Skóra pod oczami. Jak ją właściwie pielęgnować?

zblizenie oka i skory pod oczami rudej kobiety

Jak właściwie pielęgnować skórę pod oczami?

Skóra pod oczami z wielu względów wymaga szczególnego podejścia w pielęgnacji. Pierwsze zmarszczki wokół oczu, mimiczne, czyli wynikające z tzw. miostarzenia skóry, zaczynają być widoczne około 25. roku życia, ale pracujemy na nie właściwie od urodzenia. Są one efektem naturalnej mimiki twarzy i powtarzalnych ruchów mięśni wokół oczu, wywoływanych przez emocje, takie jak śmiech, strach, złość, smutek itd.

Co wpływa na wygląd skóry pod oczami?

Można powiedzieć, że w zasadzie wszystko ma wpływ na wygląd i stan skóry pod oczami. Dotyczy to zarówno czynników zewnętrznych, takich jak środowisko, w jakim żyjemy, temperatura otoczenia, w którym przebywamy, jak i wewnętrznych, czyli naszego stylu życia (odżywiania się, ruchu, snu itd.). Ogromne znaczenie ma też budowa skóry wokół oczu, a także nasz stan psychiczny. Powiedzenie „oczy są zwierciadłem duszy” nabiera w tym kontekście nowego znaczenia. Życie w zanieczyszczonym środowisku, przebywanie w niewietrzonych, niedoświetlonych pomieszczeniach, złe odżywianie się, brak ruchu (szczególnie na świeżym powietrzu), niedobory snu, stres, zmęczenie, brak składników odżywczych w organizmie – wszystko to najszybciej widać na naszej twarzy, szczególnie w oczach i wokół nich.

Skóra pod oczami jest zbudowana inaczej niż skóra reszty twarzy – jest dużo cieńsza i prawie pozbawiona gruczołów łojowych, więc trudno utrzymać w niej równowagę hydrolipidową. Gdy ochronę skóry na policzku zapewnia 800 gruczołów na 1 cm2, pod oczami na tej samej powierzchni jest ich zaledwie 20. Inaczej, luźno i powierzchownie, jest też w tej okolicy twarzy ułożona tkanka podskórna, a włókna podporowe to bardzo delikatna, krucha siateczka. Ponadto w skóra wokół oczu bardzo często boryka się z problemami z mikrokrążeniem, a to bezpośrednia przyczyna powstawania obrzęków i zasinień.

Jak by tego było mało, oczy są bardzo silnie umięśnione – wokół nich pracuje grupa aż 22 mięśni odpowiedzialnych za ruchy powiek i gałki ocznej. Właśnie dlatego ta okolica twarzy jest wyjątkowo podatna na powstawanie różnego rodzaju zmarszczek, i to niezależnych od procesu starzenia się, czyli mimicznych, sennych i grawitacyjnych.

Jeśli połączymy te wszystkie czynniki, otrzymamy obraz miejsca wymagającego naprawdę wyjątkowego podejścia w pielęgnacji i dbania o nie w zasadzie już od najwcześniejszych lat.

Jak prawidłowo dbać o skórę pod oczami? Najważniejsze zasady

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że wypielęgnowana, zadbana skóra pod oczami jest bardziej odporna na powstawanie zmarszczek. Owszem, prędzej czy później się pojawią, ale jeśli zapewnimy tej okolicy twarzy maksimum pielęgnacji, z pewnością nastąpi to „później”, a nie „prędzej”. Jest kilka zasad, których warto się trzymać, by długo cieszyć się młodym, promiennym spojrzeniem.

Demakijaż oczu – dlaczego jest tak ważny?

Demakijaż, nie tylko oczu, ale też całej twarzy, to podstawa pielęgnacji. Skóra, w której zalegają resztki makijażu zmieszane z sebum i zanieczyszczeniami to idealne środowisko dla rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów. Dlatego dokładne, co najmniej dwuetapowe oczyszczanie jest tak ważne. Dotyczy to także skóry wokół oczu, zwłaszcza że często właśnie ta część twarzy jest najbardziej obciążona kosmetykami kolorowymi, tuszami, kredkami itp. Fakt, że skóra wokół oczu jest pełna zagłębień, a do tego cienka, delikatna i z ogromnymi skłonnościami do powstawania zmarszczek, sprawia, że demakijaż tej części twarzy jest jeszcze ważniejszy niż w przypadku nosa, ust czy policzków.

