Jak wybierać kosmetyki, by dbać o środowisko naturalne?

Ekologia na co dzień. Jak lepiej zadbać o środowisko?

Ochrona środowiska to temat bliski naszemu sercu i cieszy nas, że coraz więcej się o tym mówi, choć uważamy, że nadal za mało. Jako ludzie i jako firma wprowadziliśmy wiele nawyków, które pomagają nam dbać o środowisko w sposób naturalny, bez większego wysiłku. Jak to zrobić?

Dlaczego tak ważne jest ekologiczne podejście do życia?

Statystyki dotyczące zanieczyszczenia środowiska są nieubłagane, a ocieplenie klimatu jest potwierdzonym naukowo faktem, a nie wymysłem ekologów. ONZ stale bada i raportuje zmiany związane z klimatem. Na przykład na stronie United Nations Environment Programme możemy na bieżąco śledzić m.in. wzrost poziomu CO2 nad obszarami morskimi i w atmosferze, wzrost poziomu mórz i oceanów, tempo zmniejszania się powierzchni lodu na Morzu Arktycznym, zmniejszanie masy lodowców oraz aktualną wysokość średniej temperatury na świecie[1]. Poniższy wykres pokazuje anomalie w zakresie temperatury zebrane z różnych źródeł – jak widać, wszystkie badania się pokrywają[2].

Zobaczmy jeszcze, jak wzrasta średni poziom mórz i oceanów[3]. Nie trzeba być mistrzem statystyk, żeby widzieć, że jest to wzrost stały, podobnie jak w przypadku podnoszenia się średniej temperatury na Ziemi.

A tak wygląda statystyka dotycząca poziomu dwutlenku węgla w nad morzami i oceanami.

Wszystko to jest skutkiem działań człowieka. I tylko człowiek ma szansę jeszcze coś zrobić, by zmienić ten smutny stan, zwłaszcza że liczba ludności na świecie nie maleje a rośnie. A im nas więcej, tym więcej odpadów, zanieczyszczeń, konsumpcji, przemysłu, samochodów, spalin itd. Na pewno wielu z nas widziało film z Indii z czasu „lockdownu” w 2020 roku, gdy tamtejsi mieszkańcy, dzięki temu, że ustąpił smog, po raz pierwszy od kilkudziesięciu (!) lat zobaczyli otaczające ich miejscowość góry. To dość symboliczne. 

O ile w kwestii emisji gazów cieplarnianych pojedynczy człowiek może zdziałać niewiele (co nie znaczy, że nie powinien działać w ogóle), o tyle w kwestii zaśmiecania środowiska każdy z nas może i powinien wiele. Uczyliśmy się tego razem w ramach naszych ekowyzwań #resibocares

Ekologia w pielęgnacji – czy to możliwe?

Ekologia jest możliwa w każdym aspekcie naszego życia. Także w codziennej pielęgnacji. Pamiętajmy, że wszystko, co nakładamy na swoją twarz czy ciało, następnie zostaje zmyte, a w rezultacie trafia do wody i gleby lub do śmietnika. Dlatego na każdym etapie pielęgnacji, począwszy od wyboru kosmetyków i opakowań, w jakich są sprzedawane, a skończywszy na sposobie ich zmywania, to my decydujemy, czy jest to pielęgnacja ekologiczna, czy nie. 

Ekologiczna pielęgnacja – na czym polega?

Są cztery główne zasady, których powinniśmy się trzymać, aby nasza pielęgnacja była ekologiczna. 

1. Wybieraj kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne nie zawierają sztucznie wytworzonych substancji, które nawet jeśli nie szkodzą naszej skórze, mogą się okazać toksyczne dla środowiska i żyjących w nim zwierząt. A trzeba pamiętać, że prędzej czy później – wraz z naszymi odpadami lub ściekami – do tego środowiska trafią. 

Wybierając dobrej jakości naturalne, ekologiczne kosmetyki, mamy pewność, że są one biodegradowalne i wytwarzane z troską o środowisko naturalne, począwszy od pozyskiwania surowców poprzez proces produkcji aż po opakowania, w których je kupujemy. 

2. Mniej znaczy więcej

To główne hasło ekologicznego podejścia do pielęgnacji. Szukajmy więc produktów wielofunkcyjnych, które mogą nam służyć do więcej niż jednego celu, zamiast kupować kilka różnych. Na przykład olejek do demakijażu jest doskonały również do olejowania włosów czy smarowania ciążowego brzuszka w celu zapobiegania rozstępom albo jako dodatek do kawowego peelingu do ciała. Warto też zwrócić uwagę na produkty, które mamy w naszej kuchennej szafce – oleje, np. kokosowy czy oliwę z oliwek, możemy również wykorzystać jako kosmetyki. Pamiętajmy jednak, aby były to rzeczy kupione w dobrych, ekologicznych sklepach, a pochodziły z certyfikowanych upraw.

3. Produkty wielorazowego użytku

Bawełniane waciki to nie jest produkt must have do demakijażu. Zużyte trafiają do odpadów wraz ze wszystkim, co na nich pozostało. Jest jednak mnóstwo innych propozycji, począwszy od wacików wielorazowego użytku poprzez ściereczki do demakijażu aż po tradycyjne zmywanie wodą. Oczywiście to ostatnie również wymaga odpowiedniego podejścia. O tym, że kran należy odkręcać tylko na czas samego mycia czy spłukiwania, nie trzeba tłumaczyć chyba nikomu. Każdy z nas rozumie, że oszczędzanie wody też jest eko. Można jednak pójść dalej i wzorem naszych prababek po prostu nabierać potrzebną ilość wody do miski czy zatkanej umywalki, a jedynie spłukiwać bieżącą wodą.

4. Ekologiczne opakowania

Sam fakt kupowania naturalnych ekologicznych kosmetyków to jeszcze nie wszystko. Ważne jest także to, w jakich opakowaniach do nas trafiają. Szukajmy wszystkiego, co da się ponownie przetworzyć, a tam, gdzie to tylko możliwe – wybierajmy kosmetyki od producentów oferujących tzw. refille, czyli możliwość ponownego napełnienia opakowania kosmetykiem kupionym w tańszym, nadającym się do powtórnego przetworzenia, opakowaniu.

Ekologiczne opakowania – na co zwrócić uwagę?

Skoro o opakowaniach mowa, to jest kilka elementów, na które koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na zakup kosmetyku. 

Możliwość wielokrotnego użycia

Każde opakowanie, jeśli je wyrzucamy, zostawia pewien ślad środowiskowy. Dlatego kupując kosmetyki (i nie tylko), wybierajmy te, których opakowania pozwalają na wielokrotne użycie, czyli ponowne napełnienie, np. szamponem czy żelem pod prysznic.

Łatwy recykling

Kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to to, czy wszystkie elementy opakowania nadają się do powtórnego przetworzenia. Bywa bowiem tak, że część możemy przetworzyć w całości, ale część składa się z kilku zespolonych elementów, które trudno rozłożyć przed wyrzuceniem. Tak bywa np. w tradycyjnych pompkach, które składają się z plastiku i metalowej sprężyny. Na szczęście, zarówno plastik, jak i metal wyrzucamy do jednego pojemnika, a w trakcie przygotowania do recyklingu z pewnością zostaną rozłożone.

Przy tej okazji warto również zwracać uwagę na to, czy przypadkiem same opakowania nie pochodzą z recyklingu. Producenci lubią się tym chwalić, więc z pewnością taka informacja znajdzie się na etykiecie.

Czy konstrukcja opakowań pozwala na całkowite zużycie produktu?

To ważne, bo ekologia to również niemarnowanie niczego. Dlatego kupujmy opakowania, z których da się wydobyć kosmetyk aż do ostatniej kropli. Bardzo dobrym rozwiązaniem są tzw. airlessy, czyli butelki z pompką, która w przeciwieństwie do tradycyjnej wypycha produkt od dołu do góry, co pozwala na jego całkowite zużycie. Równie łatwe jest to w przypadku szklanych słoiczków – resztki kosmetyku możemy po prostu wyciągnąć szpatułką. Jeśli korzystamy z tubek, również damy sobie radę, aby nic się nie zmarnowało.

NASZ TIP

W przypadku aluminium, które jest giętkie i po odkształceniu nie wraca do pierwotnego kształtu tubkę możemy sukcesywnie zwijać, aż wykorzystamy cały produkt w niej umieszczony.

Gdy mamy tubki plastikowe, które nawet po mocnym naciśnięciu, wracają do pierwotnego kształtu, a kosmetyk „rozchodzi się” po ściankach, na koniec po prostu je przetnijmy. To pozwoli wydobyć resztę kosmetyku.

Opakowania kosmetyczne biodegradowalne

To wciąż jeszcze rzadkość, ponieważ cena wytworzenia takich materiałów jest stosunkowo wysoka, a one same – wciąż niedoskonałe. Trend ten jednak się rozwija, a pomysłów na to, z czego można wytworzyć takie biodegradowalne opakowania nie tylko kosmetyków, jest coraz więcej. Surowcami mogą być np. kwas mlekowy (PLA), kwas glikolowy (PGA) czy skrobia modyfikowana. Coraz popularniejsze są także opakowania tzw. sugar cane, czyli produkowane z trzciny cukrowej. 

Jak lepiej dbać o środowisko? Podsumowanie

Przyszłość środowiska zależy wyłącznie od nas. Ekologiczne kosmetyki i opakowania, w których je kupujemy, to tylko jedna z rzeczy, które możemy dla środowiska zrobić. I nie chodzi tylko o segregowanie odpadów. Czasem wystarczy wprowadzić kilka niewielkich zmian (np. picie wody z kranu zamiast kupowania jej w plastikowych butelkach) i wyrobić sobie parę zdrowych nawyków (np. noszenie ze sobą wielorazowych toreb, zamiast pakowania zakupów w kolejne plastikowe jednorazówki), by krok po kroku stawać się bardziej eko.


[1] Patrz: https://wesr.unep.org, (on-line): 6.01.2022 r.

[2] Źródło: https://graphs.unepgrid.ch/graph_global_temperatures.php, (on-line): 6.01.2022 r.

[3] Jw.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?