Serum do twarzy. Najczęściej zadawane pytania
Serum do twarzy. Najczęściej zadawane pytania
Serum do twarzy to kosmetyk, który powinien być stosowany w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, bo jego działanie można porównać z dobrą suplementacją organizmu. Stosując serum, regularnie lub w przypadku określonych potrzeb skóry, dostarczamy jej skoncentrowaną dawkę dobroczynnych substancji. Dziś odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane na temat serum.
Czym się różni serum do twarzy od kremu do twarzy?
Czym jest serum do twarzy? To silnie skoncentrowana dawka substancji aktywnych o konsystencji zazwyczaj lżejszej niż krem (choć są od tej zasady wyjątki). Działanie serum, w porównaniu do kremu, jest znacznie bardziej intensywne, głębsze i szybsze. Zatem jest to kosmetyk o bardzo wysokiej skuteczności. Co nałożyć najpierw – serum czy krem? Zdecydowanie serum. Ponieważ zwykle jego konsystencja jest lżejsza niż kremu (wodna, żelowa, wodno-żelowa), wchłania się znacznie szybciej i wnika skuteczniej do głębszych warstw skóry. Kolejny krok to zwieńczenie całej pielęgnacji kremem.
Serum stosujemy w zależności od zaleceń producenta i/lub potrzeb naszej skóry. Lekkie konsystencje można aplikować na dzień. Natomiast cięższe – np. serum olejowe – na noc. Zarówno jedne, jak i drugie warto nakładać na noc, bo sen to czas kompleksowej regeneracji organizmu (w tym skóry), więc działanie serum nocą będzie jeszcze bardziej skuteczne.
Jak działa serum do twarzy?
Serum ma za zadanie przeniknąć do głębszych warstw skóry, dostarczając im zawarte w nim składniki aktywne. Tego rodzaju kosmetyki mają w składzie tzw. promotory przenikania, np. kwasy organiczne – oleinowy, glikolowy, salicylowy, cytrynowy, kwasy tłuszczowe oraz ich estry, mocznik, amidy, olejki eteryczne czy alkohole i polialkohole. Pomagają one przetransportować substancje aktywne serum głębiej niż dzieje się to w przypadku kremów, przenikając przez naskórek.
Jakie serum do twarzy jest dobre? Odpowiedź na to pytanie brzmi: zależy od potrzeb naszej skóry. W ofercie producentów znajdziemy m.in. serum nawilżające, ujędrniające, przeciwzmarszczkowe, regenerujące, czy np. do cerproblematycznych, takich jak naczynkowa czy trądzikowa. Poszukując serum, wybierajmy kosmetyki naturalne, bogate w składniki odżywcze pochodzenia roślinnego. Są one nie tylko niesamowicie skuteczne, ale też wspierają naturalne procesy zachodzące w skórze, dzięki czemu ich działanie jest długofalowe.
Czy serum do twarzy można stosować codziennie?
Wszystko zależy od rodzaju serum, stężenia składników aktywnych w nim zawartych i reakcji naszej skóry. Pamiętajmy, że serum nie musi, choć może, być stałym elementem rutyny pielęgnacyjnej. Jeśli producent zaleca stosowanie serum codziennie, a nasza skóra dobrze reaguje – nie ma żadnych przeciwwskazań, by tak właśnie robić. Jednak serum wysoko skoncentrowane wystarczy stosować 2-3 razy w tygodniu, by zobaczyć efekty.
Kiedy używać serum do twarzy? Tu też wiele zależy od rodzaju serum, naszej tolerancji na składniki aktywne, a także od konsystencji. Nałożenie serum olejowego na dzień, a następnie zaaplikowanie kremu może spowodować, że zrobiony na takim podkładzie makijaż będzie nam spływał. Świetna pora na serum to noc, kiedy skóra regeneruje się samoczynnie i jest też bardziej podatna na działanie składników aktywnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by serum o lżejszej konsystencji aplikować na dzień.
