микрозайм на карту Powrót

Peelingi do twarzy i ciała. Rodzaje, właściwości, stosowanie

peelingi do twarzy i ciala

Rodzaje peelingów. Kiedy i dlaczego warto je stosować?

Peeling do twarzy to jeden z ważniejszych kosmetyków, niezbędnych do utrzymania zdrowej, promiennej i jędrnej skóry na długo. Regularne złuszczanie to podstawa stałej odnowy komórek i przyspieszenie regeneracji.

Dlaczego warto stosować peelingi do twarzy i ciała?

Nowe komórki naszego naskórka powstają w głębszych jego warstwach, a następnie migrują, by zastąpić te, które są już martwe. Proces ten trwa 28 dni, ale po 25. roku życia wydłuża się (przy cerze dojrzałej – nawet trzykrotnie). Wymiana komórek jest więc coraz wolniejsza, a martwe komórki dłużej zalegają w naskórku, sprawiając, że cera jest przesuszona, ziemista, i wygląda na zmęczoną. Peelingowanie skóry twarzy i ciała pomaga szybciej się ich pozbyć. Dlatego regularne stosowanie peelingów, zarówno do twarzy, jak i do całego ciała, to bardzo ważny element pielęgnacji. Produkty te powinniśmy mieć stale w domu, a nie tylko korzystać z ich dobrodziejstw u kosmetyczki.

Jakie są rodzaje peelingów i jakie są ich zalety?

Zarówno do twarzy, jak i do ciała, mamy do wyboru różne rodzaje peelingów, które dobieramy do rodzaju oraz potrzeb naszej cery. Ze względu na czynnik złuszczający, peelingi dzielimy przede wszystkim na enzymatyczne, mechaniczne i chemiczne.

Peeling enzymatyczny

W peelingach enzymatycznym za złuszczanie odpowiadają enzymy, które zmiękczają, a następnie rozpuszczają martwy naskórek. Enzymami najczęściej stosowanymi w kosmetykach naturalnych są: papaina z papai (znajdziemy go np. w multifunkcyjnym peelingu do twarzy), pozyskiwana z ananasa bromelaina, ale też substancje z innych roślin, takich jak mango, dynia czy aloes. W peelingach naturalnych można także znaleźć enzymy lipolityczne, które rozkładają tłuszcze, wspomagając pozbycie się nadmiaru sebum.

Pozbywanie się obumarłych komórek naskórka za pomocą peelingów enzymatycznych to najdelikatniejszy ze wszystkich sposobów złuszczania, ponieważ nie wymaga pocierania skóry. To sprawia, że takie produkty są szczególnie polecane dla cery wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do podrażnień.

Peeling mechaniczny

Substancją złuszczającą są w takim rodzaju peelingu różnego rodzaju drobiny ścierające, które poprzez pocieranie pomagają pozbyć się martwego naskórka. Drobiny różnią się ze względu na rodzaj surowca, z jakiego pochodzą, oraz wielkość. W peelingach stosowane są najczęściej mielone łupiny orzechów, nasiona i pestki owoców, korzenie roślin, sól, cukier, kawa itp. Ze względu na wielkość drobin peelingi dzielimy na gruboziarniste i drobnoziarniste.

Ten rodzaj kosmetyków polecany jest dla różnego rodzaju cery, jednak przy suchej i wrażliwej powinniśmy sięgać po peelingi drobnoziarniste. Gruboziarniste są przeznaczone dla osób o cerze tłustej i zanieczyszczonej.

Peeling chemiczny

Substancją złuszczającą w takim peelingu są specjalne związki chemiczne, najczęściej kwasy, np.:

  • AHA – rozpuszczalne w wodzie i działające na powierzchni skóry, takie jak kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, ferulowy, laktobionowy, azelainowy, pirogronowy,
  • BHA – rozpuszczalne w tłuszczach i działające nie tylko na powierzchni, ale i w głębszych warstwach skóry, ponieważ wnikają w pory, np. kwas salicylowy.
  • PHA (polihydroksykwasy) – działają podobnie jak AHA, jednak są łagodniejsze dla skóry.

Kwasy stosowane w peelingach chemicznych, nie tylko złuszczają martwy naskórek, ale też pobudzają produkcję kolagenu i elastyny.

Po peelingi chemiczne powinny sięgać osoby mające problemy z niedoskonałościami, np. trądzikiem młodzieńczym i różowatym, bliznami czy przebarwieniami. Ten rodzaj peelingów polecany jest także do cery dojrzałej.

Peeling gommage

Szczególnym rodzajem peelingu jest peeling gommage (nazwa pochodzi od sposobu ścierania, przypominającego gumkę do mazania), który łączy enzymy z drobinami ścierającymi. Jego stosowanie polega na tym, że najpierw nakładamy go na skórę jak maskę, a następnie, gdy minie czas działania enzymów, dodatkowo ścieramy. Jest to więc złuszczanie dość głębokie i raczej nie powinny sobie na niego pozwalać osoby z cerą wrażliwą, skłonną do podrażnień czy naczynkową.

Jako peeling typu gommage można stosować multifunkcyjny peeling do twarzy, jednak nie ma takiej potrzeby, bo zawarte w nim enzymy już same doskonale radzą sobie z martwym naskórkiem. Kosmetyk ten mogą więc stosować zarówno osoby z cerą wrażliwą, jak też pozostałe. Te pierwsze po prostu nakładają i zmywają peeling bez pocierania, pozostałe mogą również pocierać skórę, niekoniecznie w stylu gommage (po wyschnięciu), ale też jak przy zwykłym peelingu mechanicznym – od razu po nałożeniu.

Jeśli mamy wątpliwości, jaki peeling wybrać do naszej cery, poprośmy o radę kosmetyczkę.

Jak prawidłowo i jak często stosować peeling do twarzy i ciała?

Aby peeling spełnił swoje funkcje, należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, peeling zarówno twarzy, jak i ciała, stosujemy na oczyszczoną/umytą skórę. Po drugie, zawsze pamiętajmy o zaleceniach producenta – dotyczy to zarówno sposobu nakładania, jak też czasu trzymania peelingu na skórze. Po trzecie, peeling aplikujemy na lekko wilgotną skórę; jeśli to wersja mechaniczna, pocierajmy skórę okrężnymi, masującymi ruchami. Na koniec peeling należy dokładnie zmyć ciepłą wodą.

Peeling twarzy i co dalej?

Jaki powinien być dalszy ciąg pielęgnacji, gdy już zmyjemy peeling? Skóra po takim zabiegu jest oczyszczona, odświeżona i znacznie lepiej wchłania składniki aktywne zawarte w kosmetykach. Dlatego po peelingu warto nałożyć na skórę maskę, która jeszcze mocniej ją zregeneruje, nawilży i odżywi. Jeśli jednak nie masz czasu na maskę, po zmyciu kosmetyku złuszczającego koniecznie stonizuj skórę, by przywrócić jej naturalne pH, a następnie wklep ulubiony odżywczy krem lub wmasuj balsam.

Pamiętajmy, że tylko regularne złuszczanie martwego naskórka pomoże nam zadbać o cerę tak, aby długo cieszyć się jej zdrowym, młodym i promiennym wyglądem.

Anita

Anita Odachowska Zakochana w Resibo i naturalnej pielęgnacji, ciekawa świata, szanująca przyrodę i doceniająca siłę roślinnych składników, w ciągłym dążeniu do co najmniej less waste.