W przedostatnim swoim artykule opowiadałam Wam o możliwościach, jakie daje kosmetyka i medycyna estetyczna. Dzisiaj pochylę się ku laserom. To kolejny obok wspomnianej estetyki trend opanowujący salony kosmetyczne i gabinety lekarskie. Czy faktycznie ich skuteczność jest taka wysoka? Kiedy warto skorzystać z laseroterapii i jaki to faktycznie powinien być laser, żeby nie dać się nabić w butelkę?
Za pomocą odpowiedniego lasera można usunąć niechciane owłosienie, pozamykać naczynka, usunąć brodawki, przebarwienia, odmłodzić skórę czy zminimalizować blizny i rozstępy.
Odmładzanie, blizny i rozstępy
W przypadku odmładzania, redukcji blizn i rozstępów najlepsze wyniki osiągniemy dzięki laserowi frakcyjnemu CO2. Jego działanie polega na wykorzystaniu zjawiska frakcjonowanej fototermolizy, które polega na wytworzeniu siatki nakłuć (kolumn mikrouszkodzeń) w skórze. Pewnie niejedna z Was widziała podobny proces w klinice urody Dr. Szczyta.
Laser powoduje częściowe uszkodzenie skóry, inicjując proces zapalny. Dzięki temu jest ona pobudzona do przebudowy. Po zabiegu produkcja kolagenu znacznie wzrasta, co zapewnia młodszy i jędrniejszy wygląd skóry.
W przypadku zabiegu odmładzającego faktyczny efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu, choć w przypadku znacznej utraty jędrności, niekiedy dobrze byłoby powtórzyć sesję. Jeśli zaś chodzi o blizny i rozstępy, mimo że jednorazowy zabieg będzie widoczny, może okazać się niewystarczający i należałoby wykonać serie. Ale to zależy od indywidualnej reakcji skóry i głębokości owych zmian.
Bardzo ważna w osiąganiu odpowiednich efektów jest pielęgnacja po zabiegu. Zaczerwienienie utrzymuje się zwykle około 2-3 tygodni, niekiedy dłużej. W tym czasie lepiej unikać gorących kąpieli, sauny, a przede wszystkim opalania, ale nie tylko wtedy, również przez następne 3 miesiące. Sam zabieg nie należy niestety do przyjemnych, ale pocieszeniem jest, że w przypadku odmładzania efekt może utrzymywać się kilka lat, a w przypadku redukcji blizn i rozstępów – przez całe życie.
Przebarwienia
Osobiście i z doświadczenia mam trochę sceptyczne nastawianie do usuwania przebarwień metodą laserową. Choć jest to jeden z najpopularniejszych problemów, z jakimi zmagają sie głównie kobiety (ostudy ciążowe, zmiany hormonalne), wciąż trudno znaleźć dla niego konkretne rozwiązanie. Bo niestety kiedy melanocyty (komórki barwnikowe) z jakichś przyczyn zaczynają się „zbrylać” i w tych miejscach pojawiają się przebarwienia, jest to już tendencja. Z moich obserwacji wynika, że nawet jeśli „plama” poddana laserowi się rozjaśni, często bywa, że po pierwszym kontakcie ze słońcem problem powraca. Bo tendencja zostaje…
Zamykanie naczynek
Spektakularne efekty osiągane są za to w zamykaniu naczynek, tzw. teleangiektazji, czy innych drobnych zmian na skórze. W tym celu najcześciej stosowany jest laser diodowy medyczny, o bardzo małej powierzchni wiązki. Jej rozmiar ma uchronić skórę wokół naczyń przed uszkodzeniem i precyzyjnie trafiać w pożądaną zmianę. Efekty widoczne są bezpośrednio po zabiegu, zaczerwienienie utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni (ale to raczej rzadko). Początkowo w miejscu zamkniętych naczyń tworzą się malutkie strupki, które po kilku dniach same odpadają. Nie są to specjalnie uciążliwe objawy, z powodzeniem można je przykryć makijażem. Jeśli chodzi o odczucia, zabieg również nie należy do przyjemnych, jest jednak zdecydowanie mniej rozległy, więc i dolegliwości bólowe są adekwatnie mniejsze.
