Kiedy warto sięgnąć po olej z awokado w pielęgnacji?
Olej z awokado to jeden z najpopularniejszych, ale też bardzo bogatych w substancje odżywcze, składników kosmetycznych. Nic dziwnego, że producenci sięgają po niego bardzo chętnie. Jakie ma właściwości i jak prawidłowo go stosować, aby nasza cera jak najwięcej z nich skorzystała.
Olej z awokado – jakie ma właściwości?
Olej z awokado nazywany jest olejem 7 witamin, ponieważ zawiera witaminę A (retinol), witaminy z grupy B, witaminę D, witaminę E (alfa-tocopherol), witaminę H (biotyna), a także witaminy K oraz PP (niacyna). Ponadto zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas oleinowy oraz kwasy omega-3 i omega-6. Połączenie tej bomby witaminowo-odżywczej z właściwą dla większości olejów łatwością przyswajania sprawia, że zarówno cały organizm, jak i skóra, doskonale wchłaniają wszystkie zawarte w oleju z awokado składniki.
Dzięki takiemu bogactwu składników olej z awokado bardzo korzystnie działa na cały nasz organizm, w tym na skórę. Z łatwością wnika w jej głębsze warstwy, dobrze odżywia komórki i działa na nie ochronnie już na poziomie mitochondrium. Ponadto nawilża, natłuszcza, zatrzymuje wodę w skórze i zapobiega jej przeznaskórkowej utracie, a co za tym idzie – przesuszeniu. Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy A sprawia, że olej ten jest aktywnym antyoksydantem, skutecznie neutralizującym wolne rodniki. Działa przeciwzmarszczkowo, a dzięki połączeniu nienasyconych kwasów tłuszczowych i białek włóknistych przyczynia się do regeneracji i poprawy elastyczności skóry. Zawiera także skwalen, czyli węglowodór który jest naturalnym składnikiem ochronnej warstwy lipidowej skóry i włosów.
Dodatkowo, jak większość olejów, ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antygrzybiczne. Łagodzi podrażnienia, działa kojąco i świetnie radzi sobie zarówno z cerą przesuszoną, jak i trądzikową, w tym z ranami potrądzikowymi.
Ważne! Często można spotkać nazwę olejek z awokado. Nie jest to jednak prawidłowe określenie. Kosmetologia bardzo wyraźnie rozróżnia oleje roślinne (tłoczone na zimno z różnych części roślin – nasion, owoców, korzeni, kiełków itp.) oraz olejki eteryczne (mieszaniny lotnych substancji wonnych wydzielane przez rośliny).
Dlaczego warto stosować olej z awokado w pielęgnacji?
Ze względu na swoje bardzo szerokie działanie olej z awokado ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji. Bardzo często zawierają go kosmetyki naturalne, ale warto po niego sięgnąć także w czystej postaci, zwłaszcza że jest bardzo łagodny dla skóry.
Jak prawidłowo stosować olej z awokado?
Stosowanie oleju z awokado nie wymaga specjalnych umiejętności. Możemy go wklepywać lub wmasowywać bezpośrednio w skórę, dodawać do innych kosmetyków, używać do olejowania włosów albo wykorzystywać jako bazę do różnego rodzaju masek, peelingów itp. Świetnie zastąpi masło do ciała, jak również inne oleje, p.. arganowy czy jojoba.
Olej z awokado na twarz
Olej można stosować bezpośrednio na skórę i będzie doskonały do OCM, czyli oczyszczania skóry olejami. Polecany jest szczególnie w przypadku cery delikatnej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i przesuszonej. Wystarczy zmyć makijaż i zanieczyszczenia, nakładając olej z awokado na twarz i delikatnie masując. Następnie zmoczoną w ciepłej wodzie ściereczką z miękkiego mikrowłókna ściągamy resztki makijażu. Olejek do demakijażu możemy kupić w zestawie z taką ściereczką. Warto dodać, że zawiera on nie tylko olej z awokado, ale też inne cenne zimnotłoczone oleje, takie jak olej lniany, abisyński, z pestek winogron czy słonecznikowy.
Olej z awokado może też zastąpić maskę na twarz – po prostu nałóż cienką warstwę czystego oleju na skórę (tak, aby nie spływał), zmyj po 15 minutach ciepłą wodą, wklep tonik i nałóż krem.
Olej z awokado na włosy
Olej z awokado jest świetnym naturalnym kosmetykiem do włosów. Odżywia je i wzmacnia, stymulując porost, a także wygładza i dodaje pasmom blasku. Doskonale działa na skórę głowy, także podrażnioną i przesuszoną.
Świetnie sprawdza się w olejowaniu włosów i jest polecany do każdego ich typu, a także do każdego rodzaju porowatości. Dzięki łatwości wnikania w głąb włosa, sprawia, że pasma nie są przesadnie tłuste, a składniki aktywne działają również wewnątrz włosa.
Olej z awokado na rzęsy i paznokcie
Podobnie jak w przypadku włosów, olej awokado świetnie sprawdza się w pielęgnacji rzęs oraz paznokci. Wzmacnia je i odżywia, wpływa też na lepszy wzrost.
Rzęsy można olejować dokładnie tak jak włosy, tyle że nie ma potrzeby oleju zmywać. Dlatego jest to zabieg, który najlepiej zrobić na noc – po prostu nałóżmy cienką warstwę oleju i połóżmy się spać.
W przypadku paznokci olej z awokado wcieramy u ich nasady i owijamy na 15-30 minut folią lub nakładamy cienkie bawełniane rękawiczki, aby substancje odżywcze pod wpływem ciepła wniknęły głębiej.
Olej z awokado pod oczy
Olej z awokado jest lekki i stosunkowo szybko się wchłania. Dzięki temu możemy go również stosować pod oczy. Warto jednak w tym przypadku zachować ostrożność. Nie każda skóra pod oczami zniesie taką konsystencję (nawet najlżejszy olej może okazać się dla cienkiej skóry w tej okolicy twarzy zbyt ciężki). Dlatego czasem może się pojawić konieczność rozcieńczenia oleju poprzez zmieszanie go z kremem pod oczy lub hydrolatem.
Efekty stosowania oleju z awokado pod oczy potrafią jednak być spektakularne – wygładza on zmarszczki, napina skórę pod oczami i nawilża, dzięki czemu rano mamy „wypoczęte spojrzenie”.
Olej z awokado na rozstępy
Zdolność łatwego wnikania w głąb skóry, a także jej odbudowy na poziomie komórkowym, oraz fakt, że przyspiesza on gojenie się ran i blizn, a także uelastycznia skórę sprawia, że olej z awokado doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry z rozstępami. Ważne jest jednak jego regularne stosowanie.
Co istotne, taki środek zapobiegający powstawaniu rozstępów mogą bez obaw stosować kobiety w ciąży. Nie szkodzi tak samo, jak w diecie ciężarnych.