Powrót

Olej kukui: działanie na skórę i efekty

olej kukui dłonie

Olej kukui: działanie i efekty, które możesz osiągnąć

Olej kukui to ceniony składnik kosmetyków, szczególnie przeznaczony do cery przesuszonej i skłonnej do podrażnień. Jak jest pozyskiwany i jak dokładnie działa na skórę?

Olej czy olejek kukui?

W nomenklaturze kosmetycznej przyjęte jest, że olej to tłusty produkt tłoczony z roślin, zaś olejek to mieszanina substancji organicznych o lotnych właściwościach wydzielanych przez rośliny (olejki eteryczne). Warto pamiętać o tej różnicy. Kukui to olej, który jest pozyskiwany z nasion tungowca molukańskiego (Aleurites moluccanus), zwanego kukui. Mimo że pochodzi z Polinezji, jest obecnie najbardziej rozpowszechniony szczególnie na Hawajach, których jest oficjalnym symbolem.

Olej kukui — działanie na skórę

Fakt, że kukui staje się olejem coraz bardziej cenionym w kosmetyce, wynika przede wszystkim z jego składu i właściwości. Zawiera bardzo duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie linolowego, oleinowego i alfa-linolenowego, które mają silne działanie wygładzające i łagodzące podrażnienia. Ponadto znajdziemy w nim dużo witaminy E oraz C i A.

Olej z nasion kukui zmiękcza i wygładza skórę oraz nawilża, regeneruje nawet bardzo zniszczoną cerę i bardzo szybko łagodzi podrażnienia. Jest naturalnym filtrem UV i jednocześnie doskonale radzi sobie z poparzeniami słonecznymi. Stosowany jest jako składnik produktów przeznaczonych dla skóry wrażliwej, alergicznej, skłonnej do podrażnień, przesuszonej.

Olej kukui — efekty, których możesz się spodziewać

Kukui już sam w sobie ma wiele właściwości korzystnie wpływających na skórę. Niemniej jeszcze lepsze efekty przynosi, gdy jest jednym z wielu składników danego produktu, specjalnie przeznaczonego dla cery suchej i podrażnionej. Wówczas wszystkie surowce działają komplementarnie. Można to odczuć na własnej skórze, stosując np. odżywczy balsam do ciała, w którym oprócz oleju kukui znajdziemy także m.in.:

  • ekstrakt z miodunki plamistej – głęboko odżywia i intensywnie chroni skórę, szczególnie odwodnioną i przesuszoną,
  • olej monoi, – działa jak opatrunek, natłuszcza, nawilża i wygładza cerę, wykazuje także działanie przeciwzapalne i łagodzące,
  • D-Panthenol, czyli prowitamina B5 – regeneruje i odbudowuje naskórek, przynosząc skórze ulgę i odpowiednie nawilżenie.

Za co uwielbiamy olej kukui?

Olej kukui świetnie się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu. To sprawia, że jest doskonałym surowcem do produkcji kremów czy balsamów. Bardzo łatwo wnika w skórę, dzięki czemu szybko radzi sobie z problemami, takimi jak podrażnienie, pieczenie, a nawet świąd skóry. Dzięki temu, że ma silne właściwości łagodzące i kojące, świetnie sprawdza się jako składnik naturalnego kremu do rąk, które są najbardziej narażone na działania czynników zewnętrznych, detergentów i innych substancji drażniących itd.

Foto. Shiny Diamond (pexels.com)

(Visited 13 times, 1 visits today)

Anita

Anita Odachowska Zakochana w Resibo i naturalnej pielęgnacji, ciekawa świata, szanująca przyrodę i doceniająca siłę roślinnych składników, w ciągłym dążeniu do co najmniej less waste.