Pamiętajmy, że tylko starannie i dogłębnie oczyszczona skóra może swobodnie oddychać i wchłonąć składniki aktywne zawarte w kosmetykach.

Okłady pod oczy i masaż – czy warto je stosować?

Oczy i skóra wokół nich uwielbiają łagodny masaż, który pomaga w relaksacji bardzo dużej grupy mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałki ocznej i powiek. Delikatne oklepywanie i uciskanie (bez naciągania i napinania skóry czy mięśni) nie tylko rozluźnia mięśnie, ale też pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu łatwiej pozbyć się obrzęków i cieni pod oczami.

Z kolei okłady, w zależności od potrzeb – ciepłe, letnie lub chłodne (nigdy gorące) – to z jednej strony dodatkowa metoda relaksacji, a z drugiej forma pielęgnacji, zwłaszcza jeśli będą to okłady np. z naparów ziołowych czy zwykłej czarnej herbaty albo lodu. Lód obkurczy naczynia krwionośne i pomoże szybko pozbyć się worków pod oczami, podobnie jak herbata (zarówno czarna, jak i zielona) czy rumianek.

Kremy pod oczy – jak wybrać odpowiedni?

Wybierając krem pod oczy, warto mieć na uwadze kwestię dość banalną, ale ważną – powinien to być faktycznie krem przeznaczony do pielęgnacji tej części twarzy, a nie całej twarzy. Dlaczego? Z tych wszystkich powodów, które zostały wymienione wyżej. Skóra wokół oczu wymaga szczególnej pielęgnacji, wielofunkcyjnego działania, doboru wielu różnych składników aktywnych, oddziałujących na wszystkie trapiące ją problemy – po prostu wyjątkowo kompleksowego podejścia.

Dobry krem pod oczy powinien przede wszystkim wzmacniać naturalną barierę hydrolipidową, która w tej okolicy jest bardzo nikła, działać silnie nawilżająco, zapobiegać przeznaskórkowej utracie wody, wzmacniać naczynia krwionośne, poprawiać mikrokrążenie krwi, a także działać uelastyczniająco, regenerująco i przeciwzmarszczkowo. Sporo tego, ale na rynku są produkty, które spełniają wszystkie te potrzeby, np. krem pod oczy Resibo, który zawiera aż 15 składników aktywnych dbających o samo tylko nawilżenie, nie wspominając o tych działających przeciwzmarszczkowo i wielu innych.

Sen i odpowiednia dieta – nie można tego pominąć

Jak już wspomniałam, w oczach i wokół nich odbija się także nasz styl życia. Wszyscy znamy ten problem z autopsji, bo przecież nie raz z różnych powodów zdarzyło nam się zarwać noc. I wiemy, jak bardzo odbija się to nie tylko na naszym samopoczuciu, ale też na wyglądzie – szczególnie oczu. Podobnie z dietą – jeśli nie jest właściwie zbilansowana, nie dostarczamy organizmowi, a zatem także oczom, odpowiedniej ilości składników odżywczych i – niestety – pierwsze oznaki tych braków widać właśnie w naszym spojrzeniu.

Ochrona przeciwsłoneczna

Ze względu na nikłą warstwę hydrolipidową skóra wokół oczu jest znacznie bardziej podatna na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, a fotostarzenie tej części twarzy jest – ze względu na słabe i cienkie włókna podporowe skóry – o wiele szybsze niż innych. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie ochrony UV także oczom i nie dotyczy to tylko kremu, ale też odpowiednich, dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem.

Czy retinol można stosować na skórę pod oczy?

Zdecydowanie tak! Ze względu na to, że retinol pobudza wzrost komórek nabłonkowych naskórka i przyspiesza ich różnicowanie się oraz zwiększa syntezę białek błonowych, wpływa on bezpośrednio na odnowę komórek skóry. To sprawia, że działa silnie przeciwstarzeniowo i dotyczy to również skóry wokół oczu. Retinol pobudza produkcję nowych komórek i wspomaga procesy złuszczania naskórka, odnawiając go. Jeśli stosujemy go regularnie, z czasem przenika w głębsze warstwy skóry, gdzie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, a także kwasu hialuronowego, a więc substancji odpowiadających za młody i zdrowy wygląd skóry.

