Chociaż złuszczanie skóry twarzy czy ciała to już raczej standard, jednak peeling skóry głowy wciąż jest jeszcze rzadko stosowanym zabiegiem. A przecież skóra na głowie też rogowacieje i złuszcza się. Warto jej w tym pomagać. O tym, że jak ważne jest peelingowanie skóry głowy, przekonałam się trochę za późno – kiedy zaczęłam borykać się z nadmiernym rogowaceniem. Jestem pewna, że gdybym odkryła ten zabieg wcześniej, mogłabym w ogóle nie zetknąć się z tym problemem. Ale po kolei.
Dlaczego warto stosować peeling do skóry głowy?
Wyobraź sobie swoją skórę głowy po całym dniu czy tygodniu – sebum, pot, kurz, kosmetyki do układania, a jeszcze czasem – osadzający się suchy szampon. Niestety, wszystko to, co mniej lub bardziej świadomie wcieramy w nią codziennie, nie zawsze idealnie się domywa. Do tego dochodzi sama skóra, której naturalnym elementem jest cykliczne obumieranie komórek naskórka. Ich regularne złuszczanie jest więc trochę jak generalne porządki, które sprawiają, że skóra na głowie oddycha, a włosy rosną zdrowsze.
Peeling skóry głowy a włosy
A skoro mowa o włosach… Peeling nie tylko sprawia, że czysta i zdrowa jest skóra na głowie, ale też wspiera włosy, i to na całej długości. Złuszczając martwy naskórek, pozbywając się nadmiaru sebum i resztek kosmetyków, które mogą zatykać mieszki włosowe, dajemy włosom szansę na to, by rosły silniejsze i zdrowsze. Skóra jest bowiem dotleniona, a dzięki temu składniki odżywcze lepiej się rozprowadzają. Peeling to także świetny wybór dla osób, które zmagają się z przetłuszczaniem się włosów lub łupieżem. Peeling trychologiczny może naprawdę zdziałać cuda, kiedy włosy potrzebują odświeżenia i nowego życia.
Rodzaje peelingów do skóry głowy
Skoro już wiemy, że złuszczanie skóry głowy jest potrzebnym i ważnym zabiegiem, to czas zastanowić się, jak wybrać ten właściwy peeling. Opcji, podobnie jak w przypadku kosmetyków do twarzy, jest sporo. Warto podkreślić, że niezależnie od rodzaju, dobry peeling do skóry głowy w swojej formule, oprócz składników złuszczających, powinien zawierać także substancje nawilżające, regenerujące i łagodzące.
Peelingi mechaniczne
Mechaniczne peelingi do skóry głowy działają dzięki drobinkom, które ścierają martwy naskórek i resztki kosmetyków. Świetnie sprawdzą się u osób, które lubią czuć, że faktycznie złuszczają naskórek. Z ich pomocą można dodatkowo wykonać masaż skóry głowy – drobinki zawarte np. w peelingu cukrowym pomogą bardziej pobudzić krążenie niż samo masowanie.
Peelingi enzymatyczne
Jeśli mamy wrażliwą skórę głowy i nie przepadamy za uczuciem „szorowania”, sięgnijmy po peelingi enzymatyczne. Enzymy delikatnie rozpuszczą martwe komórki naskórka. To łagodniejsza opcja niż peelingi mechaniczne, ale wcale nie mniej skuteczna.
Peelingi mechaniczno-enzymatyczne
To mix dwóch powyższych kosmetyków – mamy tu zarówno drobinki jak w peelingu mechanicznym, ale też enzymy. Dzięki temu wykorzystujemy właściwości obu substancji. Możemy też wybrać – jeśli akurat nie mamy ochoty na scrub lub skóra jest lekko podrażniona, po prostu nakładamy i czekamy na działanie enzymów. To też dobry kosmetyk dla rodziny, w której każda skóra głowy ma inne potrzeby.
Peelingi kwasowe
Świetnym wyborem, często polecanym przez trychologów, są peelingi kwasowe. Kwasy, które dobrze znamy z pielęgnacji twarzy, jak AHA, BHA czy PHA, świetnie złuszczają, radzą sobie z nadmiarem sebum i pomagają walczyć z łupieżem. Poniżej zebrałam przykłady poszczególnych rodzajów kwasów.
Kwasy AHA (alfahydroksykwasy):
· kwas glikolowy, pozyskiwany z trzciny cukrowej, głęboko przenika w głąb skóry, co pozwala na skuteczne złuszczanie i regenerację,
· kwas mlekowy jest delikatniejszy od kwasu glikolowego, często wybierany do pielęgnacji skóry wrażliwej; ma właściwości nawilżające i rozjaśniające,
· kwas migdałowy z kolei działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, polecany jest przy problemach z trądzikiem.
