#loveyourskin: Darmowe konsultacje psychodermatologa

loveyourskin resibo i trzymsie.pl grafika promujaca darmowe dermokonsultacje

Jak pokochać siebie w swojej skórze?

Wpływ naszego samopoczucia na stan naszej cery i odwrotnie – wpływ kondycji skóry na to, jak czujemy się sami ze sobą przez lata był bagatelizowany. O tym, jak poważny jest to problem, świadczy rozwój psychodermatologii i rosnąca liczba osób, dla których taka konsultacja bywa ostatnią deską ratunku, by pokochać swoją skórę i siebie w niej…

Styl życia a stan skóry

Skóra, która stanowi największy organ naszego ciała i jednocześnie jest nie tylko jego powłoką, ale też barierą ochronną, odzwierciedla także stan naszego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Na naszym blogu często podkreślamy, jak ogromny wpływ na kondycję skóry ma styl, w jakim żyjemy, oraz to, że wszelkie zaburzenia – począwszy od obniżonego nastroju, poprzez drobne zmartwienia aż po stres – najszybciej odbijają się na naszej cerze. Bardzo często nasilenie objawów już istniejących chorób skóry (np. AZS) jest spowodowane zaistnieniem sytuacji stresowych czy przemęczenia. Ogromny wpływ na naszą cerę mogą mieć także różnego rodzaju problemy psychiczne, np. przewlekły stres i przemęczenie, napięcie emocjonalne, depresja, zbyt szybkie tempo życia, czy schorzenia psychiczne, takie jak: anoreksja, bulimia czy zaburzenia kompulsywno-obsesyjne.

Stan skóry a nasza psychika

Problemy skórne, same w sobie, bardzo często stanowią przyczynę różnego rodzaju schorzeń psychicznych. Ogromny wpływ na to mają, niestety, normy społeczne, tzw. kanony urody, lansujące modę na nieskazitelną, gładką, cerę. Żyjemy w świecie mediów społecznościowych, w którym o tym, jak wyglądamy na zdjęciach, decydują filtry, które zastosujemy. Zwłaszcza dla młodych osób, które borykają się ze skórnymi niedoskonałościami, może to być bardzo trudny etap, który ma odbicie w ich stanie psychicznym.

Także choroby skóry, z jakimi wielu z nas się zmaga, mogą się w takiej trudnej społecznie rzeczywistości przyczynić do obniżenia poczucia własnej wartości, a nawet stanów depresyjnych, właśnie ze względu na wygląd.

Dotyczy to w szczególności osób o ogólnie słabej kondycji psychicznej, ale nie tylko. Problem, niestety, rośnie i coraz częściej potrzebna jest pomoc specjalisty, już nie tylko dermatologia, ale też psychologa, a nawet czasem psychiatry. To pole działania dla psychodermatologii.

Psychodermatologia – co to jest?

Psychodermatologia jest stosunkowo nową dziedziną nauk z pogranicza psychologii, psychiatrii, dermatologii i medycyny estetycznej. Zajmuje się zarówno samą tematyką problemów skórnych, jak też ich wpływem nasze samopoczucie psychiczne z jednej strony oraz wpływem stanu naszego zdrowia psychicznego na kondycję i wygląd skóry.

W czym może pomóc psychodermatolog?

Przede wszystkim psychodermatolog zajmie się zdiagnozowaniem, w którą stronę przebiega proces związany z naszym samopoczuciem i cerą. Ważne, aby wiedzieć, czy to stan naszego zdrowia psychicznego wpływa na kondycję skóry, czy odwrotnie – stan skóry odbija się na kondycji psychicznej.

Psychodermatolog pomoże nam m.in. zauważyć i zwalczyć negatywne schematy myślenia, błędne przekonania czy automatyczne myśli, które pojawiają się w związku z naszymi problemami ze skórą, a także zaakceptować te problemy i zbudować poczucie własnej wartości, które nie jest zależne od stanu naszej cery. Taki specjalista pomoże nam także zbudować dobre nawyki dotyczące pielęgnacji skóry.

Kiedy szukać konsultacji psychodermatologa?

  • Gdy stres i inne problemy związane z naszym psychicznym samopoczuciem wpływają na stan naszej skóry.
  • Gdy zmagamy się z chorobami, które mają wpływ na nasz wygląd, co obniża nasze samopoczucie i może spowodować problemy emocjonalne.
  • Gdy borykamy się ze skórnymi problemami psychosomatycznymi.
  • Kiedy stres i problemy emocjonalne sprawiają, że dotykamy skóry czy rozdrapujemy zmiany na skórze.
  • W przypadku chorób, przy których stan psychiczny może powodować pogorszenie się objawów (np. łysienie plackowate, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik różowaty).

#loveyourskin – darmowe konsultacje psychodermatologa

W ramach naszej akcji #loveyourskin wspólnie z trzymsie.pl, centrum psychoterapii online, rozpoczynamy konsultacje psychodermatologiczne.

Jak przebiega taka konsultacja?

Jest to przede wszystkim spotkanie ze specjalistą, który z otwartością i bez oceniania, wysłucha Cię i dowiedzie się o trudnościach, z jakimi się borykasz. Cechą charakterystyczną takiego spotkania jest to, że rozpoznany zostanie związek Twojego stanu skóry z Twoimi emocjami i aktualnymi zdolnościami, np. radzenia sobie ze stresem czy innymi czynnikami natury psychologicznej.

Podczas takiego spotkania (czasem wymaganych jest kilka sesji) oceniona zostanie również osoba jako całość. Porozmawiamy o:

  • stylu życia,
  • sposobach pielęgnacji skóry,
  • środowisku pracy/nauki,
  • relacjach z innymi ludźmi.

Kto poprowadzi dermokonsultację?

Nasza specjalistka to Anita Bober. Jest psychoterapeutką poznawczo-behawioralną oraz dyplomowanym coachem i trenerem. Jej główne zainteresowanie naukowe to właśnie psychodermatologia. Ma tytuły magistra psychologii oraz filozofii. Ukończyła także podyplomowe studia z coachingu. Jednocześnie, z pasji w kierunku psychosomatyki, zafascynowana w szczególności zaburzeniami psychosomatycznymi związanymi ze skórą i powiązaniem między skórą a psychiką, postanowiła zgłębić też wiedzę naukową w kierunku lepszego poznania skóry, zdobywając tytuł magistra kosmetologii.

Anita jest członkiem: APA (Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne), PTTPiB (Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej) oraz ESDaP (Europejskie Towarzystwo Dermatologii i Psychiatrii). Doświadczenie w pracy psychologicznej zdobyła, pracując na oddziale rehabilitacji neurologicznej w Warszawie, gdzie zajmowała się diagnozą i terapią neuropsychologiczną. Odbyła również staże psychoterapeutyczne, między innymi na Dziennym Oddziale Zaburzeń Nerwicowych w centrum Vertimed w Warszawie, na Oddziale Dziennym Zaburzeń Nerwicowych w Szpitalu MSW w Otwocku.

Ma również doświadczenie kosmetologiczne, które zdobyła współpracując z innymi kosmetologami i lekarzami dermatologami oraz pomagając pacjentom przy wielu trudnościach kosmetyczno-dermatologicznych.

Anita uczestniczy także w wielu kursach i szkoleniach z zakresu psychodermatologii i psychoterapii.

W wolnym czasie podróżuje, uprawia jogę i pilates na łonie natury oraz kolarstwo szosowe. Interesuje się również sztuką, literaturą, kosmetologią medyczną i medycyną chińską. Każdy, kto zdecyduje się na spotkanie z nią, trafi więc w najlepsze ręce

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?