Segregacja odpadów – dlaczego jest ważna?

ekowyzwania resibo

Segregacja odpadów to coś, z czym Polska ma niestety do czynienia od stosunkowo niedawna, nad czym bardzo ubolewam. Nawyki, które np. dla Niemca są czymś naturalnym, dla Polaka to wciąż coś, czego dopiero uczy. Za każdym razem, kiedy sama wyrzucam śmieci do naszego podwórkowego boksu, widzę, jak wiele jeszcze pracy przed nami…

#ekowyzwania Resibo

W lutym w ramach naszych #ekowyzwań uczymy się wspólnie, jak prawidłowo segregować odpady. Nie będę tutaj powtarzać tych informacji, bo bez problemu znajdziecie je na naszych profilach na Instagramie i Facebooku. Zajmę się jednak tematem, który powinien być jednym z przedmiotów nauczanych w szkole w ramach tzw. wychowania obywatelskiego. Bo segregacja odpadów to nie tylko działanie na rzecz ochrony środowiska, ale też – na rzecz naszego rozwoju jako społeczeństwa. Temat jest bardzo na czasie, dlatego że z powodu niemożliwości wyegzekwowania od mieszkańców selektywnej zbiórki i norm narzucanych nam przez UE, a dalej – przez polski rząd – kolejne miasta podnoszą opłaty za odbiór odpadów. W przypadku kilkuosobowych rodzin są to podwyżki bardzo odczuwalne.

Kiepskie statystyki Polski

Dlaczego segregacja odpadów jest taka ważna? Powodów jest bardzo wiele. Zacznijmy od statystyk. Przeciętny Polak produkuje rocznie ok. 350 kg różnych śmieci. Niewiele ponad 30% z nich z nich jest segregowanych i może trafić do recyklingu. Niemcy, którzy są w czołówce narodów produkujących śmieci w Europie, jednocześnie są mistrzami w ich recyklingu, bo odzyskują najwięcej odpadów na całym kontynencie. Według danych Eurostatu jest to 67,6 proc. całej masy śmieci, podczas gdy średnia europejska to 46,2 proc. Polska odzyskuje obecnie 33,7% odpadów. Dobra wiadomość jest taka, że to i tak więcej niż np. jeszcze 10 lat temu, kiedy wynik Polski wynosił wstydliwe 8 proc. Zła jest taka, że postępy robimy niewielkie, dlatego płacimy za wywóz odpadów coraz więcej.

Mniej śmieci na wysypisku

Oprócz argumentów środowiskowych, istotną kwestią, dla której segregacja odpadów jest tak ważna, jest dłuższy czas wykorzystywania jednego wysypiska śmieci. Wiem, że na co dzień się o tym nie myśli. Ale trzeba pamiętać, że wciąż wiele osób nie segreguje odpadów, co oznacza, że na wysypiska wciąż trafia wiele odpadów niebezpiecznych, takich jak zużyte baterie, akumulatory, leki itp. Dodatkowo śmieci zgromadzone w jednym miejscu i na dużej powierzchni emitują gazy, które wchodzą reakcje chemiczne, wybuchają itd. Jest to wręcz „fabryka” toksycznych i szkodliwych dla środowiska odpadów. Składowisko musi więc być odpowiednio zabezpieczone i eksploatowane, co jest kosztowne, a koszty ponosimy właśnie my. Im większe składowisko, tym większe koszty. Dlatego segregowanie odpadów to dwie korzyści związane z eksploatacją wysypisk w jednym. Z jednej strony to dłuższe wykorzystanie jednego wysypiska (mniej śmieci trafia do składowania), z drugiej to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Czytaj także: Ekologia do śmietnika?

Tę właściwość odpadów w coraz większej liczbie krajów wykorzystuje się do produkcji energii. W Polsce jednak spalarnie odpadów nie są jeszcze tak powszechne, jak np. we wspomnianych Niemczech, Szwajcarii czy np. w rekordowej Francji, gdzie jest aż 128 spalarni pozyskujących energię ze śmieci. 

Mniej chorób

Ten argument może nam się wydawać w pierwszej chwili zbyt daleko idący. Ale jednak – wysypiska to miejsce, na które trafia mnóstwo odpadów organicznych, stanowiących pożywienie dla różnego rodzaju zwierząt. Szczury, myszy, muchy, ptaki i wiele innych przenosi w ten sposób dalej różnego rodzaju drobnoustroje. Może to być przyczyna wielu powszechnie niekojarzonych z tym chorób szerzących się wśród zwierząt, ale i wśród ludzi. Na szczęście, w Polsce od niedawna istnieje obowiązek selektywnej zbiórki także bioodpadów. Warto nie tylko je osobno segregować, ale też pomyśleć o własnych kompostownikach, dzięki którym otrzymamy cenny nawóz do wykorzystania nawet do nawożenia własnych domowych roślin.

Recykling tańszy i mądrzejszy

Segregacja odpadów jest tak ważna, dlatego że dzięki temu możemy w mniejszym stopniu stawać się ofiarami naszego konsumpcjonizmu. Śmieci w ogromnej ilości można poddać recyklingowi, uzyskując w ten sposób cenne surowce wtórne, takie jak materiały papierowe, metal, szkło, plastik czy inne tworzywa sztuczne. Dzięki temu trafiają one powtórnie do obiegu, nie zasilając wysypisk. W dodatku recykling już raz pozyskanych surowców to dużo mniej kosztowny proces niż pozyskiwanie nowych. To oznacza np. mniej wycinanych drzew, mniejszą eksploatację złóż metali i minerałów itd.

Segregowanie odpadów – cenna umiejętność 

Bardzo ważne jest jednak to, aby odpady były posegregowane z zachowaniem odpowiednich zasad. Należy je wrzucać do odpowiednich pojemników i nauczyć się choćby tego, że nie każdy papier powinien trafiać do papierów – choćby ręczniki papierowe, których już nie da się powtórnie przetworzyć. To, co widzę, wyrzucając swoje posegregowane odpady, każe mi myśleć, że długo jeszcze musimy się uczyć, aby nabyć tę cenną umiejętność i po prostu robić to dobrze. Polecam tutaj bardzo fajną stronę Ministerstwa Ochrony Środowiska Nasze Śmieci.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

2 komentarze
2 Trackbacks:

[…] Segregacja odpadów – dlaczego jest ważna? Sposób na tubę […]

[…] Segregacja odpadów – dlaczego jest ważna? Sposób na tubę […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *