Wizyta u trychologa. Jak wygląda proces diagnostyczny?

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Zazwyczaj klienci wyobrażają sobie wizytę w gabinecie trychologicznym jako kilkuminutową weryfikację włosów oraz kondycji skóry głowy za pomocą trichoskopu. W rzeczywistości stan skóry głowy oraz włosów jest uzewnętrznieniem formy naszego organizmu. Badanie mikrokamerą powinno zostać przeprowadzone dokładnie, a wywiad przeprowadzony szczegółowo.

Diagnostyka laboratoryjna klienta trychologicznego

Podczas diagnostyki trychologicznej zastosowanie mają różnorodne metodyki. Najważniejsza z nich to:

 • wywiad,
 • trichoskopia,
 • badania fizykalne,
 • badania laboratoryjne krwi.

W złożonych przypadkach można zlecić również wykonanie badań bakteriologicznych, mykologicznych, trichogram lub biopsję owłosionej skóry głowy.

Do istotnych w prawidłowym rozpoznaniu badań laboratoryjnych, zalicza się: morfologia krwi, OB, CRP, Witamina D/25-OH-D3, żelazo i ferrytyna, cynk w surowicy, wapń całkowity, sód w surowicy, potas w surowicy, mangan w surowicy, cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy, testosteron wolny i całkowity, dihydrotestosteron, dihydroepiandrosteron, androstendion, prolaktyna, estradiol, TSH, FT3, FT4, ATPO, ATg, witamina B12, TRaB/TBII, kortyzol, glukoza, przeciwciała przeciwjądrowe, enzymy wątrobowe.

Wywiad trychologiczny

Podczas wizyty w gabinecie trychologicznym, klientowi zadawane są pytania dotyczące m.in.:

 • wieku,
 • stanu zdrowia,
 • występowanie chorób przewlekłych,
 • chorób alergicznych,
 • obciążeń genetycznych,
 • przyjmowanych leków i suplementów,
 • nawyków żywieniowych i pielęgnacyjnych,
 • ogólnej kondycji fizycznej.

W przypadku kobiet należy uzyskać datę ostatniej miesiączki, ciąży czy też menopauzy.

Czynniki wewnętrze oraz zewnętrzne definiują nadmierną utratę włosów. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie prawidłowego rozpoznania oraz weryfikacja przyczyny nadmiernego wypadania włosów.

Warto zaznaczyć, iż ilość wypadających kosmyków jest zależna od ilości wszystkich włosów, które posiadamy na skórze głowy. Poniżej została przedstawiona uśredniona ilość mieszków włosów w podziale na kolor włosów:

 • 130 000 mieszków włosowych występuje u blondynów,
 • 110 000 mieszków włosowych występuje u brunetów,
 • 90 000 mieszków włosowych posiadają osoby rude.

Nie wszystkie choroby, które są związane z łysieniem, będą prowadziły do wypadania włosów. W przypadku łysienia androgenowego mamy styczność ze zjawiskiem miniaturyzacji mieszków włosów. Zauważyć wówczas można coraz cieńsze i krótsze włosy.

Wypróbuj rekomendacje
przygotowane przez nasze specjalistki

Deep Wash
szampon mocno oczyszczający
Easy Breezy Wash
codzienny szampon oczyszczający
Hello New One!
wcierka pobudzająca porost włosów

Badanie fizykalne

Elementy podstawowego badania fizykalnego:

 • ocena obszaru owłosienia, ilości włosów, pigmentacji za pomocą zmysłu wzroku,
 • badanie struktury włosów za pomocą zmysłu dotyku,
 • pomiar antropometryczny ilości / gęstości / długości i średnicy włosów.

Test pociągania (pull test)

Wykonuje się go w celu wyjściowego sprawdzenia stadium zaawansowania wzmożonego wypadania włosów. Trycholog delikatnie pociąga włosów w różnych lokalizacjach w trzech pasmach (jedno pasmo ok. czterdzieści – sześćdziesiąt łodyg). Wynik można uznać za dodatni w przypadku pozostania więcej niż sześciu włosów łącznie w dłoniach osoby, która wykonywała badanie.

