Skin minimalism. Na czym polega minimalistyczna pielęgnacja?

skin minimalism pielęgnacja resibo dłoń trzyma krem z filtrem SPF

Minimalistyczna pielęgnacja dla kobiet. Na czym polega ta metoda pielęgnacji?

Na tle dominującego w ostatnich latach nadmiaru czy wręcz przepychu w pielęgnacji skóry nowy trend nazywany z angielskiego „skin minimalism” wyróżnia się świeżością, prostotą i zwrotem ku naturze. 

Na czym polega minimalizm pielęgnacyjny?

Minimalizm pielęgnacyjny (ang. skin minimalism) to podejście, które stawia na stosowanie minimalnej liczby wysokiej jakości kosmetyków. Ten trend odpowiada na potrzebę uproszczenia rutyny pielęgnacyjnej, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko i skupiając się na zrównoważonych składnikach. Polega on na tym, aby długą półkę kosmetyków z różnorodnymi składnikami zastąpić kilkoma dobrze dobranymi i skutecznymi produktami naturalnymi.

Skin minimalism zyskuje popularność z wielu powodów. Oto kilka z nich:

 • oszczędność czasu – szybkie tempo życia powoduje, że wiele osób poszukuje sposobów na uproszczenie swoich codziennych czynności, a każdy minimalizm odpowiada na te potrzeby; minimalistyczna pielęgnacja oferuje uproszczone, ale efektywne rutyny pielęgnacyjne, które idealnie wpasowują się w napięte harmonogramy,
 • ekologiczne podejście – wzrastająca świadomość ekologiczna skłania do poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań w każdej dziedzinie życia, w tym także w pielęgnacji; minimalistyczne podejście związane z zakupem kosmetyków pomaga zmniejszyć nie tylko nadmierną konsumpcję, ale też produkcję odpadów, co przekłada się na mniejszy negatywny wpływ na środowisko,
 • efektywność kosztowa – w obliczu światowego kryzysu ceny różnych dóbr, w tym także kosmetyków, rosną; w tej sytuacji skin minimalism prezentuje się jako atrakcyjna alternatywa ekonomiczna; stosując kilka, ale wielofunkcyjnych produktów, możemy osiągnąć oczekiwane efekty pielęgnacyjne bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy,
 • zminimalizowane ryzyko podrażnień – duża liczba kosmetyków, zwłaszcza tych z bogatymi i skomplikowanymi formułami, może wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne; gdy używamy mniejszej liczby produktów, jednocześnie zmniejszamy takie ryzyko,
 • podkreślanie naturalnego piękna – trend skin minimalism jest też swego rodzaju filozofią akceptacji własnego naturalnego piękna; zamiast przykrywać skórę warstwami makijażu i różnych kolorowych kosmetyków, w tym trendzie celebrujemy naturalny wygląd i akcentowanie indywidualnych walorów urody.

Minimalizm pielęgnacyjny to trend idealny dla osób, które chcą uprościć swoją rutynę, zaoszczędzić, zmniejszyć liczbę odpadów i chemikaliów w swoim życiu, a także dla tych, które poszukują skutecznych, ale łagodnych metod pielęgnacji skóry.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skin minimalism?

Pielęgnacja w stylu minimalizmu powinna opierać się na trzech podstawowych krokach:

 • oczyszczanie – koniecznie z użyciem delikatnego, ale skutecznego kosmetyku, który nie naruszy bariery hydrolipidowej,
 • nawilżanie – stosujmy krem nawilżający, ale najlepiej o wielofunkcyjnym działaniu, czyli także regenerujący, odżywczy i ochronny, który jest odpowiedni do naszego typu skóry,
 • ochrona przeciwsłoneczna – nie zapominajmy o ochronie UV, która jest kluczowym elementem każdej rutyny pielęgnacyjnej.

Według mnie w lansowanej w ramach minimalistycznej pielęgnacji rutynie brakuje jeszcze jednego ważnego kosmetyku, czyli toniku. Nie ma dobrej pielęgnacji bez tonizowania skóry po oczyszczaniu. To ważny element wzmacniania bariery hydrolipidowej i jednocześnie przewodnik dla substancji odżywczych, który pomaga wprowadzić je głębiej w komórki skóry.

Jak powinien wyglądać minimalistyczny zestaw produktów dla kobiet?

Minimalistyczny zestaw produktów do pielęgnacji skóry powinien zawierać:

 • kosmetyk oczyszczający/myjący – powinien to być delikatny, naturalny detergent, który delikatnie, ale skutecznie oczyszcza skórę,
 • krem nawilżający – jest to kluczowy element każdej rutyny; dobry krem powinien być dostosowany do potrzeb naszej skóry,
 • filtr przeciwsłoneczny – must have w pielęgnacji przed szkodliwym działaniem promieni UV; krem z wysokim filtrem powinien być stałym elementem codziennej pielęgnacji, niezależnie od pory roku.

Jeszcze więcej korzyści przyniesie naszej cerze stosowanie kosmetyków wielofunkcyjnych. Na rynku dostępne są kosmetyki myjące, które jednocześnie nawilżają czy kremy nawilżające z filtrem UV. Dzięki temu możemy włączyć do codziennej rutyny na przykład serum czy peeling, które będziemy stosować naprzemiennie co kilka dni.

Minimalistyczna pielęgnacja twarzy – krok po kroku

Zgodnie z trendem, minimalistyczna pielęgnacja twarzy powinna być prosta i skuteczna. Wystarczą trzy kroki, jednak według mnie powinien się tu znaleźć jeszcze jeden krok, czyli tonizowanie (jako drugi etap):

Etap 1. Oczyszczanie

Umyjmy twarz delikatnym, naturalnym kosmetykiem. Jego konsystencja powinna być dobrana do potrzeb naszej skóry i naszych upodobań. Może to być żel, emulsja, pianka, mleczko czy nieco gęstsze formuły, jak olejek czy balsam.

Etap 2. Tonizowanie

Po myciu nałóżmy na skórę tonik lub spryskajmy ją tonikiem mgiełką. Sposób aplikacji nie ma znaczenia. Ważne jest, aby skórę stonizować, przyspieszając odbudowę bariery hydrolipidowej i pomagając substancjom odżywczym kremu wniknąć głębiej.

Etap 3. Nawilżanie

Kolejnym krokiem jest aplikacja kremu nawilżającego, który pomoże utrzymać skórę zdrową i promienną.

Etap 4. Ochrona przed słońcem

Codzienną rutynę kończymy aplikacją filtra przeciwsłonecznego, który zapewni niezwykle istotną w pielęgnacji ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Czy skin minimalism jest skuteczny w pielęgnacji?

Minimalistyczna pielęgnacja może być skuteczna, pod warunkiem, że ograniczając liczbę produktów do niezbędnego minimum, jednocześnie skupimy się na ich jakości, wielofunkcyjności i efektywnym działaniu. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?