Nadmierne wypadanie włosów – jakie mogą być tego przyczyny?

Wypadanie włosów – kiedy może to być powód do niepokoju?

Wypadanie włosów to proces naturalny i wiąże się z cyklem ich życia. Włosy wypadają każdego dnia, by zrobić miejsce nowym. Są jednak sytuacje, kiedy liczba tych, które spadają z naszej głowy, jest tak duża, że nowe nie mają szans ich zastąpić. Kiedy wypadanie włosów powinno niepokoić? Jak sobie radzić z tym problemem?

Nadmierne wypadanie włosów – po czym to poznać?

Zacznijmy od tego, że włosy wypadają nam codziennie i jest to proces całkowicie naturalny. Wynika to z ich naturalnego cyklu życia oraz funkcjonowania całego naszego organizmu. Dziennie tracimy w ten sposób od 50 do 100 włosów – liczba ta jest bardzo indywidualna. Jeśli jednak wypada nam więcej włosów niż pojawia się nowych, jest to powód do niepokoju.

Oczywiście, nikt z nas tych włosów nie liczy, natomiast każdy, kto dba o higienę i regularnie czesze włosy, z pewnością dostrzeże, kiedy na szczotce czy grzebieniu będzie ich więcej niż zwykle. Będzie to też widać po kąpieli w wannie czy pod prysznicem. Bez wątpienia też – przy dużej liczbie wypadających włosów – zauważymy to na swojej głowie. Włosy będą przerzedzone, słabe i zobaczymy więcej fragmentów prześwitującej skóry. Poważny niepokój powinny wzbudzić kosmyki wychodzące garściami.

Wypadanie włosów – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów mogą być różne – od nieodpowiedniej diety i stresu po poważne schorzenia nie tylko skóry głowy, ale i całego organizmu.

Nieodpowiednia dieta

Zdrowie i dobra kondycja naszej skóry to odzwierciedlenie stanu całego organizmu. Jeśli jest on niedożywiony i brakuje mu najważniejszych witamin oraz minerałów, bardzo szybko zobaczymy to w wyglądzie naszej cery, a także włosów i paznokci. Dlatego dieta powinna być różnorodna i bogata w składniki odżywcze. Jeśli chcemy zadbać o włosy, powinniśmy zapewnić naszemu organizmowi w szczególności substancje, takie jak:

·      cynk,

·      witaminy z grupy B, szczególnie B3 (niacynamid), B5 (kwas pantotenowy), B7 (biotyna), B9 (kwas foliowy) i B12,

·      witaminę A, 

·      witaminę C, 

·      witaminę E,

·      witaminę D,

·      żelazo,

·      niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).

Pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu organizmu, wypijając minimum 1,5 l wody dziennie, a w okresie letnim – od 2 do 3 l.

Stres i przemęczenie

Brak snu, przemęczenie, stres – to wszystko również odbija się na stanie naszego organizmu. Objawy najszybciej widać na twarzy i w wyglądzie skóry, ale gdy niedosypiamy każdej nocy, gdy przemęczeni jesteśmy codziennie, a stres staje się przewlekły, prędzej czy później zobaczymy skutki także w kondycji naszych włosów. Staną się one kruche, łamliwe i zaczną wypadać.

Choroby tarczycy 

Na stan naszych włosów wpływ ma także tarczyca. Przy jej niedoczynności włosy zwykle stają się cienkie, suche i mocno się przerzedzają. Z kolei przy nadczynności tarczycy możemy mieć do czynienia z łysieniem uogólnionym albo plackowatym.

Zaburzenia hormonalne

Hormony również mogą być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Kobiety po menopauzie, a także mężczyźni po 40.-50. roku życia z powodu zmian hormonalnych mogą cierpieć na tzw. łysienie androgenowe. Wskutek przemiany testosteronu, wywołanej wpływem enzymu o nazwie 5-alfa-reduktaza, powstaje dihydrotestosteron (DHT), który działa na receptory androgenowe mieszków włosowych tak, że stopniowo tracą one zdolność do produkcji nowych włosów, a ostatecznie same także zanikają. Łysienie androgenowe przebiega różnie u kobiet i u mężczyzn. Szacuje się, że dotyka ono co najmniej 80% mężczyzn i około 30% kobiet.