Częste pytanie dotyczące serum brzmi: jak często je stosować. Odpowiedź też nie jest jednoznaczna. Tak często, jak jest potrzeba i skóra dobrze reaguje. Można codziennie przez długi czas jako stały element pielęgnacji. Można też okresowo – na przykład chcąc bardziej intensywnie nawilżyć cerę, która z jakichś powodów nagle stała się przesuszona.
Jak prawidłowo stosować serum do twarzy?
Serum aplikujemy podobnie jak krem, a następnie delikatnie wklepujemy w skórę, aż do wchłonięcia. W przypadku serum olejowego proces ten będzie dłuższy, więc po wstępnym wklepaniu pozostawiamy je do samoczynnego wchłonięcia.
Niemal każdy rodzaj serum można zmieszać z kremem. Działanie serum w takiej konfiguracji będzie odrobinę słabsze, jednak oszczędzimy czas (np. jeśli stosujemy serum rano). W przypadku serum olejowego krem sprawia, że wchłania się ono szybciej, a tłusty film znika.
Serum do twarzy nakładamy podobnie jak krem – na twarz, szyję i dekolt. Zawsze warto pamiętać o tym, że skóra naszej twarzy nie kończy się na podbródku.
Czy serum można nakładać też pod oczy? To dość trudne pytanie. Skóra pod oczami jest najcieńsza na całej twarzy i bardzo różnie może reagować na składniki aktywne. W sklepach znajdziemy oczywiście specjalne sera do pielęgnacji skóry wokół oczu. Ale w przypadku serum, które nie jest przeznaczone tylko do tej części twarzy, warto po prostu kierować się intuicją. Jeśli skóra całej twarzy dobrze reaguje na serum, nie jest podrażniona, widać efekty działania kosmetyku, możemy spróbować odrobinę nałożyć także pod oczy (szczególnie w przypadku serum nawilżającego czy przeciwzmarszczkowego) i jeśli reakcja jest tak samo dobra, stosować kosmetyk na całą twarz, w tym oczy.
Serum do twarzy w witaminą C – jak działa i czy każdy może go stosować?
Sera do twarzy zawierające witaminę C to jedne z najpopularniejszych tego typu produktów. Wynika to z wielofunkcyjnego działania tej witaminy na skórę. Działa ona antywolnorodnikowo i przeciwstarzeniowo, regeneruje, zmniejsza przebarwienia i rozjaśnia cerę, poprawia funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, ma działanie kojące.
Wybierając takie serum, warto pamiętać, że w kosmetykach stosowane są różne rodzaje witaminy C o różnej skuteczności, a także o tym, że niektóre z nich łatwiej wywołują podrażnienia, a ich stosowanie, gdy jesteśmy wystawieni na ekspozycję słońca, jest przeciwwskazane. Z tego powodu nie każde serum z witaminą C można stosować w okresie wiosenno-letnim, nie każde też nadaje się dla cery wrażliwej.
Czy serum z witaminą C można nakładać pod oczy? Można, jeśli jest to serum przeznaczone do pielęgnacji skóry wokół oczy lub jeśli dobrze reagujemy na działanie serum do twarzy i widzimy jego skuteczność.
Czy serum z witaminą C można stosować codziennie? Tak, ale tylko jeśli zawiera postać witaminy C, która nie jest fotoreaktywna, np. tetraizopalmitynian askorbylu (Ascorbyl Tetraisopalmitate), i nie podrażnia skóry. Wówczas możemy stosować takie serum tak często, jak chcemy i niezależnie od pory roku. Takim bezpiecznym produktem, zawierającym Nikkol VC-IP (tetraizopalmitynian askorbylu), jest serum naturalnie wygładzające.
Serum z retinolem – kiedy jest polecane?
Serum zawierające retinol stosujemy w podobnych sytuacjach co kremy z retinolem. Powinny po nie sięgnąć:
- osoby dostrzegające u siebie pierwsze oznaki starzenia,
- osoby z cerą z przebarwieniami,
- osoby z cerą trądzikową (w tym z trądzikiem różowatym).
