Serum do twarzy, czyli kosmetyk do zadań specjalnych. Czym jest i jak go stosować?
Serum do twarzy nie jest tylko opcjonalnym dodatkiem do pielęgnacji skóry. Powinno na stałe znaleźć się w pielęgnacyjnym repertuarze każdego z nas i być stosowane regularnie. Dlaczego?
Serum do twarzy – czym jest i jak działa?
Każde serum to produkt z dużą dawką bardzo mocno skoncentrowanych składników aktywnych. Jest ich nawet 70% w całej zawartości produktu. W zależności od przeznaczenia składniki te mają różnorodne działanie. Wyróżnia się serum do twarzy:
- ujędrniające,
- intensywnie regenerujące,
- wygładzające.
Jak działa takie serum i dlaczego powinno znaleźć się w naszej stałej rutynie pielęgnacyjnej? Po pierwsze, w przeciwieństwie do kremów, tak mocno skoncentrowany produkt działa nie tylko w naskórku, ale także w skórze właściwej, co oznacza, że zawarte w nim składniki docierają głębiej. Po drugie, dobrze skomponowane serum do twarzy poradzi sobie nawet z takimi problemami skóry, z którymi nie radziły sobie inne kosmetyki (sera są doskonałym remedium na zmarszczki, trądzik, przebarwienia itp.). Po trzecie, serum do twarzy wystarczy stosować raz na jakiś czas, przez co nawet wysoka cena takiego kosmetyku jest łatwiejsza do przełknięcia, gdyż wystarcza on na bardzo, bardzo długo.
Czym się różni serum do twarzy od innych kosmetyków do twarzy?
W odróżnieniu od innych kosmetyków do pielęgnacji twarzy, serum nie jest produktem do stosowania codziennego, choć są od tej reguły wyjątki. To kosmetyk „do zadań specjalnych”, którego używamy najczęściej cyklicznie, dostarczając skórze co jakiś czas wzmocnioną dawkę składników mających poprawić jej stan na dłużej. Serum traktujemy bardziej jako kurację dla skóry niż element codziennej pielęgnacji, jednak nie powinno go zabraknąć na naszej półce z kosmetykami, ponieważ – tak jak nasz organizm od czasu do czasu potrzebuje np. suplementacji – tak skóra wymaga okresowego wzmocnienia, regeneracji, głębszego nawilżenia. Po to m.in. chodzimy do kosmetyczki.
Kiedy najlepiej stosować serum do twarzy?
W zależności od tego, jakie działanie ma serum do twarzy i jakie składniki zawiera oraz jaka jest jego konsystencja, produkt taki może być stosowany zarówno na dzień, jak i na noc. Jednak większość tego typu kosmetyków, ze względu na silną koncentrację składników aktywnych, powinna być aplikowana wieczorem. Wynika to z faktu, że to właśnie w nocy nasza skóra się regeneruje, więc serum może wzmocnić i przyspieszyć ten proces. Ponadto skóra nocą lepiej chłonie wszystkie składniki odżywcze, bo nie jest dodatkowo obciążona. Do wieczornej pielęgnacji wybierajmy sera o konsystencji olejowej, takie jak naturalne serum wygładzające lub kremowej.
Serum naturalnie wygładzające zawiera skoncentrowane składniki aktywne, których zadaniem jest wygładzanie, napinanie, poprawa elastyczności skóry. W składzie tego kosmetyku znajdują się też substancje dobroczynne dla skór problematycznych, np. trądzikowej czy skłonnej do przebarwień. Pro składnik to stoechiol, czyli ekstrakt z lawendy motylej, już po 24 godzinach działa jak naturalna botulina – m.in. zmniejsza napięcie mięśniowe i pobudza wydzielanie w skórze beta-endorfin. Dzięki temu jest cera jest rozluźniona i wyraźnie wygładzona.
Sera na dzień mają znacznie lżejsze konsystencje, nawet lekko wodniste, jak np. energetyzująca esencja odmładzająca oraz serum normalizujące kontrola sebum + niedoskonałości.
Esencja zawiera skoncentrowane składniki antyoksydacyjne i opóźniające efekty starzenia, a za jej wyjątkowe działanie odpowiada m.in. pro składnik – Early Boost PA, czyli roślinna tauryna pozyskiwana z algi Jania Rubens, która przywraca skórze witalność, błyskawicznie ją napina, wygładza zmarszczki, silnie nawilża, sprawia, że staje się wypoczęta, a różnicę w napięciu i nawilżeniu skóry widać już po pierwszym zastosowaniu.
Serum normalizujące to doskonały wybór – zarówno na dzień, jak i na noc – m.in. dla osób borykających się z niedoskonałościami, właścicieli cery trądzikowej oraz naczynkowej. Połączenie pro składnika Nelupure™, czyli ekstraktów z kwiatów egipskiego lotosu błękitnego oraz indyjskiego lotosu orzechodajnego, azeloglicyny, niacynamidu (witaminy B3) i skrobi z manioku sprawia, że wydzielanie sebum jest pod całkowitą kontrolą. Serum błyskawicznie radzi sobie więc z nadprodukcją sebum, reguluje jego wydzielanie i niweluje skutki, takie jak nadmierne błyszczenie, przetłuszczanie się skóry w strefie T czy skłonność do występowania stanów zapalnych. Zawiera także składniki nawilżające i regenerujące.
H2: Kto może stosować serum do twarzy?
W zasadzie nie ma przeciwwskazań do stosowania serum do twarzy, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, powinno być ono dobrane dokładnie pod kątem potrzeb naszej skóry, po drugie – osoby z cerą wrażliwą i nadreaktywną muszą uważać. Wysoka koncentracja składników aktywnych może wywołać nieoczekiwane i niechciane reakcje skóry, takie jak silniejsze zaczerwienienie czy nawet podrażnienia. Dlatego jeśli mamy taką właśnie cerę, zawsze warto postarać się o próbkę produktu, aby najpierw sprawdzić, jak na taki aktywny kosmetyk zareagujemy.