Kwasy. Dlaczego warto wprowadzić je do pielęgnacji?

pipeta wypuszcza płyn na płaską powierzchnię

Jak podnieść swoją rutynę pielęgnacyjną na wyższy poziom? Wystarczy wprowadzić do niej składniki, które działają na skórę wielofunkcyjnie. Co mam na myśli? Kwasy! W pielęgnacji mogą zdziałać cuda i wcale nie trzeba iść do salonu kosmetycznego, żeby zobaczyć, jak wiele dają korzyści. Dlaczego warto wprowadzić je do swojej codziennej rutyny?

Czym są kwasy w pielęgnacji?

Są to substancje chemiczne, które odnawiają skórę poprzez złuszczanie martwych komórek naskórka, stymulowanie produkcji kolagenu oraz nawilżanie skóry. Wyróżniamy kilka grup kwasów, z których najpopularniejsze to AHA (alfahydroksykwasy), BHA (betahydroksykwasy) i PHA (polihydroksykwasy).

Rodzaje kwasów i ich zastosowanie

Przejdźmy teraz do konkretów. Jakich kwasów warto szukać w kosmetykach i czy wszystkie są dla każdego?

Kwasy AHA (alfahydroksykwasy)

Mają najsilniejsze właściwościami złuszczające spośród wszystkich kwasów stosowanych, jednak niesie to ze sobą większe ryzyko podrażnień. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki z kwasami AHA? Osoby cerą tłustą, mieszaną, zmęczoną i dojrzałą. Także osoby z cerą trądzikową, choć przy silnym trądziki lepszy będzie kwas salicylowy zaliczany do grupy BHA.

AHA to m.in. kwasy:

  • glikolowy
  • migdałowy
  • mlekowy

Ich właściwości, w zależności od stężenia i regularności stosowania, to:

  • złuszczanie martwych komórek naskórka i odsłonięcie świeższej, młodszej warstwy skóry,
  • poprawa tekstury skóry,
  • rozjaśnienie przebarwień i poprawa kolorytu,
  • redukcja zmarszczek i drobnych linii,
  • poprawa nawilżenia skóry,
  • zwiększenie produkcji kolagenu i stymulowanie odnowy komórkowej,
  • wspomaganie leczenia trądziku i zmniejszenie widoczności porów,
  • poprawa elastyczności skóry,
  • wzmocnienie bariery ochronnej skóry,

Kwasy BHA (betahydroksykwasy)

Są rozpuszczalne w tłuszczach, co pozwala im penetrować głębiej do porów skóry. Tym samym skutecznie usuwają zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Dlatego kwasy BHA są często polecane osobom z cerą przetłuszczającą się i ze skłonnościami do trądziku. Tym bardziej, że ta grupa kwasów ma silne właściwości przeciwzapalne, co dodatkowo wspomaga leczenie trądziku. Najczęściej stosowanym kwasem z grupy BHA jest kwas salicylowy.

Kwasy PHA (polihydroksykwasy)

Efekty ich działania na skórę są podobne, jak w przypadku kwasów AHA, ale mają dużo mniejsze właściwości drażniące. Wynika to z dużego rozmiaru ich cząsteczki, dzięki czemu wolniej przenikają przez naskórek. Jednocześnie są to humektanty, które nawilżają skórę i zatrzymują wodę w naskórku. Z tych powodów poleca się je szczególnie osobom z cerą wrażliwą i naczynkową. 

Najpopularniejsze kwasy PHA stosowane w kosmetologii to glukonolakton i kwas laktobionowy.

Korzyści ze stosowania kwasów w pielęgnacji

Wiem, że w dużym stopniu opisałam powody, dla których warto sięgnąć po kwasy w pielęgnacji. Ale zbierzmy je razem. Są to:

  • złuszczanie martwego naskórka i odnowa komórkowa,
  • redukcja zmarszczek (przy regularnym stosowaniu),
  • poprawa kolorytu skóry,
  • wspomaganie leczenia trądziku (dotyczy zwłaszcza kwasów BHA, ale również kwasy AHA nieźle sobie z tym radzą),
  • zwiększenie skuteczności innych produktów – o tym nie wspomniałam, ale dzięki temu, że kwasy tak skutecznie złuszczają martwy naskórek, powodują lepsze wchłanianie się składników aktywnych z innych kosmetyków.

Jak bezpiecznie wprowadzić kwasy do pielęgnacji?

Często chcemy zacząć przygodę z kwasami, ale nie wiemy, od czego zacząć? Zebrałam więc kilka wskazówek, które w tym pomogą:

1. Czas i umiar

Nasza skóra potrzebuje czasu, aby się przyzwyczaić, więc zacznijmy od niższych stężeń i stosujmy kosmetyki z kwasami 1-2 razy w tygodniu. 

2. Wieczorna aplikacja

Kwasy najlepiej stosować na noc – wtedy skóra ma czas na regenerację i nie dotyczy jej ekspozycja na słońce.

3. Filtry UV

Skoro mowa o ekspozycji na słońce, to nawet jesienią pamiętajmy stosowaniu kremu z filtrem SPF. Kwasy zwiększają wrażliwość skóry na promienie UV, dlatego taki filtr powinien mieć SPF minimum 30.

4. Nawilżanie to podstawa

Kwasy mogą przesuszać skórę, dlatego nie zapominajmy o stosowaniu dobrego kremu nawilżającego.

Potencjalne skutki uboczne i jak ich unikać

Jak większość silnie działających substancji, kwasy mają swoje plusy i minusy. Na co powinniśmy uważać? Pojawienie się podrażnień i zaczerwień jest normalne na początku kuracji. Jeśli objawy są zbyt silne, zmniejszmy częstotliwość stosowania. U niektórych osób mogą pojawić się suche skórki, co zniwelujemy regularnie nawilżając skórę. W wielu przypadkach może pojawić się nadmierna wrażliwość skóry na słońce. Dlatego jak już wspomniałam, krem z filtrem to absolutna konieczność. Najlepiej po prostu obserwujmy się i „słuchajmy” się swojej skóry. Jeśli coś jest nie tak, dajmy sobie czas na regenerację lub skonsultujmy się z dermatologiem.

Najlepsze produkty z kwasami 

Na rynku znajdziemy wiele produktów z kwasami. Jest jednak kilka kategorii, na które warto zwrócić uwagę.

  • serum z kwasami – duża dawka kwasów w małej dawce kosmetyku działa na skórę szybko i skutecznie,,
  • kosmetyki z kombinacją kwasów AHA i PHA, których działanie na skórę wzajemnie się uzupełnia, a dodatkowo, jak multikwasowa esencja odnawiająca Babyface, zawierają składniki aktywne o działaniu potęgującym efekt, 
  • peelingi z kwasami, w tym peelingi do skóry głowy, które pomagają utrzymać ją czystą, poprawiając ukrwienie i wpływając korzystnie na kondycję włosów – przykładem może być nasza nowość, czyli stymulujący peeling kwasowy First of All zawierający dodatkowo m.in. kofeinę i nasz autorski kompleks HairGrowMix.

Kwasy w pielęgnacji to powinien być stały element. Jeśli chodzi o złuszczanie, nawilżanie, redukcję zmarszczek czy walkę z trądzikiem, kwasy potrafią naprawdę wiele. Pamiętajmy tylko o odpowiednim wprowadzeniu ich do swojej pielęgnacji i regularności, a skóra na pewno będzie wyglądać zdrowo, promiennie i młodziej. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *