Skóra tłusta i problematyczna. Jak ją pielęgnować?

skóra tłusta i problematyczna

Skóra tłusta i problematyczna może odzyskać naturalną równowagę. Wymaga jednak odpowiedniego podejścia przy pielęgnacji. Słowo „równowaga” ma tutaj kluczowe znaczenie, bo to właśnie jej brak jest najważniejszą przyczyną przetłuszczania i powstawania niedoskonałości. Jak dbać o taką skórę?

Prawidłowe oczyszczanie

Oczywiście, będę to powtarzać do znudzenia – zaczynamy od odpowiedniego oczyszczania. To jest przykazanie każdej osoby, która chce jak najdłużej cieszyć się zdrową, promienną i szczęśliwą skórą. Źle oczyszczona skóra nie jest w stanie odpowiednio wchłonąć substancji odżywczych zawartych w kosmetykach, nawet jeśli będą to najlepsze naturalne produkty. Zagrożeniem są też błędy w doborze kosmetyków. Na przykład nadmierne stosowanie kosmetyków przesuszających, np. zawierających alkohol czy matujących, powoduje odwrotny skutek. Skóra będzie się przed tym bronić, próbując wyrównać niedobór sebum, przez co zacznie je produkować bardziej intensywnie. Jak prawidłowo oczyszczać skórę? Przeczytaj TUTAJ.

Czy sebum jest złe?

No, właśnie. Mam czasem wrażenie, że słowo to budzi bardzo złe skojarzenia. A przecież sebum jako z elementów naturalnej bariery hydrolipidowej skóry nie jest niczym złym. Jest jej wręćz niezbędne, by mogła się bronić przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, wirusy, grzyby, promieniowanie ultrafioletowe, zmiany pogodowe, chemia, a także tarcie czy drapanie. Skóra pozbawiona sebum staje się matowa, pomarszczona, szybciej traci elastyczność i gorzej przyswaja aktywne składniki kosmetyków. Jak widać, pełni bardzo ważne funkcje i jest skórze niezbędne. 

Nadmiar zawsze szkodzi

Sebum zaczyna sprawiać problemy wtedy, gdy jest w nadmiarze. Dzieje się tak najczęściej w przypadku skóry tłustej i mieszanej (strefa T), ale nadmierne wydzielanie sebum nie dotyczy wyłącznie takich rodzajów cery. W różnych sytuacjach może pojawić się u każdego. Przyczyny to na przykład niewłaściwie odżywianie, niedobory witamin A, B2 i B6, zaburzenia hormonalne lub kuracje hormonalne, a także nieprawidłowa pielęgnacja. Jak już wspomniałam, jeśli nadmiernie wysuszasz cerę, na przykład stosując kosmetyki zawierające alkohol, ona broni się właśnie produkując więcej sebum, bo jest to jej płaszcz ochronny. 

Potrzebna równowaga

Skóra tłusta i problematyczna wymaga przede wszystkim odpowiedniego balansu – pielęgnacji, która przywróci jej naturalną równowagę. Kosmetyki powinny być tak dobrane, aby regulowały wydzielanie sebum, zapobiegały procesom prowadzącym do pojawiania się niedoskonałości, a jednocześnie skutecznie nawilżały i odżywiały. 

Jakie kosmetyki do cery tłustej wybrać?

NA DZIEŃ

Polecam dwa bardzo intensywnie działające kosmetyki. Są to serum normalizujące, którego najważniejszą funkcją jest kontrola wydzielania sebum i zapobieganie niedoskonałościom, oraz energetyzująca esencja odmładzająca, która doda skórze energii, intensywnie ją nawilży i rozświetli. 

skóra tłusta i problematyczna

Serum normalizujące można nałożyć na całą twarz, na strefę te lub punktowo – w zależności od potrzeb. Esencję spokojnie można nakładać nawet pod oczy. Oba kosmetyki mają tak lekkie konsystencje, że już po chwili możemy nakładać kremy. Jakie?

skóra tłusta i problematyczna

Oczywiście, krem pod oczy. To kosmetyk, którego nie powinny się bać nawet młode kobiety. Jako krem do twarzy, jeśli skóra potrzebuje więcej nawilżenia, polecam lekki krem nawilżający. Zgodnie z nazwą, jest bardzo lekki i silnie nawilża. Wchłania się także bardzo szybko, więc już po chwili można nakładać makijaż.

skóra tłusta i problematyczna

NA NOC

Polecam dokładnie te same kosmetyki. Ich działanie będzie jeszcze skuteczniejsze nocą, gdy skóra „odpoczywa” i lepiej wchłania substancje odżywcze. Przy skórze dojrzałej esencję można zastąpić serum naturalnie wygładzającym – to olejowe serum ma dużo bardziej intensywne działanie przy rosnących wraz z wiekiem wymaganiach skóry.

skóra tłusta i problematyczna

Kolejne kroki to oczywiście krem pod oczy (szczególnie w przypadku cery dojrzałej) i krem odżywczy, skoncentrowana dawka witamin i składników przeciwstarzeniowych.

resibo_krem_odzywczy

Wszystkie te kosmetyki tworzą jeden z naszych rytuałów, który nazywa się nie inaczej, jak RÓWNOWAGA. Więcej na temat Rytuału Równowaga przeczytasz TUTAJ.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *