Tonizowanie skóry twarzy. Jak wybrać odpowiedni tonik do twarzy?

kobieca dlon trzyma tonik resibo na tle drewnianej sciany

Tonizowanie skóry twarzy. Dlaczego ten zabieg jest tak ważny w pielęgnacji?

Tonizowanie to element pielęgnacji wciąż jeszcze często pomijany w codziennych rytuałach. Niestety, ma to negatywny wpływ na kondycję naszej skóry, na którą tonik ma zbawienny wpływ. Dlaczego tonizowanie jest tak ważne i jak wykonywać je prawidłowo?

Tonizowanie skóry twarzy – na czym polega?

Tonizowanie skóry to inaczej przywracanie jej właściwego, kwaśnego odczynu pH (między 4,5 a 6). To zabieg niezbędny po oczyszczaniu, w trakcie którego – nawet jeśli stosujemy do tego celu najdelikatniejsze kosmetyki – naruszany jest płaszcz hydrolipidowy, będący naturalną barierą ochronną skóry. Po myciu, demakijażu i tym podobnych czynnościach pH naszej cery zostaje zaburzone, ponieważ większość środków przeznaczonych do oczyszczania i zmywania kosmetyków kolorowych ma odczyn zasadowy, podczas gdy naturalne pH zdrowej skóry jest kwaśne. Dlatego włączenie do pielęgnacji toniku, który stosujemy po oczyszczaniu i przed nałożeniem kremu czy serum, jest bardzo ważne i jest to element, którego nie powinniśmy pomijać.

Dzięki tonizowaniu skóra nie tylko znacznie szybciej się regeneruje, ale też sam tonik jest swego rodzaju dodatkowym nośnikiem substancji aktywnych zawartych w kremie czy serum w głąb skóry. Warto wręcz nakładać je na jeszcze mokrą od toniku cerę, dzięki czemu wnikną głębiej.

Czym tonizować skórę twarzy?

Nie tylko produkty o nazwie „tonik” nadają się do tonizowania. Do tego celu służą także hydrolaty. Są to destylaty olejków eterycznych zwartych w ziołach (wody ziołowe) i innych roślinach, najczęściej w ich kwiatach (wody kwiatowe). Hydrolaty mogą być stosowane samodzielnie, ale też stanowić jeden ze składników (najczęściej bazowych) toniku. Tonik to z kolei produkt wieloskładnikowy.

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj produktu nie tylko tonizuje, ale też nawilża oraz – w zależności od tego, co ma w składzie – w określony sposób pielęgnuje cerę.

Jak wybrać tonik do skóry?

Wybór toniku nie jest, wbrew pozorom, sprawą prostą, bo jak już wspomniano wyżej, nie jest to tylko produkt przeznaczony do tonizowania. Zarówno hydrolaty, jak i toniki mają dodatkowe działanie, które najczęściej jest nakierowane na rodzaj cery lub problemy, z jakimi się boryka.

Dlatego pierwsza rzecz, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając tonik, to właściwości jego składników. Jeśli mamy do czynienia z jednoskładnikowym hydrolatem, sprawdźmy, jakie działanie na skórę ma olejek eteryczny z danej rośliny.

Jak prawidłowo tonizować skórę?

Tonizowanie nie jest trudne i wydaje się, że najtrudniejsze w nim jest to, aby weszło nam w krew i stało się stałym elementem codziennej, zarówno wieczornej, jak i porannej pielęgnacji. Niemniej jest kilka zasad, których warto się trzymać, aby uzyskać najlepsze efekty.

  • 1. Starajmy się nakładać tonik dłońmi (dociskając i lekko wklepując go w skórę) lub spryskiwać nim twarz. Warto wybierać takie produkty, które pozwalają na tego rodzaju aplikację – na dłoń lub bezpośrednio na twarz, w postaci mgiełki.
  • 2. Natychmiast po nałożeniu toniku, zanim jeszcze wyschnie, aplikujmy serum lub krem (albo krem zmieszany z serum). Dzięki temu zawarte w nich składniki aktywne zostaną przez tonik poniesione w głębsze warstwy skóry.
  • 3. Nie zapominajmy o tonizowaniu skóry! Włączając je do codziennej pielęgnacji, bardzo szybko zobaczymy efekt w postaci lepszej ogólnej kondycji naszej cery.
Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?