Olej jojoba na twarz, włosy i skórę głowy. Jak go stosować?

pipeta przezroczysta ze zlotozoltym olejem

Olej jojoba. Jak go stosować na włosy i skórę?

Olej jojoba jest jednym z najczęściej stosowanych surowców kosmetycznych. To dzięki jego wszechstronnemu działaniu i skuteczności w pielęgnacji różnych rodzajów cery możemy go znaleźć w wielu kosmetykach do skóry i włosów. Dowiedzmy się o nim więcej.

Czym jest olej jojoba i jakie ma właściwości?

Olej (nie olejek) jojoba (czyt. żożoba lub chochoba) pozyskiwany jest z nasion owoców simondsji kalifornijskiej (łac. Simmondsia chinensis), zwanej także jojoba, która rośnie naturalnie m.in. w Ameryce Południowej, Hiszpanii i Afryce. Surowiec ten właściwie jest ciekłym woskiem, ale ponieważ zastyga dopiero w temperaturach niższych niż 7 stopni Celsjusza, przyjęło się nazywać go olejem. Jojoba ma kolor złotożółty i lekko orzechowy zapach.

Antyoksydacyjne kwasy tłuszczowe i fitosterole

Olej jojoba jest bogaty w kwasy tłuszczowe oraz fitosterole. W jego składzie znajdziemy skwalen, lipid będący naturalnym składnikiem naszego sebum, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Dzięki obecności skwalenu, olej ten ma tzw. biozgodność z warstwą lipidową skóry, co sprawia, że jest bardzo dobrze przez nią tolerowany, a zawarte w nim substancje aktywne lepiej się wchłaniają.

Regenerujące witaminy

Olej z nasion owoców simondsji kalifornijskiej zawiera witaminy A, E i F, które łącznie działają antyoksydacyjnie, odżywczo i regenerująco. Ponadto, w jego składzie znajdziemy witaminy z grupy B, które poprawiają dotlenienie skóry i włosów, a jednocześnie przeciwdziałają alergiom, podrażnieniom i powstawaniu niedoskonałości czy wykwitów skórnych. 

Odmładzająca miedź

Olej jojoba zawiera także miedź. Jej reakcja z białkami obecnymi w naszej skórze stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, które poprawiają kondycję skóry, podnoszą poziom jej elastyczności, a w efekcie – wypełniają i wygładzają zmarszczki.

Cynk, selen, chrom

Zawarty w oleju jojoba cynk łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie ran. Selen spowalnia proces starzenia się skóry, a także zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych. Chrom wzmacnia działanie innych składników aktywnych, a ponadto poprawia ogólny wygląd cery i włosów.

Olej jojoba – działanie na skórę i włosy

Jedną z najbardziej niesamowitych cech oleju jojoba jest jego wyjątkowa odporność na wysokie temperatury – nawet do 300 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie jełczeje i przez długie lata zachowuje swoje właściwości, wynikające z jego bogatego składu.

Działanie oleju jojoba na skórę

  • poprawa elastyczności i ujędrnienie,
  • podniesienie poziomu nawilżenia i zapobieganie utracie wilgoci,
  • zmiękczanie i likwidacja suchych skórek,
  • wspomaganie redukcji cellulitu i zapobieganie powstawaniu rozstępów,
  • działanie antywolnorodnikowe, zapobieganie przedwczesnemu starzeniu skóry,
  • odżywianie i regeneracja,
  • regulowanie wydzielania sebum,
  • łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych  (także w przypadku cery ze schorzeniami), takimi jak łuszczyca, AZS, egzema czy łojotokowe zapalenie skóry,
  • ochrona skóry przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych,
  • ogólna poprawa wyglądu skóry.

Działanie oleju jojoba na włosy

  • regeneracja i ochrona,
  • odżywianie i nawilżanie,
  • wzmacnianie cebulek włosowych,
  • poprawianie elastyczności włosów,
  • wygładzanie i ułatwianie rozczesywania,
  • zapobieganie elektryzowaniu się włosów,
  • hamowanie łojotoku i łupieżu,
  • przywracanie naturalnego blasku.

Olej jojoba w pielęgnacji. Kto powinien go stosować?

Olej jojoba wykazuje mocne powinowactwo do ludzkiego sebum, nie zatyka porów, jest bardzo łagodny dla skóry, a jego działanie jest tak uniwersalne, że może go stosować każdy, bez względu na rodzaj cery czy wiek. Olej ten jest wyjątkowo bezpieczny dla naszej cery, ale także dla organizmu, w związku z czym mogą go stosować nawet kobiety w ciąży i matki karmiące.

