Kosmetyki pielęgnacyjne pod prysznicem

resibo peeling do ciała osoba w szlafroku dloń wciera peeling w ciało

Pielęgnacja pod prysznicem: zwróć uwagę na kosmetyki!

Prysznic to doskonałe miejsce do wprowadzenia codziennych rytuałów pielęgnacyjnych — nie tylko ciała czy włosów, ale też twarzy. Łazienkowe rytuały to nierzadko jedyna chwila, którą w ciągu dnia mamy tylko dla siebie. Warto ją wykorzystać. Jakie wybranać kosmetyki? Jak często je stosować?

Jakich produktów używać do mycia ciała?

Żel czy mydło w kostce? Odpowiedź na to pytanie trzeba zacząć od informacji o tym, jaki jest naturalny odczyn pH ludzkiej skóry. Wynosi on od 5,5 do 7, a więc jest to odczyn kwaśny. Tymczasem właściwy odczyn mydeł w kostce jest zasadowy i wynosi powyżej 7. Oznacza to, że wszelkie mydła w kostce nie są tożsame z pH ludzkiej skóry, a co za tym idzie – mogą naruszać barierę hydrolipidową. Dlatego odpowiedzialni producenci dodają do nich substancje zakwaszające, dzięki czemu są łagodne i nie wysuszają skóry. Wybierając takie mydło, koniecznie sprawdźmy jego skład oraz współczynnik pH – jeśli nie podano go na opakowaniu, zapytajmy producenta, na przykład poprzez media społecznościowe lub wysyłając maila do biura obsługi klienta.

Mydło naturalne

Wśród produktów myjących w kostce wyróżniamy mydło naturalne, tj.: mydło z Aleppo, szare, siarkowe, marsylskie i kastylijskie. Wszystkie wymienione mają szczególne właściwości, dlatego pośród innych mydeł wymienia się je osobno, a bywa, że ich nazwy są zastrzeżone (np. mydło marsylskie):

Mydło z Aleppo

to lecznicze mydło o właściwościach antybakteryjnych, wytwarzane tradycyjnie w syryjskim mieście Aleppo. Do jego produkcji wykorzystuje się wyłącznie naturalną oliwę z oliwek oraz olej laurowy. Oliwa z oliwek jest znana ze swoich właściwości zmiękczających skórę, nawilżających i łagodzących. Likwiduj szorstkość skóry i zapobiega nadmiernej utracie wilgoci.  Olej laurowy ma działanie lecznicze – m.in. wspiera walkę z trądzikiem i chorobami skóry głowy, działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, nawilża i silnie dezynfekuje. Ponadto regeneruje naskórek i odbudowuje warstwę hydrolipidową. W zależności od jego stężenia mydło z Aleppo ma różne właściwości, np. mydło z wysokim stężeniem oleju laurowego (20-25%) stosuje się w leczeniu trądziku i łupieżu, zaś to z niskim stężeniem (5%) polecane jest do pielęgnacji całego ciała, niezależnie do cery. Mydło to może z powodzeniem zastąpić szampon czy płyn do higieny intymnej. Ważną cechą oleju laurowego są jego właściwości antybiotyczne – ogranicza namnażanie się grzybów i bakterii, dzięki czemu wspomaga leczenie ran, zadrapań, a nawet poparzeń. Doskonale radzi sobie z różnego rodzaju grzybicami.

Szare mydło

Wielu z nas pamięta je z czasów dzieciństwa, choć dziś jest nieco zapomniane. Niemniej również ma dobroczynne właściwości – jest antybakteryjne, łagodzi stany zapalane, regeneruje i przyspiesza gojenie się drobnych ran. Jest mydłem hipoalergicznym. Mydło szare to tzw. mydło potasowe, które ma ciemną barwę i po zmydleniu mazistą konsystencję.

Mydło siarkowe

to specjalistyczne mydło przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej i problematycznej. Nazwa pochodzi od zawartości siarki, której w produkcie jest od 3 do 5%. Ma właściwości oczyszczające i przeciwbakteryjne, dlatego polecane jest w leczeniu stanów zapalnych skóry. Nadaje się także do mycia włosów. Stosując ten rodzaj mydła trzeba pamiętać, że nie należy tego robić przez okres dłuższy niż dwa tygodnie. Dłuższe stosowanie może skutkować przesuszeniem skóry

Mydło marsylskie

podobnie jak mydło z Aleppo, jest wytwarzane z olejów roślinnych, których w gotowym produkcie musi być minimum 72%. Są to: olej palmowy, oliwa z oliwek, olej migdałowy, rzepakowy i arganowy. Mydło jest od stuleci wytwarzane na południu Francji, w Marsylii i okolicach. Może być stosowane do pielęgnacji zarówno ciała, jak też twarzy czy włosów.

Mydło kastylijskie

wytwarzane jest w Hiszpanii, a jego formuła – podobnie jak mydła marsylskiego i mydła z Aleppo – oparta jest na naturalnych olejach (m.in. oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, konopnym, kokosowym).

Żel pod prysznic

Przez wieki w naszych domach królowały mydła w kostce, które służyły do mycia całego ciała. W XIX wieku pojawiła się płynna wersja mydła, zaś wiek XX przyniósł jego wersję w postaci żelu. Dziś jest to podstawowy i najczęściej wybierany na całym świecie produkt do mycia ciała — przede wszystkim ze względu na łatwość jego stosowania czy większą niż w przypadku mydeł w kostce higienę.

O ile, w przypadku kostek, zagrożeniem dla bariery hydrolipidowej może być ich zasadowy odczyn, o tyle w żelach powinniśmy uważać na zawartość pianotwórczych detergentów oznaczanych jako SLS (Sodium Lauryl Sulfate) lub SLES (Sodium Laureth Sulfate), które mogą powodować uczulenia i podrażniać skórę. Zwróćmy także uwagę na parabeny, czyli substancje konserwujące, które przenikają przez barierę naskórkową i w dużych ilościach mogą być szkodliwe nie tylko dla skóry, ale i dla całego organizmu. Należy jednak podkreślić, że są to składniki przebadane i dopuszczone do stosowania w kosmetykach, jednak w ograniczonych ilościach.

Najlepiej wybierać kosmetyki naturalne, ekologiczne, dzięki czemu mamy pewność nie tylko, że myjemy ciało nie szkodząc mu, ale też – że dbamy jednocześnie o środowisko naturalne. Nie wprowadzamy bowiem do ekosystemu substancji szkodliwych.

Rytuały pielęgnacyjne ciała

Raz, dwa razy w tygodniu pod prysznicem wykonajmy peeling całego ciała. To ważne, aby złuszczyć martwy naskórek, by skóra mogła szybciej się zregenerować. Wybierajmy peelingi naturalne, np. regenerujący peeling do ciała, bo tylko wtedy mamy pewność, że nasza cera nie tylko zostanie złuszczona substancjami dla niej bezpiecznymi, ale też będzie pobudzona do szybszej odnowy, nawilżona i ujędrniona. Warto pamiętać, aby najpierw umyć ciało, a dopiero później stosować peeling, ponieważ w ten sposób nasza skóra pozostanie nawilżona i przyjemnie natłuszczona jeszcze długo po spłukaniu i osuszeniu.

Ważnym rytuałem, który na stałe powinien zagościć w naszej codziennej pielęgnacji ciała, jest stosowanie balsamów (warto użyć np. odżywczy balsam do ciała czy specjalistyczny balsam ujędrniający), maseł lub olejów do ciała. Nie zapominajmy o pielęgnacji skóry stóp i dłoni. Ją również należy regularnie złuszczać i używać do jej pielęgnacji odpowiednich kosmetyków. Do stóp świetnie sprawdzi się wspomniany odżywczy balsam do ciała, zaś do dłoni wybierzmy kosmetyk przeznaczony specjalnie dla nich – naturalny krem do rąk.

Za każdy zabieg pielęgnacyjny skóra odwdzięczy nam się pięknym, zdrowym wyglądem, ale ważne, aby nie były to działania jednorazowe. Tylko regularne stosowanie dobrze dobranych kosmetyków przyniesie oczekiwane efekty.

Jak często myć włosy i jak o nie dbać?

Prysznic to również idealne miejsce na pielęgnację włosów. Jak często myć włosy? Tak naprawdę, w opinii dermatologów, włosy nie wymagają bardzo częstego mycia, chyba że szybko się przetłuszczają lub stosujemy do ich układania obciążających środków do stylizacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby włosy myć codziennie, ale niektórym wystarczy nawet raz na cztery dni! W zasadzie każdy z nas musi sam „wyczuć” moment, w którym jego włosy wymagają umycia.

Wybierzmy do tego celu naturalny szampon lub mydło naturalne, odpowiednie do naszych potrzeb. Czytajmy etykiety, bo dzięki temu możemy dostosować kosmetyki, ale też sprawdźmy porowatość włosów, dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni szampon, a także pozostałe formy pielęgnacji, jak np. olejowanie. I tu znów wracamy do łazienkowych rytuałów, bo to najlepsze miejsce, aby nałożyć olej kokosowy na włosy czy zastosować inny naturalny produkt do ich pielęgnacji. Warto, bo już po miesiącu olejowania włosów (z częstotliwością raz w tygodniu) zobaczymy pozytywny wpływ takich zabiegów na ich jakość, sprężystość i gładkość.

Oczyszczanie twarzy i odpowiednia pielęgnacja

Demakijaż i oczyszczanie twarzy to także zabiegi pielęgnacyjne, które bez przeszkód możemy wykonać pod prysznicem. Warunkiem są oczywiście odpowiednie kosmetyki, takie jak np. balsam do demakijażu Melt Away, naturalny żel myjący czy olejek do mycia twarzy. Pamiętaj, że ten ostatni produkt wymaga zastosowania specjalnej, dołączonej do niego ściereczki, którą po zastosowaniu należy dokładnie wyprać. Bez trudu możemy to zrobić pod prysznicem, używając do tego celu łagodnego detergentu, np. żelu pod prysznic.

Do łazienkowych rytuałów pielęgnacyjnych twarzy koniecznie dołączmy peeling. Stosowanie go raz w tygodniu to absolutne minimum, aby skóra została złuszczona i pobudzona do regeneracji. Optymalna częstotliwość używania peelingu to dwa razy w tygodniu, chyba że nasza skóra jest bardzo wrażliwa. Tu jednak z pomocą przychodzą odpowiednie kosmetyki – multifunkcyjny peeling do twarzy może być bez przeszkód używany nawet przez alergików i osoby ze skłonnością do podrażnień.

Podstawą zdrowej i bezpiecznej pielęgnacji są właściwie dobrane do potrzeb skóry twarzy, głowy i całego ciała kosmetyki naturalne. Wybierając je, zwracajmy jednak uwagę na składy – nie zawsze to, co naturalne z nazwy, jest naturalne pod względem składu.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *