Olej ryżowy na włosy i skórę. Jak go stosować?

Hit kosmetyczny? Olej ryżowy na włosy i skórę

Olej ryżowy jest popularnym na całym świecie surowcem kuchennym, ale dzięki swoim właściwościom znajduje zastosowanie także w branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Okazuje się, że ma doskonały wpływ na kondycję skóry i włosów. Jak go stosować i jakich efektów oczekiwać?

Olej ryżowy – jakie ma właściwości pielęgnacyjne?

Tłoczony na zimno z otrąb ryżowych olej zawiera cenne substancje m.in. kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy, kwas α-linolenowy, a także witaminy B i E, skwalen oraz koenzym Q10. Jednak jego najcenniejszym składnikiem jest gamma-oryzanol. To obecna tylko w ryżu nietłusta mieszanka estrów fitosteroli (campestrolu, stigmasterolu i sitosterolu) z kwasem felurowym oraz kilkoma innymi związkami organicznymi. To substancja o bardzo silnych właściwościach zwalczających wolne rodniki, silniejszych  nawet niż witamina E. Ich łączna obecność w oleju ryżowym sprawia, że jest on jednym z najskuteczniejszych i najchętniej stosowanych w kosmetyce składników przeciwstarzeniowych.

Dzięki takiemu składowi olej ryżowy ma wyjątkowo korzystne i wszechstronne działanie na skórę i włosy, szczególnie w okresach, gdy wymagają one intensywnej regeneracji. Jak działa olej ryżowy na skórę i włosy? Poniżej kilka najważniejszych właściwości:

  • zmiękcza i uelastycznia skórę i włosy,
  • pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia,
  • zwalcza wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia się,
  • spłyca zmarszczki i niweluje drobne linie,
  • przyspiesza gojenie się ran i regenerację naskórka,
  • rozjaśnia przebarwienia,
  • nadaje cerze i włosom zdrowy blask,
  • chroni przed negatywnym skutkiem promieniowania słonecznego,
  • pomaga zwalczyć objawy łupieżu,
  • stymuluje porost włosów i sprawia, że są one grubsze i mocniejsze.

Olej ryżowy – zastosowanie w pielęgnacji

Ze względu na swoje szerokie działanie olej ryżowy znajduje zastosowanie w pielęgnacji. Jest częstym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych, nawilżających, myjących, a także produktów pielęgnacyjnych do włosów. 

Olej tłoczony na zimno z otrąb ryżowych to świetny naturalny kosmetyk do olejowania włosów czy zabezpieczania ich końcówek przed uszkodzeniami, a także skuteczna odżywka do paznokci oraz brwi i rzęs.

Jaki olej ryżowy najlepiej wybrać: rafinowany czy nierafinowany?

Na rynku jest dostępny olej ryżowy zarówno rafinowany, jak i nierafinowany. Proces rafinacji, w trakcie którego surowy olej jest podgrzewany, w dużym stopniu pozbawia go wielu cennych substancji. Dlatego chcąc w pełni wykorzystać tę roślinną moc, sięgajmy po wersję nierafinowaną.

Czy olej ryżowy jest dobry na włosy?

Jak już wspomniałam, olej ryżowy świetnie działa na włosy. Dotyczy to także skóry głowy. Doskonale odżywia cebulki włosów i stymuluje je do przyspieszania ich porostu. Ponadto regeneruje włosy, nawilża je i pomaga utrzymać właściwy poziom wilgotności, tym samym zmniejsza łamliwość włosów. Warto po niego sięgnąć, gdy nasze włosy są suche, zniszczone, odwodnione i wymagają intensywnej regeneracji.

Regularne olejowanie włosów z użyciem oleju ryżowego sprawia, że są mocniejsze, gładkie i lśniące, a pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym takim zabiegu. 

Olej ryżowy na skórę – jak stosować?

Olej z otrąb ryżowych należy do umiarkowanie komedogennych, dlatego pod pewnymi warunkami może być stosowany bezpośrednio na skórę, np. do masażu, do mycia twarzy metodą OCM, czy jako alternatywa dla oliwek dla niemowląt. Czysty olej ryżowy możemy także dodawać do domowych masek do twarzy i włosów albo wzbogacać nim ulubiony krem na noc.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?