Laserowa depilacja
Kończy się zima, powoli zaczynamy myśleć o tym, jak będzie wyglądać nasze ciało przed nadchodzącym latem, kiedy zaczniemy odsłaniać co nieco. I tu najpopularniejszym w tym okresie zabiegiem laserowym jest epilacja zbędnego owłosienia. Decydując się na taką metodę trzeba spełnić jednak kilka warunków. Przede wszystkim oprócz przeciwwskazań, które wymienię na końcu, aby zabieg był skuteczny, włoski, których chcemy się pozbyć, muszą być ciemne. Bo wiązka lasera przyciągana jest i działa na melaninę, czyli barwnik zawarty w skórze i włosach. Na minimum miesiąc przed zabiegiem nie należy rownież wykonywać depilacji woskiem, pastą cukrową czy depilatorem. Wolno włosy tylko golić maszynką lub kremem. Laser bowiem usuwa tylko włosy w aktywnej fazie wzrostu, a ponieważ jest to jedna z trzech faz, niemożliwe jest usunięcie całego owłosienia w jednorazowym zabiegu. I tak w zależności od ilości i rodzaju najczęściej wykonuje się od 3 do 6 zabiegów. Jeśli oczywiście laser jest faktycznie laserem…
IPL – laserowe usuwanie owłosienia! Bzdura… Tak często wyglądają reklamy na plakatach wielu gabinetów kosmetycznych. Niestety, IPL to nie laser, a rodzaj światła, którego zasada działania jest zupełnie inna. Ogranicza ono dopływ substancji odżywczych do mieszka włosowego, co powoduje jego obumarcie, ale nie jest to zabieg trwały! Nie dość, że aby uzyskać poprawne efekty, należy wykonać serię ok. 10 sesji, to po około 2 latach trzeba wykonać zabiegi przypominające. I fakt, pojedynczy zabieg jest sporo tańszy od prawdziwego lasera, w ostatecznym rozrachunku jednak nie dość, że koszty się nałożą, to wycierpicie więcej i częściej, a po co? Pamiętajcie więc, żeby dobrze dopytać, jakim sprzętem będzie wykonywana epilacja, gdy już się na nią zdecydujecie, i ile powtórzeń będzie koniecznych. To da Wam pewien obraz sytuacji.
Przeciwwskazania
Najprościej i najszybciej byłoby rzec, że aby poddać sie laseroterapii, trzeba być poprostu zdrowym, ale wymienię chociaż te najważniejsze:
- przebyte choroby nowotworowe, szczególnie skóry (czerniak),
- ciąża i karmienie piersią,
- bielactwo i inne choroby autoimmunologiczne,
- implanty metalowe, rozrusznik serca itp.,
- świeża opalenizna,
- aktywna opryszczka w miejscu poddawanemu zabiegu,
- skłonność do powstawania blizn i keloidów.
Możliwości, jakie dają zabiegi laserowe, jest mnóstwo. Ważne jest tylko, aby decydując się na nie dokładnie sprawdzić i dowiedzieć się, jakim sprzętem bedą wykonywane i przede wszystkim, czy osoba wykonująca jest odpowiednio do tego przeszkolona. To ogromnie ważne, bo tego typu urządzenie w nieodpowiednich rękach może wyrządzić duże szkody, jak poparzenia skutkujące bliznami, przebarwieniami, niekorzystną zamianą struktury skóry. Jeśli tu wszystko się zgadza, z pewnością odpowiedni laser jest w stanie sprostać największym oczekiwaniom najbardziej wymagających klientek. To w końcu technologia XXI wieku.