микрозайм на карту Powrót

Jak odpowiednio stosować oleje do mycia (oczyszczania) twarzy?

kobieca dlon wyciska zolty olejek do demakijazu na blat blog resibo

Oleje do mycia twarzy. Co warto o nich wiedzieć?

Oleje do mycia twarzy – czy każdy może je stosować? Na co zwrócić uwagę sięgając po ten sposób oczyszczania skóry? Jak wybrać produkt odpowiedni dla siebie i jak go stosować? Gdy to Twój pierwszy raz z olejami w tej roli – koniecznie przeczytaj.

Jak działają oleje do oczyszczania twarzy?

Mówiąc o olejach do mycia twarzy, należy sięgnąć do źródeł tej metody. OCM (z ang. Oil Cleansing Method), czyli metoda oczyszczania olejami, była stosowana od tysiącleci, szczególnie w Azji. Opiera się ona na znanej z chemii zasadzie, w myśl której tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach. Biorąc pod uwagę, że zarówno produkty używane przez nas na co dzień do pielęgnacji i demakijażu, jak też sebum oraz zanieczyszczenia środowiskowe (brud, kurz, pyły itp.), to w zdecydowanej większości tłuszcze – olej wydaje się idealnym surowcem do ich zmywania.

Oczyszczanie twarzy tą metodą jest bardzo łagodne dla skóry i skuteczne. Oleje łatwo rozpuszczają zanieczyszczenia i resztki makijażu, a jednocześnie nie naruszają warstwy hydrolipidowej naskórka, jak to jest w przypadku większości innych produktów myjących.

Jak wybrać odpowiedni olejek do mycia twarzy?

Wbrew pozorom, nie jest to łatwe zadanie. Różne oleje, choć mają wiele cech wspólnych, np. wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, mogą mieć bardzo różne działanie na skórę. Dlatego, w zależności od typu naszej skóry, powinniśmy wybierać różne oleje. Poniżej prezentujemy przegląd najpopularniejszych na rynku olejów pod kątem rodzaju cery:

Oleje do cery tłustej:

 • słonecznikowy,
 • sojowy,
 • z pestek winogron,
 • jojoba,
 • lniany.

Oleje do cery mieszanej:

 • ryżowy,
 • sezamowy,
 • ze słodkich migdałów,
 • z pestek winogron,
 • arganowy.

Oleje do cery suchej:

 • oliwa z oliwek,
 • ze słodkich migdałów,
 • makadamia,
 • z pestek dyni,
 • rzepakowy,
 • arganowy.

Oleje do cery trądzikowej:

 • konopny,
 • lniany,
 • makadamia.

Oleje do cery naczynkowej:

 • rokitnikowy,
 • z pestek dyni.

Oleje do cery dojrzałej:

 • z kiełków pszenicy,
 • arganowy,
 • z awokado.

Jak widać, wybór jest bardzo duży, a jest jeszcze wiele mniej popularnych olejów, np. z pestek arbuza, z pestek truskawek, z orzechów laskowych czy włoskich, które również doskonale sprawdzają się przy różnych rodzajach cery. Skoro jednak mowa o oczyszczaniu, to ze względu na potrzebną do tego celu ilość produktu, stawiajmy na te najłatwiej dostępne.

Rozwiązaniem niezwykle wygodnym jest kupno gotowego kosmetyku, którego receptura została opracowana tak, aby mogły go stosować wszystkie osoby, bez względu na rodzaj cery. Takim produktem jest olejek do demakijażu. To doskonale zbalansowana mieszanka olejów, które nie tylko skutecznie oczyszczają skórę, ale też intensywnie pielęgnują. Zawiera m.in. olej z awokado, olej lniany, olej z pestek winogron, olej z manuka i olej abisyński, a także witaminę E, jeden z najsilniejszych antyoksydantów, i witaminę B, czyli D-Panthenol, łagodzący podrażnienia. Dzięki idealnie dopracowanym proporcjom olejów olejek do demakijażu mogą stosować zarówno osoby z cerą suchą (odżywia ją i nawilża), jak też z cerą tłustą i mieszaną (reguluje wydzielanie sebum).

Jak odpowiednio stosować oleje do twarzy w pielęgnacji?

Samo umycie twarzy olejem nie jest bardzo skomplikowane, jednak aby było skuteczne i miało działanie pielęgnacyjne, należy trzymać się kilku zasad i kroków.

Krok pierwszy: olejek do mycia twarzy

Olejek do mycia twarzy wystarczy nałożyć na skórę i delikatnie masować, aż do rozpuszczenia się wszystkich zanieczyszczeń i makijażu, a następnie zmyć go wodą. W tym miejscu jednak zaczynają się trudności. Samo zmycie oleju wodą sprawia, że na skórze pozostaje tłusty, nieprzyjemny film. Dlatego w metodzie OCM stosuje się ściereczki z mikrowłókna, muślinu czy frotte. Moczymy je w ciepłej wodzie, a następnie przykładamy do twarzy, delikatnie ściągając zanieczyszczenia (nie naciągamy skóry!). Po użyciu ściereczkę pierzemy ręcznie w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, dokładnie płuczemy i rozwieszamy do wysuszenia.

Krok drugi: żele do mycia twarzy

Nawet po najlepszej mieszance olejów i najdokładniejszym ich zmyciu ściereczką, na skórze zawsze pozostanie trochę pozostałości po makijażu. Dzieje się tak, dlatego że stosując oleje odruchowo omijamy linię włosów i mniej dokładnie myjemy okolice oczu. Pozostałości oleju i zanieczyszczeń domywamy łagodnym żelem do twarzy. Jest to również zgodne z OCM, która wprowadza zasadę kilkuetapowego (minimum dwuetapowego) oczyszczania.

Należy pamiętać, aby po domyciu twarzy żelem zastosować tonik. Przywrócenie skórze jej naturalnego odczynu pH to wymóg po każdym zabiegu pielęgnacyjnym.

Najczęstsze błędy w stosowaniu olejku do mycia twarzy

Stosowanie metody OCM nie jest trudne, jednak i tu zdarzają się błędy. Najczęstsze to:

 1. Źle dobrany do rodzaju cery olej lub mieszanka olejów – może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, np. przesuszyć cerę lub przeciwnie – pobudzić ją do nadmiernej produkcji sebum.
 2. Pozostawienie na twarzy olejowego filmu jako zastępstwa kremu – olej to nie krem do twarzy i oczywiście, możemy go stosować również w taki sposób, jednak zawsze zmieszany z kremem lub po uprzednim nałożeniu kremu.
 3. Nakładanie kremu na skórę bez uprzedniego domycia twarzy żelem i bez zastosowania toniku – skóra po samym tylko oczyszczaniu olejem nie jest ani perfekcyjnie czysta (choć w znacznym stopniu jest, bo oleje są bardzo skuteczne), ani odpowiednio przygotowana „pod krem”. Stąd propagowanie w ramach metody OCM wieloetapowego oczyszczania skóry.
 4. Nieprawidłowe przechowywanie olejów – wiele tego typu surowców ma tendencje do jełczenia i utraty swoich właściwości, co może być przykre w skutkach zarówno dla skóry, jak i naszego zmysłu powonienia.
 5. Stosowanie olejów kiepskiej jakości – jeśli już decydujemy się na używanie jednego rodzaju oleju lub samodzielne zrobienie mieszanki, pamiętajmy, aby kupować surowce wysokiej jakości. Oleje – jako pochodne tłoczenia z roślin – mogą zawierać wiele zanieczyszczeń, jeśli nie są odpowiednio przygotowane i zabezpieczone.

Anita

Anita Odachowska Zakochana w Resibo i naturalnej pielęgnacji, ciekawa świata, szanująca przyrodę i doceniająca siłę roślinnych składników, w ciągłym dążeniu do co najmniej less waste.