BHA (betahydroksykwasy):
· kwas salicylowy jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu przenika przez warstwę sebum i oczyszcza pory – to idealny wybór dla skóry tłustej i skłonnej do łupieżu.
PHA (polihydroksykwasy)
To kwas laktobionowy i glukonolakton są delikatne, odpowiednie dla bardzo wrażliwej skóry – nawilżają i działają antyoksydacyjnie.
Peelingi kwasowe do skóry głowy działają na nią wielorako:
· złuszczają martwy naskórek,
· regulują wydzielanie sebum, redukując przetłuszczanie się skóry głowy,
· eliminują przyczyny łupieżu dzięki działaniu przeciwgrzybiczemu i przeciwbakteryjnemu,
· stymulują wzrost włosów poprzez poprawę ukrwienia skóry głowy,
· poprawiają ogólną kondycję włosów.
Jak dobrać peeling do typu skóry głowy?
Nie każdy peeling do skóry głowy będzie odpowiedni dla każdego. Mamy różne rodzaje cery na twarzy i nie inaczej jest ze skórą na głowie. Zazwyczaj będzie to podobny typ, więc jeśli twarz nam się przetłuszcza lub jest wrażliwa, zapewne podobnie będzie w przypadku głowy.
Skóra tłusta
W przypadku skóry tłustej najodpowiedniejsze będą peelingi mechaniczne i kwasowe. Drobinki, oprócz złuszczania naskórka, pomogą też pozbyć się nadmiaru sebum, z kolei kwasy pomogą regulować jego produkcję.
Skóra sucha
Jeśli mamy skórę suchą i wrażliwą, postawmy na peelingi enzymatyczne. Delikatnie złuszczą naskórek, nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej. Możemy też sięgnąć po peelingi mechaniczne, ale z delikatniejszymi drobinkami, np. cukrowe.
Skóra wrażliwa
Dla dużych wrażliwców najlepsze będą peelingi enzymatyczne – łagodnie oczyszczą i odświeżą, ale nie spowodują podrażnień.
Jak stosować peeling do skóry głowy? Krok po kroku
Peeling mamy wybrany, więc teraz czas na lekcję, jak przeprowadzić taki zabieg, żeby był skuteczny. Wystarczy pięć prostych kroków:
1. Peeling najlepiej wykonać przed myciem włosów. Wówczas skóra lepiej wchłonie składniki odżywcze podczas mycia i nawilżania. Do stosowania peelingów mechanicznych i mechaniczno-enzymatycznych skórę głowy warto delikatnie zwilżyć, nie mocząc włosów za mocno. Pozostałe rodzaje peelingów aplikujemy bez zwilżania.
2. Nakładamy peeling równomiernie na skórę głowy, wmasowując go delikatnie opuszkami palców.
3. Wykonujemy delikatny masaż, używając okrężnych ruchów. Jeśli używamy peelingu mechanicznego, nie naciskajmy zbyt mocno – nie chcemy podrażnić skóry. Do wykonania masażu warto wykorzystać masażer do skóry głowy.
4. Jeśli używamy peelingu enzymatycznego lub kwasowego, pozostawmy go na skórze zgodnie z zaleceniami producenta, żeby składniki miały czas zadziałać.
5. Spłukujemy dokładnie, następnie myjemy głowę naturalnym szamponem stosując ulubioną metodę oraz nakładamy odżywkę. Poznaj metody mycia włosów.
Jakich błędów unikać podczas stosowania peelingów do skóry głowy?
Z peelingiem, jak ze wszystkim, łatwo przesadzić czy popełnić błąd, który skończy się na przykład podrażnieniem. Oto kilka rzeczy, na które trzeba uważać:
1. Nie przesadzajmy z częstotliwością – peeling raz na tydzień będzie wystarczający.
2. Nie naciskajmy za mocno, jeśli stosujemy peelingi mechaniczne lub mechaniczno-enzymatyczne.
3. Dobierzmy odpowiedni produkt, dostosowany do naszego typu skóry. To, co sprawdziło się u naszej przyjaciółki, niekoniecznie musi tak samo działać na nas.
4. Nie stosujmy peelingu na podrażnioną skórę, bo może to tylko pogorszyć jej stan.
Jeśli do tej pory nie stosowaliśmy peelingu do skóry głowy, możemy być mile zaskoczeni efektami. Dlatego niezależnie od tego, czy zmagamy się z przetłuszczaniem, łupieżem, czy po prostu chcemy dodać swoim włosom blasku – peeling to coś, co zdecydowanie warto włączyć do swojej rutyny.