Te włosy, które wypadły, noszą nazwę włosów telogenowych. Wynik badania dodatni w przypadku łysienia telegonowego, nie jest rozpoznawczy dla tego schorzenia. Jeśli mamy do czynienia z aktywną fazą łysienia plackowatego, wynik w tym przypadku może również być dodatni. U klientów z krótkimi włosami taki test jest bardzo trudny do wykonania.

Test mycia (wash test)

To metoda służąca zróżnicowaniu łysienia androgenowego i telogenowego. W przypadku dużej liczby włosów utraconych – miało to wskazywać na łysienie telogenowe, z kolei ich mała liczba – na łysienie androgenowe. W chwili obecnej są dostępne różnorodne metody, które są dużo bardziej precyzyjne niż test mycia.

Ważenie włosów

Do badań klinicznych niekiedy wykorzystuje się metodę ważenia włosów. Ma sporadyczne zastosowanie w praktyce dermatologicznej. Ta metoda polega na ogoleniu wybranego obszaru owłosionej skóry głowy (o wielkości około 1,34 cm ²) i zaznaczenie go. W następnym etapie włosy powinny rosnąć przez cztery do dwudziestu czterech miesięcy. W tym momencie są wykonywane zabiegi terapeutyczne i kosmetyczne. Po określonym czasie, włosy należy obciąć oraz zważyć. Następnie należy powtórzyć wszystkie czynności, ale tym razem bez zastosowania kosmetyku bądź leku oraz ściąć włosy i zważyć. Kolejnym krokiem jest dokonanie oceny. W przypadku korzystnego wpływu leku na włosy klienta – ciężar pierwszej próbki będzie niższy od ciężaru drugiej próbki.

Liczenie włosów

W przypadku, kiedy zostanie zaobserwowana większa ilość wypadających włosów, należy sprawdzić ich ilość, można tego dokonać w sposób ręczny. Metoda ta jest objęta wysokim ryzykiem wystąpienia nieprawidłowości. W związku z tym Commonwealth Scientific and Research Organization stworzyły oprogramowanie, które obrazuje kondycję skóry głowy oraz włosów. Dzięki niemu możemy m.in. zweryfikować skuteczność działania kosmetyków bądź leków.

Trichoskopia

Trichoskopia została opracowana dzięki polskim dermatologom. Jest to metoda nieinwazyjna. Jej technika została oparta na dermoskopii oraz wideodermoskopii. Podczas badania możemy uzyskać np. pięćdziesięciokrotne powiększenie. Badanie jest całkowicie bezbolesne oraz nie jest do niego potrzebne wyrywanie włosów. Dzięki niemu można dokonać oceny stanu skóry głowy, naczyń mikrokrążenia, ujść mieszków włosowych, struktury łodyg oraz oceny wydzieliny łojowej. Dzięki tej metodzie, można rozróżnić rodzaje łysień, łupieżu bądź łojotoku. Można również  zaobserwować postęp procesu keratynizacji oraz weryfikację stanu leczenia. Ważne jest, aby przed wykonaniem badania, nie myć włosów oraz skóry głowy przez min. 24 godziny.

Trichogram

Polega na mikroskopowej ocenie korzeni włosów oraz ocenie stanu mieszków włosowych i łodyg. Przebieg badania zakłada pobranie od pięćdziesięciu do stu włosów z cebulkami. W kolejnym kroku wykonana jest mikroskopowa analiza w powiększeniu. Włosy można pobrać z dwóch obszarów: z części czołowej oraz z części potylicznej (2 cm od linii włosów). Włosy, które samoistnie wypadły, nie są wykorzystywane do badania trichogramem. Dzięki tej metodzie można zweryfikować uszkodzenia uwarunkowań genetycznych oraz stosunek ilościowy pobranych włosów i ich faz wzrostu. Od trzech do czterech dni przed wykonaniem badania, należy nie myć włosów.

Źródła:

 1. Musiał C., ,,Trychologia kosmetologiczna i lekarska’’, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022
 2. Rudnicka L., Olszewksa M., Rakowska A., ,,Atlas Trichoskopii’’, Wydawnictwo Czelej Sp. z o.o. Lublin 2020
Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?