Zaburzenia hormonalne, które mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów, dotykają także niektórych kobiet po urodzeniu dziecka. Dzieje się tak dlatego, że wzrost hormonów związanych z ciążą hamuje wypadanie włosów, natomiast po porodzie gospodarka hormonalna w organizmie kobiety normalizuje się, co obserwujemy m.in. w postaci wypadania włosów. Nie można tu jednak mówić o ich utracie, która może prowadzić do nadmiernego ich przerzedzenia czy łysienia. 

Stosowanie niektórych leków

Niektóre leki, np. antykoncepcyjne, przeciwzakrzepowe, cytostatyczne, przeciwtarczycowe czy immunosupresyjne, szczególnie te stosowane w chemioterapii nowotworów, również mogą być przyczyną nadmiernego wypadania włosów.

Choroby skóry i organizmu

Przyczynami nadmiernego wypadania włosów mogą być także choroby skóry, takie jak grzybica skóry głowy, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy autoimmunologiczna choroba zwana łysieniem plackowatym.  

Łysieniem nasz organizm reaguje również na choroby, które nie dotykają samej tylko skóry, ale też innych narządów, takich jak toczeń rumieniowaty układowy.

Niewłaściwa pielęgnacja

To, w jaki sposób dbamy o włosy i skórę głowy, również ma znaczenie. Nieodpowiednio dobrane szampony i odżywki, suszenie włosów suszarką z gorącym strumieniem, częste używanie prostownicy czy lokówki, regularne nakładanie i niedokładne zmywanie środków do układania włosów – to wszystko ma wpływ na ich kondycję. Są takie zabiegi, które włosy znoszą szczególnie źle – to częste farbowanie (szczególnie na blond), a także trwała ondulacja. Sprawiają one, że naruszona zostaje struktura włosów i zwiększa się ryzyko ich wypadania. Jeśli myjemy włosy codziennie, zastanówmy się, czy na pewno tego potrzebują.

Czy nadmierne wypadanie można powstrzymać?

Wszystko zależy od przyczyny, która powoduje, że włosy nadmiernie wypadają. Jeśli jest to coś, na co mamy choćby minimalny wpływ, na przykład pielęgnacja, dieta, przemęczenie czy stres, z całą pewnością sami możemy sprawić, że wypadanie włosów zostanie zahamowanie, a z czasem zaczną one rosnąć na nowo.

Jeśli to zła dieta jest przyczyną wypadania włosów, zadbajmy o pełnowartościowe posiłki, a w pierwszym okresie – sięgnijmy po suplementy, które uzupełnią niedobory witamin i minerałów. W przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji – zmieńmy szkodliwe dla włosów nawyki. Jeśli stosujemy środki do stylizacji, dbajmy o głębokie oczyszczenie włosów skutecznym szamponem. Jeśli musimy suszyć je suszarką, wybierajmy chłodny strumień. Jeśli farbujemy, róbmy to w dobrym salonie fryzjerskim wysokiej jakości farbami. Nie tapirujmy włosów i unikajmy ich ciasnego związywania gumkami, które mogą przeciąć strukturę włosa.

Jeżeli powodem utraty włosów są hormony, najczęściej niewiele możemy zrobić sami i należy udać się do specjalisty. Gdy przyczyną wypadania włosów jest jakaś choroba, musimy najpierw wyeliminować tę przyczynę lub przynajmniej (jak np. w przypadku chorób tarczycy) zapanować nad nią, stosując pod opieką lekarza odpowiednie leki.

Jakie kosmetyki stosować w przypadku problemu z wypadaniem włosów?

Zanim zdecydujemy, jakie kosmetyki kupić, gdy widzimy, że wypadają nam włosy, zdiagnozujmy przyczynę. To na niej powinniśmy się skupić. Kosmetyki powinny mieć działanie wspomagające i warto kupując je skoncentrować się na składnikach, które zawierają.

Szukajmy kosmetyków zawierających substancje, które pobudzają mikrokrążenie podskórne i ukrwienie skóry, wzmacniają cebulki włosów i hamują ich wypadanie, np. kofeina, ekstrakt z czarnego bzu, wyciąg z czarnej rzepy, ekstrakt z pokrzywy. Warto poszukać w sklepach specjalnych masek i wcierek wzmacniających włosy, hamujących ich wypadanie i stymulujących porost, które zawierają skoncentrowane wyciągi roślinne, takie jak  HairGrow Mix czy bajkalinę oraz wyciągi z kiełków soi i pszenicy.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?