Plan pielęgnacji twarzy – z jakich elementów powinien się składać?

twarz uśmiechniętej kobiety ze spuszczonym wzrokiem zbliżenie

Pielęgnacja skóry twarzy. Jak powinien wyglądać nasz plan pielęgnacyjny?

Prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy to nie tylko klucz do zachowania młodego wyglądu, ale też komfortu i zdrowia naszej skóry. Jak skutecznie zadbać o skórę? Poznaj idealny plan pielęgnacyjny twarzy.

Plan pielęgnacyjny twarzy – co to znaczy?

Plan pielęgnacyjny twarzy to zorganizowane podejście do codziennej opieki nad skórą twarzy. W ramach takiego planu mamy ustaloną kolejność i typy produktów, które należy stosować, by skutecznie dbać o skórę. Taki plan możemy stworzyć samodzielnie, obserwując naszą cerę i starając się w ten sposób zapewnić jej wszystkie potrzeby. Możemy też skierować się po taki plan do dobrego kosmetologa, który po zdiagnozowaniu naszego typu cery i jej potrzeb, dobierze odpowiednią do nich pielęgnację. Czemu służy taki plan? Pomaga prawidłowo dbać o skórę naszej twarzy, chronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych oraz dostarczać jej niezbędnych składników odżywczych.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy krok po kroku?

Kroków pielęgnacyjnych może być nawet 10, jeśli stosujemy na przykład metodę koreańskiej pielęgnacji twarzy. Nie wszystkie trzeba stosować, ale kilka z nich jest kluczowych i pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich pomijać. O ile oczywiście chcemy cieszyć się zadbaną i zdrową cerą. Oto one:

Demakijaż

Pierwszym krokiem w każdym planie pielęgnacyjnym twarzy powinno być dokładne usunięcie makijażu. Pozwala to skórze oddychać i przygotowuje ją do kolejnych etapów pielęgnacji. Kroku tego nie powinny pomijać nawet osoby, które makijażu nie noszą, ponieważ jego celem jest usunięcie również tłustych zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum.

Oczyszczanie

Oczyszczanie domywa skórę twarzy, usuwając resztki zanieczyszczeń. Wybierając naturalny, łagodny kosmetyk do mycia twarzy, jednocześnie wspomagamy regenerację skóry.

Złuszczanie

Regularne pozbywanie się martwego naskórka pomaga skórze szybciej się regenerować. Jednocześnie sprawia, że łatwiej ona wchłania składniki odżywcze, a dodatkowo – lepiej trzyma się na niej makijaż. Ważne! Nie należy stosować peelingu do twarzy codziennie, bo mogłoby to mieć negatywny wpływ na skórę. Wystarczy, jeśli złuszczanie włączymy do planu pielęgnacji jeden, dwa razy w tygodniu.

Tonizowanie

Tonik przywraca naturalne pH skóry po demakijażu i oczyszczaniu. Przygotowuje ją także do lepszego przyswajania składników aktywnych z kolejnych produktów i wzmacnia jej barierę ochronną. 

Serum

Serum dostarcza skórze konkretnych składników aktywnych, które odpowiadają na jej bieżące potrzeby. Może to być na przykład serum nawilżające, jeśli nasza skóra potrzebuje mocniejszego nawilżenia, lub wygładzające, jeśli widzimy na niej drobne linie i zmarszczki. Ważne! Podobnie jak złuszczania, serum nie musimy stosować codziennie, chyba że traktujemy je jako intensywną kurację. Ważne jednak, aby w naszej pielęgnacji ten kosmetyk pojawiał się regularnie.

Krem pod oczy, krem do twarzy

Aplikując kremy, dostarczamy skórze niezbędnych składników, które zapewniają jej ochronę, nawilżenie, wzmocnienie i regenerację. Na okolice oczu stosujmy zawsze specjalny krem przeznaczony do pielęgnacji tej części twarzy. Krem do pielęgnacji twarzy wybierajmy pod kątem rodzaju skóry, a także jej aktualnych potrzeb. Może to być krem nawilżający na dzień, a odżywczy na noc albo krem przeciwzmarszczkowy, jeśli mamy cerę dojrzałą. 

Ochrona przeciwsłoneczna

Ostatnia, ale nie najmniej ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV, którą powinien uwzględniać każdy plan pielęgnacyjny. Aplikacja kremu z filtrem co najmniej SPF 30 to działanie prewencyjne, które chroni przed fotostarzeniem i innymi szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego, dzięki czemu opóźnia się cały proces starzenia skóry.

Czy pielęgnacja twarzy powinna się różnić ze względu na typ cery?

Bezwzględnie tak! Typ cery ma ogromny wpływ na to, jakie produkty i metody pielęgnacji będziemy stosować. W pielęgnacji cery suchej będziemy skupiać się na jej głębokim nawilżeniu i odżywieniu. W przypadku skóry tłustej i mieszanej potrzebne będą kosmetyki regulujące produkcję sebum, a także matujące. Z kolei cera wrażliwa potrzebuje delikatnej pielęgnacji i produktów o działaniu kojącym i łagodzącym podrażnienia.

Plan pielęgnacyjny twarzy dobrany do indywidualnych potrzeb naszej cery pomoże dłużej cieszyć się promiennym i młodym wyglądem.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?