Lwia zmarszczka – czy i jak można się jej pozbyć?

serum naturalnie wygładzające lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka – czy można się jej skutecznie pozbyć?

Lwia zmarszczka, w przeciwieństwie do uroczych kurzych łapek, nie dodaje naszej twarzy uroku. Przeciwnie – z tą pionową bruzdą między brwiami wyglądamy na złych lub zdenerwowanych. Skąd się bierze i czy można się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka – skąd się bierze?

Charakterystyczna pionowa bruzda (lub bruzdy) między brwiami, zwane lwią zmarszczką, to jedna ze zmian mimicznych powstających na naszej twarzy. Za jej pojawienie się odpowiada mięsień marszczący brwi (łac. musculus corrugator supercilii), mały, parzysty mięsień położony u nasady nosa. Gdy marszczymy brwi lub mrużymy oczy, między brwiami pojawia się pionowa bruzda, która z czasem się pogłębia. Im częściej marszczymy brwi albo mrużymy oczy, tym szybciej bruzda się utrwala i z wiekiem staje się głębsza i bardziej wyraźna.

Wpływ na to ma kilka czynników – oprócz skłonności do zbyt częstego marszczenia brwi, znaczenie ma także to, że z wiekiem nasza skóra traci elastyczność i zdolność produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny. Dlatego właśnie obecne na twarzy zmarszczki, nie tylko ta lwia, pogłębiają się i są coraz bardziej widoczne. Dlaczego u jednych osób  lwia zmarszczka pojawia się  dość szybko, a inne długo cieszą się gładkim czołem? 

Istnieje kilka przyczyn, które przyspieszają pogłębianie lwiej zmarszczki. Oto one:

 • przewlekły stres – napięcie twarzy (często właśnie marszczenie brwi) towarzyszące zarówno krótkotrwałym sytuacjom stresowym, jak i stresowi przewlekłemu, pomaga utrwalać lwią bruzdę,
 • brak snu i niezdrowy styl życia – mają negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, ale ich skutki najszybciej widoczne są właśnie na twarzy, w postaci głębszych zmarszczek,
 • nadmierna ekspozycja na światło słoneczne – promienie UVA niszczą włókna kolagenowe, przez co skóra ma mniejsze zdolności odbudowy,
 • palenie tytoniu – przyspiesza pogłębianie wszystkich zmarszczek, w tym lwiej,
 • uwarunkowania genetyczne – bywa i tak, że niektórzy z nas są obdarzeni „lepszą” skórą, która dłużej niż przeciętnie zachowuje elastyczność, a tym samym młody wygląd, a skóra innych jest podatna na szybkie powstawanie zmarszczek.

Jak się pozbyć lwiej zmarszczki?

Gdy lwia zmarszczka się pojawi, pozbycie się jej będzie tym trudniejsze, im jest ona głębsza. Dlatego ważna jest wczesna profilaktyka, zwłaszcza jeśli dostrzegamy u siebie skłonności do pojawiania się tej bruzdy. O tym, jak zapobiec lub opóźnić pojawienie się lwiej zmarszczki, napiszę nieco dalej.

Całkowite pozbycie się lwiej zmarszczki nie jest możliwe, ale można ją zmniejszać, a nawet – dzięki medycynie estetycznej – niemal całkowicie zniwelować. Przyjrzyjmy się jednak tym bardziej domowym, naturalnym sposobom.

Masaże twarzy 

Masaże twarzy – wykonywane tradycyjnie za pomocą rąk lub z użyciem płytki gua sha czy rollera – to świetny sposób na znaczne spłycenie lwiej zmarszczki. Taki masaż poprawia ukrwienie i pobudza przepływ limfy, dzięki czemu pobudza skórę do regeneracji, dotlenia ją i wpływa na poprawę elastyczności. Chcąc spłycić lwią zmarszczkę, wykonujmy codziennie okrężne ruchy dwoma palcami (najlepiej wskazującym i serdecznym) pomiędzy brwiami, a następnie rozciągajmy skórę na boki. Ruchy rozciągające powinny być delikatne. Każdy z nich powtarzamy 10 razy.

Kremy, maski, serum

Sięgnijmy po kosmetyki działające przeciwzmarszczkowo i wygładzająco, a także poprawiające nawilżenie i napięcie skóry. Szukajmy w nich składników, takich jak kwas hialuronowy czy witamina C, ale też bardziej zaawansowanych, np. stoechiol, czyli ekstrakt z lawendy motylej, który już po 24 godzinach działa jak naturalna botulina – zmniejsza napięcie mięśniowe i pobudza wydzielanie w skórze beta-endorfin, dzięki czemu jest ona rozluźniona i wygładzona. 

Warto zwrócić uwagę na retinol oraz składniki o zbliżonym działaniu, np. bakuchiol, który stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, przez co znacząco wpływa na zmniejszenie głębokości zmarszczek.

Innym składnikiem o silnym działaniu przeciwzmarszczkowym jest ekstrakt z endemicznego australijskiego kwiatu o ciekawej nazwie kangurza łapa, gdyż z wyglądu faktycznie przypomina łapę kangura. Wyciąg ten błyskawicznie zmniejsza widoczność zmarszczek, redukuje wiotkość skóry, zwiększa jej elastyczność, a jego działanie jest długoterminowe.

Czy można zapobiec pojawieniu się lwiej zmarszczki?

Wraz z wiekiem ta linia pojawi się u każdego z nas, jednak pogłębi się i utrwali tylko w opisanych wyżej przypadkach. Jak temu zapobiec lub przynajmniej opóźnić i sprawić, że lwia zmarszczka będzie płytsza? Oto kilka porad:

 • Unikaj marszczenia brwi oraz mrużenia oczu.
 • Stosuj ochronę przeciwsłoneczną – nie tylko krem z filtrem, ale także odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.
 • Prowadź zdrowy styl życia – ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia dieta, wypijanie minimum 1,5 l wody dziennie to sposób na lepszą kondycję całego organizmu, a przy okazji – mniejsze i płytsze zmarszczki.
 • Nie pal papierosów i unikaj dymu papierosowego.
 • Unikaj stresu.
 • Wysypiaj się, a jeśli tylko możesz, śpij na plecach.

Na koniec jeszcze jedna, dodatkowa porada – naucz się rozluźniać mięśnie twarzy. Pomoże w tym delikatny masaż, ale nie tylko – świetne rezultaty daje także regularna medytacja, uspokajanie całego ciała oraz relaksacja mięśni.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?