Nanoplastia włosów – na czym polega ten zabieg?

Nanoplastia włosów – co to za zabieg?

Masz trudne do ujarzmienia włosy? Kręcą się i falują, ale nieregularnie? Masz loki, a marzysz o prostych włosach? Są na to sposoby – jeden z bardziej nowoczesnych i coraz popularniejszych zabiegów to nanoplastia włosów, która zapewnia im długotrwałe wygładzenie. Czym jest ten innowacyjny zabieg, jak przebiega i jakie daje efekty?

Czym jest nanoplastia?

Celem nanoplastii jest intensywne wygładzenie włosów, także bardzo kręconych, nawet w typie afro. To, co odróżnia nanoplastię od innych metod wygładzania, to zastosowanie nanotechnologii, dzięki której efekty są długotrwałe i spektakularne.

Kluczowym składnikiem produktów używanych podczas nanoplastii są nanocząsteczki, które są na tyle małe, że mogą łatwo wnikać do wnętrza włosa. Dzięki temu włosy stają się gładkie, proste i bardziej lśniące. Wykonanie nanoplastii daje idealny efekt tafli. W zależności od zastosowanego preparatu dodatkowym efektem może być odżywienie i regeneracja włosów, jednak nie jest to główny cel nanoplastii, którą wykonuje się tylko na zdrowych włosach. 

Najczęściej stosowanym składnikiem, który zapewnia wygładzenie, jest karbocysteina oksoacetamidowa, czyli połączenie kwasu glioksylowego, cysteiny i kwasu octowego. Jak wspomniałam, do preparatów dodaje się również substancje odżywcze i wzmacniające, takie jak kolagen, aminokwasy, proteiny czy witaminy, niemniej nie pełnią one w nich kluczowej funkcji.

Koszt zabiegu nanoplastii może znacząco się różnić, w zależności od salonu, długości i gęstości włosów, a także ich stanu. Zazwyczaj waha się w przedziale od kilkuset do nawet 2000 złotych (czasem więcej). Cena ta odzwierciedla zaawansowanie technologiczne zabiegu oraz długotrwałe efekty, jakich można oczekiwać. Inwestycja w nanoplastię jest inwestycją w piękno włosów, co sprawia, że wiele osób decyduje się na nią, pomimo wysokiej ceny.

Jak wygląda zabieg nanoplastii?

Zabieg nanoplastii to zaawansowany proces pielęgnacyjny, który składa się z kilku etapów. Oto jak przebiega krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie włosów

Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia włosów i skóry głowy. Do tego celu używa się specjalnego szamponu głęboko oczyszczającego, który ma za zadanie otworzyć łuski włosów i przygotować je na przyjęcie składników aktywnych zawartych w formule nanoplastii. Szampon usuwa resztki produktów do stylizacji, sebum oraz inne zanieczyszczenia, co zapewnia lepszą penetrację składników odżywczych.

Krok 2. Aplikacja preparatu

Po dokładnym umyciu i osuszeniu włosów ręcznikiem nanosi się na nie specjalistyczny preparat. Produkt ten zawiera nanocząsteczki, które są w stanie przeniknąć głęboko do wnętrza włosa. 

Krok 3. Aktywacja składników odżywczych

Po nałożeniu preparatu na włosy nakładany jest czepek, co pomaga utrzymać ciepło i wilgoć, maksymalizując jego działanie. Czas trwania tej fazy wynosi około godziny.

Krok 4. Zmywanie preparatu

Po upływie wymaganego czasu czepek jest zdejmowany, a preparat zmywany z włosów. Ten etap zapewnia usunięcie wszelkich resztek produktu, przygotowując włosy do kolejnego kroku.

Krok 5. Suszenie i prostowanie

Następnie włosy są suszone suszarką, a potem prostowane prostownicą. Ciepło aktywuje składniki odżywcze zawarte w formule i zapewnia długotrwałe wygładzenie włosów. Prostowanie jest kluczowym etapem, który zamyka łuski włosów, zapewniając jedwabistą gładkość oraz połysk.

Cały zabieg nanoplastii trwa zazwyczaj od 3 do 6 godzin, w zależności od długości, gęstości włosów oraz ich skrętu. Efektem są gładkie i lśniące jak tafla wody włosy.

Czym się różni nanoplastia od prostowania keratynowego?

Jeśli stoimy przed dylematem: nanoplastia czy kreatyna, warto wiedzieć, co je różni, bo w świecie Internetu sporo w tej kwestii niezrozumienia, jak choćby informacja, że nanoplastia to zabieg na zniszczone włosy. Nic z tych rzeczy.

Nanoplastia to zabieg organiczny, a w preparacie nie ma zawartości substancji szkodliwych. Niemniej jej głównym celem jest po prostu wyprostowanie i wygładzenie włosów. Keratynowe prostowanie ma na celu odżywienie włosów, a ich wygładzenie i wyprostowanie jest efektem ubocznym, który czasem nie występuje. 

Przyznam, że dość zaskakujące jest to, że paradoksalnie to preparaty do nanoplastii są całkowicie nieszkodliwe dla włosów, podczas gdy keratyny zawierają zwykle formaldehyd. Choć jest to składnik dopuszczony do stosowania w produktach kosmetycznych, jest jednak powszechnie uważany za szkodliwy i m.in. z tego powodu przeciwwskazaniem do keratynowego prostowania włosów jest ciąża (formaldehyd ma zdolność przenikania przez powłoki ciała). Co więcej, składnik ten ma też specyficzny zapach, który jest mało przyjemny.

Warto jeszcze dodać, że nanoplastii nie wykonuje się na suchych i zniszczonych włosach, a keratynowe prostowanie odbudowuje włosy, zatem właśnie do takich się nadaje.

Jak długo utrzymuje się nanoplastia?

Kolejna różnica to czas trwania i okres trwałości zabiegu – przy nanoplastii musimy czekać na efekt dłużej (jak wspomniałam, od 3 do 6 godzin), ale utrzymuje się on nawet 4-6 miesięcy, a niekiedy dłużej. Może być wydłużony, dzięki regularnemu stosowaniu łagodnych szamponów i unikaniu silnych środków chemicznych. Keratynowe prostowanie włosów trwa krócej – od 2 do 2,5 godziny, ale też krócej się utrzymuje.

Jakie mogą być przeciwwskazania do zabiegu nanoplastii?

Jedyne przeciwwskazanie do wykonania nanoplastii to zniszczone i suche włosy. W takim przypadku lepiej sprawdzi się ich keratynowe prostowanie. Preparaty wykorzystywane do zabiegu mają organiczne pochodzenie i są bezpieczne dla włosów, skóry głowy i organizmu.

Nanoplastia włosów to zdecydowanie zabieg dla tych, którzy: 

  • lubią mieć gładkie i lśniące włosy,
  • nie mają czasu na codzienne prostowanie włosów,
  • mają kręcone lub falowane włosy, a wolą mieć proste.

Zdecydowanie nie jest to zabieg dla osób, których włosy wymagają odbudowy i odżywienia. Odstraszająca może być też cena nanoplastii. Jednak osoby, które z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na ten zabieg, a ich włosy są zadbane i odżywione, chcąc uzyskać ich piękny, gładki wygląd, mogą skorzystać z produktów wygładzających, takich jak  serum wygładzające i zabezpieczające końcówki włosów albo odżywka emolientowa.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *