Jak prawidłowo wykonać peeling ciała?
Peeling całego ciała to jeden z najprostszych sposobów nie tylko na wygładzenie skóry, ale też na jej regenerację. Jeśli po złuszczeniu martwego naskórka nałożymy odżywczy balsam do ciała, skóra będzie odżywiona, nawilżona, bardziej jędrna i elastyczna.
Dlaczego warto robić peeling ciała?
Zacznijmy od tego, że naskórek ma naturalne zdolności do regeneracji, nazywane mechanizmem odnowy komórkowej. Polega on na tym, że nowe komórki (keratynocyty) stale namnażają się w tzw. warstwie podstawnej (rozrodczej) naskórka, która jest położona najbliżej skóry właściwej. Nowe komórki, pchane przez namnażające się kolejne komórki, stopniowo przesuwają się w stronę warstwy rogowej naskórka (zewnętrznej). Proces tej migracji trwa ok. 14 dni. W tym czasie keratynocyty tracą jądro komórkowe i stają się płaskie, przekształcając się w korneocyty, czyli martwe komórki warstwy rogowej naskórka. W ciągu kolejnych 14 dni następuje całkowita przemiana, zakończona złuszczeniem się komórek. W tym czasie do warstwy rogowej docierają już kolejne keratynocyty i tak co 28 dni, choć z wiekiem proces odnowy komórkowej wydłuża się – nawet do 50 dni.
Korneocyty w warstwie rogowej układają się warstwami, a pomiędzy nimi znajduje się tzw. cement międzykomórkowy. Jest to pierwsza bariera naszej skóry chroniąca ją przed utratą wody czy szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie komórki tworzące tę barierę w naturalny sposób złuszczają się. Jak każdy proces, także ten może jednak zostać zaburzony przez różne czynniki. Należą do nich m.in.:
· promieniowanie UV,
· błędy dietetyczne,
· przemęczenie,
· przewlekły stres,
· zaburzenia hormonalne.
Czynnikami zaburzającymi proces odnowy komórkowej mogą być także różnego rodzaju choroby, takie jak łuszczyca czy łupież. To jednak zbyt szeroki temat na ten wpis.
Zaburzenia procesu złuszczania się komórek powodują, że odnowa naskórka spowalnia, a korneocyty tworzą na skórze „skorupę”. Skóra jest wtedy szorstka, przesuszona, ziemista. Ponadto duża ilość martwych komórek, które nie uległy złuszczeniu, zatyka ujścia gruczołów łojowych, przyczyniając się do powstawania zaskórników, wyprysków, a nawet stanów zapalnych. Co istotne, zmiany cywilizacyjne powodują, że nasza skóra coraz częściej jest narażona na czynniki zaburzające procesy odnowy.
Prostym, choć wciąż jeszcze niedocenianym sposobem pozbycia się nadmiaru martwego naskórka i uregulowania procesu odnowy komórkowej, jest peeling ciała. Regularne złuszczanie to nie tylko pozbywanie się korneocytów, ale także:
· poprawa ukrwienia skóry,
· rozjaśnianie plam i przebarwień,
· usuwanie zaskórników,
· pobudzanie skóry do produkcji keratynocytów,
· wygładzanie drobnych zmarszczek,
· niwelowanie małych blizn,
· uelastycznienie i ujędrnienie skóry,
· szybsze i bardziej skuteczne przenikanie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry.
Kiedy i jak często wykonywać peeling ciała?
Peelingi przeznaczone do stosowania w domu, nawet scruby z większymi drobinami, są na tyle łagodne, że możemy je stosować 1-2 razy w tygodniu. Tak naprawdę częstotliwość powinniśmy dostosować do siebie, obserwując swoją skórę. Warto też kierować się zaleceniami producenta w zakresie częstotliwości.
Złuszczanie najlepiej wykonać wieczorem, kiedy już zostajemy w domu i nie narażamy świeżo odnowionej skóry na zanieczyszczenia czy działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Ponadto po peelingu należy zaaplikować balsam lub masło do ciała, których składniki aktywne znacznie lepiej wchłoną się przez noc, sprawiając, że proces regeneracji będzie pełniejszy, a skóra lepiej odżywiona, nawilżona i bardziej elastyczna.
Kto nie powinien wykonywać peelingu ciała?
Jak w przypadku każdego kosmetyku, także do stosowania peelingów są przeciwwskazania. Nie powinny ich wykonywać (lub powinny zachować ostrożność) osoby, które mają skłonność do podrażnień lub cierpią na alergie skórne.
Peeling jest całkowicie przeciwwskazany, kiedy na skórze występują:
· stany zapalne,
· otarcia,
· rany,
· opryszczka,
· zmiany trądzikowe ze stanem zapalnym,
· zmiany ropne,
· choroba grzybicza skóry.
Jak wybrać odpowiedni peeling do ciała?
Wybór odpowiedniego peelingu do ciała zależy od potrzeb naszej skóry oraz od rodzaju cery. W przypadku cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień i płytko unaczynionej nie powinniśmy sięgać po peelingi z dużymi drobinami złuszczającymi, ponieważ w trakcie złuszczania mogą one podrażniać skórę. W takiej sytuacji warto wybrać łagodniejsze peelingi z drobno zmielonymi składnikami ścierającymi lub peelingi enzymatyczne. Jeśli mamy cerę suchą, wybierzmy peeling z dodatkiem roślinnego oleju, który nawilży skórę i zabezpieczy ją przed utratą wody.
To przykłady, bo każda skóra jest inna. O rodzajach peelingów można przeczytać w artykule „Peelingi do twarzy i ciała. Rodzaje, właściwości, stosowanie”.
Jak prawidłowo wykonać peeling ciała? Krok po kroku
Peelingowanie ciała to cały proces, który ma na celu pełną odnowę, zregenerowanie skóry i jej wygładzenie.
Krok 1 – oczyszczanie
Żaden peeling nie spełni swojej funkcji, jeśli najpierw nie oczyścimy skóry z zanieczyszczeń. Dlatego przed złuszczaniem całego ciała weźmy prysznic. Warto przy tym zauważyć, że peeling powinniśmy aplikować na lekko wilgotną skórę.
Krok 2 – nakładanie peelingu
Peeling rozprowadzamy w dłoniach, a następnie okrężnymi ruchami masujemy całe ciało, począwszy od stóp, kierując się do góry. Masujemy tak długo, aż poczujemy reakcję skóry (najczęściej będzie to podniesienie temperatury).
Krok 3 – spłukiwanie
Po wykonaniu peelingu ciało należy dokładnie spłukać letnią wodą. Na tym etapie nie stosujemy żadnych środków myjących, ponieważ zmyją one składniki aktywne znajdujące się w peelingach, np. oleje. Następnie dokładnie osuszamy ciało ręcznikiem.
Krok 4 – balsam lub masło do ciała
Ostatni krok to wmasowanie w skórę odpowiedniego dla potrzeb naszej skóry kosmetyku. Może to być balsam lub masło do ciała. Dzięki temu, że martwe komórki zostały złuszczone, zawarte w produktach kosmetycznych substancje aktywne szybciej i łatwiej wnikną do głębszych warstw naskórka.