микрозайм на карту Powrót

Retinol a leczenie trądziku. O czym należy pamiętać?

naturalny bialy krem z retinolem w sloiczku na tle wiazanki zboza

Czy można stosować retinol w przypadku cery trądzikowej? Wyjaśniamy

Retinol, mimo że powszechnie jest kojarzony z kosmetykami przeciwstarzeniowymi, jest jednym ze składników aktywnych polecanych do pielęgnacji cery trądzikowej i stanowi doskonałe wsparcie w procesie leczenia trądziku.

Jak retinol działa na cerę trądzikową?

Retinol, czyli jedna z pochodnych witaminy A, rozpuszcza się w tłuszczach. Dzięki temu łatwo przenika przez warstwę rogową naskórka, docierając i działając w głębszych warstwach skóry.

Skuteczność retinolu w pielęgnacji cery trądzikowej wynika z jego szczególnych właściwości, takich jak:

 • przyspieszanie złuszczania warstwy rogowej naskórka,
 • pobudzanie odnowy komórkowej,
 • przyspieszanie procesu gojenia się skóry,
 • podnoszenie odporności na działanie czynników zewnętrznych,
 • łagodzenie stanów zapalnych,
 • regulowanie wydzielania sebum,
 • niwelowanie przebarwień.

Retinol i retinoidy są więc bardzo skuteczne jako kuracja wspomagająca leczenie trądziku. Jest to jednak tak skomplikowane schorzenie, że najczęściej konieczne jest także leczenie farmakologiczne, zwykle również oparte na retinoidach, tyle że stosowanych doustnie.

W jakiej postaci najlepiej stosować retinol na trądzik?

Retinol w pielęgnacji cery trądzikowej można stosować w postaci żelu, kremu lub serum, niemniej jeśli to pierwsza kuracja, warto zacząć od żelu lub kremu. Będą to bowiem formy mniej nasycone składnikami aktywnymi, w tym retinolem, niż serum, dzięki czemu skóra łatwiej przyzwyczai się do stosunkowo silnego działania tej substancji.

Jeśli decydujemy się na serum, a nie stosowaliśmy wcześniej retinolu, warto w początkowym okresie dodawać kilka kropli serum do kremu na noc i obserwować reakcje skóry. Jeśli nie widzimy niczego niepokojącego, możemy spróbować nałożyć samo serum, nie zapominając jednak o tym, aby po jego wchłonięciu zaaplikować na skórę krem.

Jak prawidłowo stosować kosmetyki z retinolem?

Retinol jest składnikiem aktywnym o silnym działaniu. Nieprawidłowo stosowany, może spowodować więcej szkody niż pożytku, a nas zniechęcić do dalszego stosowania. Dlatego zarówno rozpoczynając przygodę z retinolem, jak i później, należy przestrzegać pewnych zasad:

 • kosmetyki z retinolem nakładamy wyłącznie na noc,
 • w dzień w trakcie kuracji stosujemy kremy z wysokim filtrem (minimum SPF 30),
 • jeśli to pierwsza kuracja, szukajmy kosmetyków zawierających go w stężeniu nie większym niż 0,2-0,5 proc.,
 • jeśli to pierwsza kuracja lub mamy cerę wrażliwą, powinniśmy stosować produkty z retinolem nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, ponieważ skóra musi się przyzwyczaić do działania tej substancji,
 • osoby poniżej 35. roku życia powinny robić nie więcej niż 1-2 kuracje rocznie,
 • retinol na stałe można wprowadzić do pielęgnacji dopiero po 35. roku życia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat kuracji retinolem, zajrzyj do artykułu „Retinol w pielęgnacji skóry. Jak działa i jak często go stosować?”

Jak szybko widoczne są efekty terapii retinolem?

Efekty stosowania kuracji retinoidami, zwłaszcza jeśli jest ona komplementarna do kuracji doustnej, są bardzo dobre, czasem nawet spektakularne. Niemniej czasem trzeba na nie trochę poczekać, wszystko zależy od kondycji skóry i wielu indywidualnych cech danej osoby. Uważa się, że pierwsze widoczne efekty poprawy stanu cery po kuracji retinolem pojawiają się po około 3 miesiącach stosowania.

Często jest tak, że retinoidy włącza się do pielęgnacji cery trądzikowej już na stałe – w celach zapobiegawczych.

Czy mogą pojawić się jakieś efekty uboczne stosowania retinolu?

Retinol, jak już wspomniałam, jest substancją o bardzo silnym działaniu. Może się więc zdarzyć, że będziemy odczuwać skutki uboczne, takie jak: zaczerwienienie i suchość skóry, zwiększona wrażliwość, wręcz nadreaktywność. Ponadto retinoidy to substancje fotouczulające, dlatego w trakcie ich stosowania wysoka ochrona przeciwsłoneczna jest warunkiem koniecznym. W przypadku jej zaniechania możemy spodziewać się niepożądanych efektów, takich jak naruszenie bariery hydrolipidowej, osłabienie skóry czy powstanie przebarwień.

Jeśli chodzi o drażniące działanie retinolu, warto wiedzieć, że w ostatnich latach biotechnologia bardzo się w tym zakresie rozwinęła. Na rynku dostępne są m.in. uwodorniony retinol, który jest bardzo łagodny dla skóry, czy też składniki aktywne, tzw. retinoidopodobne, jak np. bakuchiol, który w ogóle nie wykazuje działania drażniącego, a jednocześnie ma właściwości niemal identyczne jak retinol właściwy. Oba te składniki znajdziemy w naturalnym kremie z retinolem, dzięki czemu jest kosmetyk nieporównanie łagodniejszy niż większość dostępnych na rynku, a przy tym bardzo skuteczny.

Anita

Anita Odachowska Zakochana w Resibo i naturalnej pielęgnacji, ciekawa świata, szanująca przyrodę i doceniająca siłę roślinnych składników, w ciągłym dążeniu do co najmniej less waste.