Masło cupuacu na skórę i włosy. Jak je prawidłowo stosować?

dlon trzyma krem ratunkowy sos

Masło cupuacu – jakie ma właściwości i zastosowanie w pielęgnacji twarzy i włosów?

Masło cupuacu to coraz popularniejszy składnik kosmetyczny, ceniony ze względu na ogromną ilość antyoksydantów i innych właściwości, dzięki którym bardzo pozytywnie działa na skórę. Co kryje w sobie ten surowiec pozyskiwany z pewnego gatunku kakaowca?

Masło cupuacu – czym jest i jak się je pozyskuje?

Masło cupuacu (czytamy kupasu) pozyskiwane jest z nasion kakaowca wielokwiatowego (łac. Theobroma Grandiflorum), rosnącego w lasach Amazonii. Owoce tego drzewa są bardzo duże – ich waga może dochodzić nawet do 2 kg. Masło cupuacu to w zasadzie olej, który tłoczy się na zimno z nasion. Jest gęste i twarde, ma jasnobeżowy kolor i przyjemny słodko-orzechowy aromat. Cupuacu jest twardsze niż masło kakaowe, ale szybciej się topi, bo już w temperaturze ok. 25-30°C. To też sprawia, że masło trzeba przechowywać w lodówce, i to w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Masło cupuacu właściwości

Cupuacu, jak każde masło naturalne, zawiera duże ilości cennych dla zdrowia organizmu i skóry człowieka substancji, m.in.:

  • fitosterole (beta-sitosterol, stigmasterol, kampesterol), czyli roślinne analogi cholesterolu, działające odbudowująco na białka obecne w skórze, a także łagodząco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 – zwalczają wolne rodniki, poprawiają ukrwienie i łagodzą podrażnienia,
  • witamina A – łagodnie złuszcza, zwiększa produkcję kwasu hialuronowego, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, reguluje produkcję sebum,
  • witamina C – działa antywolnorodnikowo, spowalniając procesy starzenia, wzmacnia naczynia krwionośne, redukuje przebarwienia, łagodzi stany zapalne i chroni przed promieniowaniem UV,
  • kwas linolowy – nawilża, regeneruje i zmniejsza przebarwienia,
  • kwas oleinowy – nawilża, wygładza i regeneruje skórę,
  • kwas palmitynowy – nawilża i zmiękcza skórę,
  • kwas stearynowy – intensywnie nawilża, w kosmetyku ma działanie stabilizujące.

Ze względu na zawartość tak cennych składników masło cupuacu jest naturalnym emolientem, który chroni cerę przed działaniem czynników zewnętrznych, oraz bardzo silnym antyoksydantem. Nazywa się je często roślinną lanoliną, bo ma bardzo wysoką zdolność absorpcji wody (o 120% wyższa niż w przypadku lanoliny). Dzięki temu skutecznie zatrzymuje wodę w skórze i we włosach. Ponadto wpływa na skórę odbudowująco, stymulując procesy odnowy komórek, a także syntezę kolagenu i elastyny. Ma silne działanie przeciwzapalne i łagodzące.

Masło cupuacu zastosowanie

Masło cupuacu stosuje się w pielęgnacji skóry i włosów. Polecane jest szczególnie osobom z cerą suchą, skłonną do podrażnień, nadwrażliwą, a także borykającym się z różnego rodzaju schorzeniami skórnymi, takimi jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry. Ze względu na silne działanie antyoksydacyjne i odbudowujące oraz dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych jest to także świetny produkt do cery dojrzałej, zmęczonej i wymagającej regeneracji.

Masło cupuacu daje doskonałe efekty także w pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych. Dlatego jest częstym składnikiem odżywek i masek przeznaczonych do tego rodzaju włosów.

Masło cupuacu – jak stosować?

Masło cupuacu można stosować jako samodzielny produkt kosmetyczny (pamiętajmy, by kupować je w sprawdzonych źródłach), nakładany bezpośrednio na skórę czy włosy. Można też je dodawać do domowych kosmetyków jednorazowego użytku, np. masek do włosów czy peelingów (np. kawowego). Bardzo często znajdziemy je też w dobrych kosmetykach naturalnych.

Stosując masło w czystej postaci, powinniśmy przed aplikacją podgrzać je w kąpieli wodnej, a następnie nałożyć na skórę lub włosy. Tak podgrzane dodajemy też do masek czy kremów. Można je też łączyć z innymi olejami.

Masło cupuacu to silny emolient, dlatego po aplikacji tworzy na skórze tłusty film, który długo się wchłania. Z tego powodu, jeśli używamy go jako samodzielnego produktu, stosujmy je na noc. Jeśli potrzebujemy emolientu, a nie lubimy takiego efektu, wybierzmy gotowy kosmetyk o podobnym działaniu, który również zawiera masło cupuacu, na przykład krem ratunkowy SOS. Składnik ten znajdziemy w wielu kosmetykach o działaniu kojącym, gojącym, wręcz opatrunkowym, ale też w produktach o lżejszej formule, np. w lekkim kremie nawilżającym.

Jako ważną ciekawostkę warto dodać, że masło cupuacu jest doskonałym kosmetykiem dla kobiet w ciąży. Nie tylko jest bezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka, ale też doskonale nawilża skórę brzucha, uelastycznia ją i wzmacnia, zapobiegając w ten sposób rozstępom.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?