UWAGA! Stosując retinol na skórę pod oczy, powinniśmy trzymać się takich samych zasad, jak w przypadku pozostałej części twarzy.

Co najlepiej działa na zmarszczki w okolicy oczu?

Nie ma jednej konkretnej substancji aktywnej, która by przyniosła spektakularne efekty, zwłaszcza gdy nie działamy kompleksowo. Chcąc zniwelować zmarszczki wokół oczu, powinniśmy nie tylko wybrać krem pod oczy o wielofunkcyjnym działaniu (powyżej opisałam, jak wybrać odpowiedni), ale też zadbać o siebie. Nic nie zadziała tak, jak wysypianie się, ruch na świeżym powietrzu, unikanie stresu i zdrowe odżywianie. Pielęgnacja może tylko wzmocnić i utrwalić efekt, jaki w ten sposób uzyskamy. Warto jednak pamiętać, żeby oprócz dobrego kremu, zadbać także o inne zabiegi, takie jak wspomniany wyżej masaż czy okłady.

Jak zmniejszyć obrzęk pod oczami?

Obrzęki (worki) pod oczami to utrapienie wielu z nas. Zwykle są skutkiem zaburzenia gospodarki wodnej w całym organizmie. Dlatego oprócz działania zewnętrznego, warto zwrócić uwagę na nasz styl życia, dietę, odpowiednią ilość wypijanej w ciągu dnia wody czy właściwą dawkę snu. Czasem zmiana w tych obszarach wystarczy, by pozbyć się nieestetycznych worków. Jednocześnie warto zadziałać od zewnątrz – nie tylko stosując odpowiednio dobrany krem, ale też – jak opisałam wyżej – masaże i okłady, np. z kostek lodu. Warto też trzymać krem pod oczy w lodówce – schłodzony, z jednej strony zadziała jak zimny okład, z drugiej – jak pielęgnujący krem.

Jak zlikwidować cienie pod oczami?

Skóra pod oczami lubi zabiegi, tak jak skóra reszty twarzy, jednak w tej okolicy powinny one być bardzo delikatne. Właśnie zabiegi, szczególnie te wykonywane w gabinecie kosmetycznym, to świetny sposób na zniwelowanie cieni pod oczami. Ta niedoskonałość jest bowiem wyjątkowo uporczywa i trudno ją zwalczać domowymi sposobami, a likwidacja to rzecz wyjątkowo trudna, chyba że cienie są po prostu skutkiem nieprzespanej nocy – wtedy po prostu trzeba się wyspać, nawodnić i zastosować odpowiednią pielęgnację.

Zabiegi, które skutecznie niwelują cienie pod oczami, to:

  • mezoterapia igłowa – składniki aktywne wstrzykiwane są w głębokie warstwy skóry, przez co błyskawicznie poprawiają jej kondycję, podnoszą napięcie i jędrność, niwelują zmarszczki i w ten sposób zmniejszają widoczność cieni pod oczami,
  • karboksyterapia – pod skórę wprowadzany jest dwutlenek węgla, który rozchodząc się powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co sprawia, że komórki skóry zostają dotlenione i odżywione,
  • laser frakcyjny – z jego pomocą wykonuje się tzw. resurfacing okolicy oka, który stymuluje produkcję kolagenu i elastyny przez komórki skóry właściwej, efekt to zagęszczenie, uelastycznienie i poprawia napięcia skóry, przez co zmniejszają się cienie pod oczami i obrzęki.

Jeśli cienie, obrzęki i zmarszczki nie są wynikiem chorób, wrodzonych predyspozycji czy zaniedbań, a jednak od czasu do czasu się pojawiają, z pomocą przyjdzie korygujący krem pod oczy, który nie tylko pielęgnuje, ale też widocznie poprawia wygląd skóry wokół oczu, rozświetla, uelastycznia, nawilża i odżywia. Oko „otwiera się”, a spojrzenie staje się bardziej promienne.

Share on facebook
Udostępnij
Share on pinterest
Przypnij
Share on twitter
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?