Są jednak dolegliwości, w których olej ten jest szczególnie polecany, np. wszelkiego rodzaju problemy dermatologiczne, takie jak atopowe zapalenie skóry, alergie kontaktowe, łuszczyca czy trądzik. Wynika to z właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych oleju jojoba. To surowiec doskonały także w przypadku poparzeń słonecznych czy odmrożeń. Przyspiesza zamykanie i gojenie się ran, a poprzez stymulowanie syntezy kolagenu w skórze poprawia jej elastyczność i zmniejsza widoczność ran.

Osoby, których cera jest przesuszona i pojawiają się na niej nieestetyczne skórki, powinny sięgnąć po ten naturalny kosmetyk. Jego regularne stosowanie pomoże podnieść poziom nawilżenia skóry, pozbyć się skórek i przywrócić skórze naturalny blask.

CIEKAWOSTKA

Olej jojoba to świetny, naturalny zamiennik wszelkich pianek czy żelów do golenia. Wystarczy rozprowadzić go na skórze, a następnie ogolić ją. Zyskujemy zmiękczenie, ochronę i pielęgnację w jednym.

Jak prawidłowo stosować olej jojoba na twarz?

Najprostszy i bezpieczny dla skóry sposób to wklepywanie czystego oleju jojoba w twarz. Jeśli nie lubimy tłustych konsystencji, surowiec ten można też dodać do ulubionego kremu, a następnie nałożyć na twarz.

Olej jojoba bardzo dobrze sprawdza się jako pierwszy krok w metodzie OCM, czyli olejowym oczyszczaniu twarzy. Można go do tego celu łączyć z innymi olejami, np. arganowym czy oliwą z oliwek. 

To także doskonały kosmetyk do masażu twarzy. Podczas masażu rozgrzana skóra wchłonie jeszcze więcej dobroczynnych substancji zawartych w oleju.

Oleju jojoba można również użyć jako składnika domowej maski o działaniu odżywczym, nawilżającym, regenerującym i łagodzącym. 

Szybka maska z ziemniaka i oleju jojoba

Składniki:

  • 1 surowy ziemniak
  • ½ łyżeczki oleju jojoba

Ziemniak ścieramy na tarce i odciskamy nadmiar wody. Powstałą papkę mieszamy z olejem jojoba. Maskę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 15 minut. Następnie zmywamy ciepłą wodą. Co daje taka maska? Usuwa objawy zmęczenia, zmniejsza obrzęki, rozjaśnia cerę, nawilża, łagodzi podrażnienia i uspokaja. Dodatkowo reguluje wydzielanie sebum i poprawia koloryt skóry. Maska jest tak łagodna, że można ją nakładać również pod oczy – wówczas dodatkowo zniweluje sińce.

Jak prawidłowo stosować olej jojoba na włosy i skórę głowy?

OIej jojoba to doskonały produkt do pielęgnacji włosów. Nic dziwnego, że znajdziemy go w wielu kosmetykach do ich pielęgnacji. Jednak ten surowiec można również stosować w czystej postaci. Jak? Niewielka ilość oleju jojoba wtarta w końcówki umytych włosów pomoże w ich rozczesaniu, a także podniesie poziom nawilżenia. Takiej „odżywki” nie trzeba spłukiwać.

Jojoba to olej świetnie nadający się do olejowania włosów. Można go stosować samodzielnie lub łączyć z innymi olejami. Nadaje się również do masaży skóry głowy. Stosowany regularnie

przyspiesza regenerację mieszków włosowych i łagodzi podrażnienia, a ponadto pomaga w problemach z łupieżem, szczególnie z tłustym. 

Olej jojoba to świetny dodatek do masek do włosów. Poniżej przepis na taką maskę. 

Maska do włosów przetłuszczających się z olejem jojoba

Składniki:

  • 25 dkg drożdży do pieczenia
  • 50 ml gorącej wody
  • 1 łyżka olejku jojoba

Rozpuszczamy drożdże w wodzie i odstawiamy do wystygnięcia. Do powstałej mieszanki dodajemy olej i dokładnie łączymy składniki. Jeśli okaże się za rzadka, można dodać naturalną odżywkę do włosów. Tak powstałą masę nakładamy na włosy, owijamy je ciepłym ręcznikiem i czekamy 30 minut. Następnie spłukujemy maskę i myjemy włosy naturalnym szamponem.

Taka maska reguluje wydzielanie sebum, obniża przetłuszczanie, a włosom nadaje lekkości i podnosi je u nasady, dzięki czemu poprawia wizualnie ich objętość.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?