wymienione w niniejszym artykule składniki wspierające okolice oczu.

Dobry krem pod oczy 45+

Po 45. roku życia zarówno skóra całej twarzy, jak i ta wokół oczu zaczyna się starzeć dużo szybciej. To skutek nie tylko zaprzestania produkcji kolagenu i elastyny, ale także spadku poziomu estrogenu i progesteronu, hormonów, które ją stymulują. W tym wieku pielęgnacja skóry wokół oczu nie powinna się ograniczyć tylko do stosowania kremów, choć dobry krem pod oczy powinien być codziennie używany podczas pielęgnacji twarzy.

Warto  również pomyśleć o dodatkowych zabiegach przeprowadzanych w gabinecie kosmetycznym. Mezoterapia czy karboksyterapia to zabiegi, które dostarczą skórze pod oczami składniki aktywne głębiej, poprawiając poziom nawilżenia i odżywienie, a co za tym idzie – sprawiając, że nasze spojrzenie będzie młodsze, bardziej rozświetlone, a zmarszczki i cienie mniej widoczne.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?