Ponadto retinol sprawdza się doskonale we wspomaganiu leczenia chorób skóry związanych z niedoborem witaminy A, takich jak nadmierne rogowacenie naskórka, zapalenie mieszków włosowych, suchość i trudno gojące się rany oraz stany po odmrożeniach.
Wybierając serum, należy jednak pamiętać, że jego działanie będzie bardziej intensywne od kremu, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas jego aplikacji, zwłaszcza w przypadku cery wrażliwej. Stosując serum z retinolem na twarz, nie zapominajmy o konieczności ochrony przeciwsłonecznej w trakcie trwania całej kuracji.
Czy mężczyźni też powinni stosować serum do twarzy?
Mężczyźni mogą stosować serum do twarzy (podobnie jak inne kosmetyki), tak samo jak kobiety. Nie jest to kwestia tego, czy powinni, bo wiele tutaj zależy od rodzaju i potrzeb skóry. Naszym zdaniem warto, aby serum długofalowo albo w danym okresie (np. kuracja nawilżająca, kuracja ujędrniająca), było stałym elementem rutyny pielęgnacyjnej każdej osoby, która dba o cerę i chce jak najdłużej zachować jej zdrowie oraz młody wygląd.
Jak wybrać dobre serum do twarzy?
Dobre serum do twarzy to naturalne serum do twarzy, zawierające składniki aktywne pochodzenia roślinnego, które będą działać długofalowo, wspomagając i wzmacniając naturalne procesy zachodzące w skórze. Dobrym serum będzie każde, które nie spowoduje jednorazowego efektu „wow”, lecz pobudzi skórę do pracy, tak że efekty będziemy widzieć stopniowo, ale za to będą o wiele trwalsze.
Pytanie, czy serum będzie „dobre”, jest przede wszystkim pytaniem o to, co jest dobre dla naszej skóry. Pamiętajmy, że serum jest ukierunkowane na konkretne działanie, np. wspomaganie cery naczynkowej, nawilżanie, ujędrnianie itp., a nie – jak to często bywa w przypadku kremów – na działanie bardziej wielofunkcyjne.
Dlatego jeśli nasza cera zmaga się z problemem pękających naczynek, wybór nawet dobrego serum, które ma działanie przeciwzmarszczkowe, mija się z celem, bo przecież przy cerze naczynkowej zależy nam na tym, aby wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, obkurczyć je i zapobiec pękaniu, a także rozjaśnić cerę i wyrównać jej koloryt.
Wybierając serum, kierujmy się więc w pierwszej kolejności wszystkim potrzebami naszej skóry, a w drugiej – szukajmy naturalnych, bogatych w roślinne składniki aktywne produktów odpowiadających na te potrzeby.
Na przykład mając problemy z nadprodukcją sebum i cerą łojotokową, ale nie mając zmian trądzikowych, nie szukajmy serum do cery trądzikowej, ale takiego, które skoncentruje się na wyregulowaniu produkcji sebum.
Są jednak wyjątki i zdarza się, że zastosowane w serum składniki aktywne mogą mieć istotny wpływ na różne potrzeby skórne. Tak jest na przykład w przypadku serum naturalnie wygładzającego, które działa przeciwzmarszczkowo i wygładzająco, ale jednocześnie świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. Podobnie w przypadku serum normalizującego kontrola sebum i niedoskonałości – działa ono nie tylko regulująco na cerę tłustą i łojotokową oraz trądzikową, ale też dzięki zawartości azeloglicyny ma świetny wpływ na poprawę stanu cery naczynkowej.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku, kiedy serum to jeden skoncentrowany składnik aktywny, np. witamina C czy witamina E, które same w sobie mają dość szerokie działanie na skórę – nie tylko przeciwstarzeniowe, ale też m.in. wzmacniające i regenerujące.