Pielęgnacja szyi i dekoltu. Czy można odmłodzić skórę?

pielęgnacja szyi i dekoltu resibo zdjęcie kremu royal therapy na tle szyi i dekoltu

Czy można odmłodzić skórę szyi i dekoltu?

W codziennej pielęgnacji często koncentrujemy się na twarzy, zapominając o równie ważnych obszarach, jakimi są szyja i dekolt. Te części ciała tak samo podlegają procesom starzenia się i są narażone na działanie szkodliwych czynników. Dlatego wymagają specjalnej troski. 

Szyja i dekolt – dlaczego o nie również trzeba dbać?

Skóra na szyi i dekolcie jest cieńsza niż na twarzy, co wymaga specjalnego podejścia pielęgnacyjnego. Na szyi i dekolcie jest też mniej gruczołów łojowych, których aktywność z wiekiem maleje. W rezultacie skóra w tej części ciała jest naturalnie mniej nawilżona i bardziej podatna na przesuszenie oraz uszkodzenia wynikające z mniejszej odporności płaszcza hydrolipidowego. 

W tych obszarach skóra zawiera mniejsze ilości kolagenu i elastyny, które są kluczowe dla jej jędrności i elastyczności. Zmniejszona zawartość tych białek sprawia, że skóra szyi i dekoltu jest bardziej podatna na starzenie się i uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi.

Nie bez znaczenia jest duża ruchomość skóry w tej części tułowia. Zwłaszcza skóra szyi jest ciągle w ruchu ze względu na ruchy mięśni obracających głową, co może prowadzić do szybszego powstawania linii i zmarszczek.

Również niewłaściwa postawa i nasze ciągłe schylanie się do ekranów urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, może przyspieszać procesy starzenia się skóry w tych obszarach, co ma związek z napięciem mięśniowym, o którym napiszę nieco dalej.

Ze względu na te różnice, skóra na szyi i dekolcie wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony, aby zachować jej zdrowie i młody wygląd.

Jak powinna wyglądać skuteczna pielęgnacja szyi i dekoltu?

Pielęgnacja skóry szyi i dekoltu nie powinna różnić się niczym od pielęgnacji twarzy. W zasadzie twarz, szyja i dekolt powinny być jednym obszarem objętym naszą troską, choć mogą się nieco różnić produkty, które będziemy stosować. Niemniej podstawowe kroki pielęgnacyjne są identyczne, czyli:

  • oczyszczanie,
  • tonizowanie,
  • złuszczanie (co kilka dni),
  • aplikacja serum (w zależności od wybranego kosmetyku, może być codzienna lub okresowa) – w przypadku serum do szyi i dekoltu warto sięgać po bogatsze konsystencje niż do twarzy,
  • nałożenie kremu nawilżającego na dzień i regenerującego/odżywczego na noc.

Ćwiczenia mięśni

Może się to wydawać dziwne, skoro piszemy o pielęgnacji, jednak w przypadku szyi mięśnie odgrywają ważną rolę w utrzymaniu jej jędrności i kształtu. Ze względu na to, że jest to część ciała nieustannie poruszająca się, a zatem naciągająca skórę w różne strony, regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi mogą pomóc w zapobieganiu zwiotczeniu skóry i poprawić nie tylko jej kontur, ale też owal twarzy.

Czy da się odmłodzić skórę szyi i dekoltu?

Współczesna kosmetologia estetyczna, ale też biotechnologia sprawiają, że faktycznie coraz częściej możemy mówić o odmładzaniu skóry. Dotyczy to również szyi i dekoltu. Odmłodzenie osiągniemy dzięki odpowiednio dobranym, naturalnym kosmetykom, pobudzających produkcję włókien podporowych skóry. Gdy nasza cera jest już dojrzała, warto wspomagać skórę w odbudowie, poddając się regularnym zabiegom kosmetycznym, takim jak mikrodermabrazja, mezoterapia czy laseroterapia, które mogą znacząco poprawić wygląd skóry, zwiększając jej jędrność i elastyczność. 

Jakie produkty do pielęgnacji szyi i dekoltu warto stosować?

Chcąc zachować młody wygląd szyi i dekoltu na dłużej, powinniśmy zadbać o stosowanie na te obszary produktów nawilżających i odżywczych, które zawierają składniki takie jak peptydy, antyoksydanty i kwas hialuronowy. W kosmetykach szukajmy także aktywnych składników odbudowujących i przeciwstarzeniowych, takich jak retinol, witamina C czy roślinne oligosacharydy. Warto wybierać kosmetyki do pielęgnacji szyi i dekoltu, które są specjalnie do tego przeznaczone.

Warto także stosować regularnie serum bogate w składniki nawilżające i regenerujące, które pomoże w utrzymaniu gładkości i elastyczności skóry. Delikatne peelingi mogą także pomóc w odnowie skóry i zapewnić jej równomierny koloryt.

Równie istotne jest zapewnienie całorocznej ochrony przeciwsłonecznej, dzięki czemu zapobiegniemy uszkodzeniom spowodowanym przez promieniowanie UV, które mają istotny wpływ na starzenie się skóry.

Skrupulatne dbanie o szyję i dekolt jest równie ważne jak troska o skórę twarzy. Regularna i skuteczna pielęgnacja w połączeniu z odpowiednimi zabiegami w salonie kosmetycznym może znacząco poprawić wygląd tych obszarów, pomagając zachować młody i promienny wygląd na dłużej.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?