Metoda moisture sandwich w pielęgnacji suchej skóry

moisture sandwich nawilżająca kanapka metoda pielęgnacja resibo pipeta skrapla serum nawilżające na dłoń

Pielęgnacja skóry suchej. O tym zawsze warto pamiętać

Skóra sucha wymaga szczególnej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować zdrowy i promienny wygląd. Jedną ze skutecznych metod utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia cery jest moisture sandwich. Co to jest i jak tę metodę stosować?

Na czym polega metoda moisture sandwich?

Metoda moisture sandwich (ang. nawilżająca kanapka) to trend pielęgnacyjny, który nazwała w ten sposób na swoim instagramowym profilu Charlotte Palermino, amerykańska influencerka specjalizująca się w tego typu tematyce. Metoda ta polega na warstwowej aplikacji kosmetyków nawilżających i zabezpieczających przed utratą wilgoci. Kluczowe jest nakładanie kolejnych warstw w ściśle określonej kolejności – od najlżejszych do tych o bogatszej, bardziej treściwej konsystencji. Taki zabieg ma na celu zmaksymalizowanie działania produktów. Ich warstwowe nakładanie zapewnia skórze głębokie nawilżenie, zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wilgoci i poprawia ogólną kondycję.

W metodzie Charlotte Palermino spore kontrowersje budzi fakt, że za jeden z kosmetyków uznała… wodę z kranu. Biorąc pod uwagę, że jakość tej wody w wielu rejonach świata pozostawia sporo do życzenia, sama również jestem ostrożna. Woda jest ważna w pielęgnacji jako substancja, która pomaga nam zmywać kosmetyki w czasie demakijażu i oczyszczania, ale nie jako kosmetyk sam w sobie. Zamiast H2O zdecydowanie skuteczniejsze będą toniki i hydrolaty, zatem metoda, którą opiszę poniżej, jest nieco zmodyfikowaną wersją moisture sandwich. Ponadto jako produkt „zamykający kanapkę” influencerka rekomenduje olej lub wazelinę (!). Znam dużo lepsze i zdrowsze, a jednocześnie lżejsze (mimo bogatej konsystencji) kosmetyki okluzyjne. Ale o tym poniżej.

Nawilżanie twarzy metodą moisture sandwich – krok po kroku

Metoda moisture sandwich wymaga zachowania pewnego planu pielęgnacyjnego i kolejności stosowania kosmetyków. Pamiętajmy, że uprzednio należy pozbyć się makijażu i dobrze oczyścić skórę. Następnie postępujemy zgodnie z poniższymi krokami.

Krok 1: Lekkie nawilżanie

Rozpoczynamy od nałożenia lekkiego, płynnego produktu, takiego jak tonik lub esencja nawilżająca. Dzięki temu przywrócimy skórze kwaśny odczyn pH, który jest zaburzony po oczyszczaniu i przygotujemy ją do lepszego wchłaniania składników aktywnych zawartych w kolejnych kosmetykach.

Krok 2: Aplikacja serum nawilżającego

Po stonizowaniu i nawilżeniu skóry tonikiem nawilżającym lub hydrolatem aplikujemy na nią serum zawierające składniki nawilżające i regenerujące, takie jak kwas hialuronowy czy peptydy. Jest to kluczowy produkt, który zapewnia silną dawkę składników aktywnych, dzięki czemu intensywnie penetruje skórę, zapewniając jej głębokie nawilżenie. Ważne, aby serum nakładać na jeszcze wilgotną skórę – dzięki temu przyspieszymy wnikanie substancji aktywnych.

Krok 3: Krem nawilżający

Gdy serum się wchłonie, sięgamy po krem nawilżający, który zapewni naszej cerze nie tylko odpowiedni poziom wilgoci, ale też składniki odżywcze. Warto również pamiętać o skórze wokół oczu i wklepać w tę okolicę krem pod oczy.

Krok 3: „Uszczelnienie” wilgoci

Na koniec nakładamy krem odżywczy lub krem odbudowujący barierę hydrolipidową, którego zadaniem jest zapewnienie skórze delikatnej, nietłustej warstwy okluzyjnej, chroniącej ją przed utratą wilgoci. Nie będzie błędem, zwłaszcza jeśli nasza skóra nie toleruje zbyt wielu warstw,  zastąpienie takiego kosmetyku kremem z filtrem UV, który nie tylko „domknie kanapkę”, ale też zapewni ochronę przeciwsłoneczną.

Jakie efekty daje metoda moisture sandwich?

Regularne stosowanie metody moisture sandwich może przynieść znaczące korzyści dla skóry suchej. Cera będzie głęboko nawilżona, miękka i bardziej elastyczna. Dodatkowo, ta metoda pomaga zmniejszyć uczucie ściągnięcia, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia oraz zapobiega łuszczeniu się skóry.

Jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się w pielęgnacji suchej skóry?

Do pielęgnacji moisture sandwich idealnie nadają się kosmetyki naturalne o wysokiej zawartości składników nawilżających i ochronnych, takich jak kwas hialuronowy, gliceryna roślinna i naturalne oleje zimnotłoczone. Osobom z suchą skórą poleca się również kremy z ceramidami, które wspomagają odbudowę bariery skórnej.

Metoda moisture sandwich to prosty, ale skuteczny sposób na poprawę nawilżenia twarzy. Może przynieść ulgę i poprawić kondycję suchej skóry. Dzięki odpowiedniej kombinacji produktów cera będzie nawilżona, miękka, zdrowa i pełna blasku.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?