Jakie właściwości ma skwalan i dlaczego warto go stosować w pielęgnacji?
Skwalan jest składnikiem, po który chętnie sięgają producenci kosmetyków. Nic dziwnego. Jego działanie na skórę, włosy i paznokcie jest wszechstronne. Co więcej, skwalan jest pochodną substancji, która naturalnie występuje w naszym płaszczu hydrolipidowym. Dzięki temu łatwo w niego wnika, przez co ma bardzo wysoką skuteczność.
Skwalan – co to za substancja?
Skwalan jest pochodną skwalenu – substancji, która naturalnie występuje w tkankach roślin i zwierząt, a także w sebum ludzkiej skóry jako istotny element bariery hydrolipidowej. Skwalen jest zaliczany do grupy lipidów, nie jest jednak tłuszczem, a węglowodorem nienasyconym. Natomiast skwalan to węglowodór nasycony, który wykazuje działanie identyczne ze skwalanem, jednak jest bardziej stabilny biologicznie.
Skwalan, zaliczany do lekkich olejów, jest bezwonną i bezbarwną cieczą, która łatwo rozpuszcza się w tłuszczach i szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy.
Jakie ma właściwości skwalan?
Obecny w skórze skwalen:
- zapewnia równowagę hydrolipidową,
- zapobiega przeznaskórkowej utracie wody,
- chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UV,
- zapewnia ochronę przed bakteriami i grzybami,
- działa przeciwzapalnie i kojąco.
Takie same właściwości wykazuje skwalan, czyli pochodna skwalenu, gdy jest dostarczany skórze, włosom czy paznokciom od zewnątrz – w trakcie pielęgnacji. Skwalan jest stosowany w produkcji kosmetykówjeszcze z powodu innych swoich zalet. To doskonały transporter składników aktywnych w głąb skóry oraz uszczelniacz spoiwa międzykomórkowego. Działa antywolnorodnikowo, skutecznie zmiękcza skórę, wygładza ją, natłuszcza i nawilża.
Skwalan jest też chętnie stosowany w pielęgnacji włosów, m.in. nawilża je i natłuszcza, wzmacnia i zmniejsza łamliwość, uszczelnia łuski włosów, ułatwiając ich rozczesywanie i sprawiając, że stają się one gładkie i lśniące.
Skwalan – jakie ma zastosowanie w kosmetykach?
Ze względu na swoje właściwości skwalan jest składnikiem, który znajdziemy w różnych produktach kosmetycznych – od myjących po pielęgnacyjne, od szamponów i produktów do mycia twarzy, ciała po kremy, balsamy czy odżywki.
Pod kątem działania skwalan poleca się do pielęgnacji cery dojrzałej, suchej i odwodnionej, a także wrażliwej. W przypadku skwalanu nie ma znaczenia rodzaj naszej cery, ponieważ jest on substancją wyjątkowo bezpieczną dla każdego z nich, a ponadto jest lekki i niekomedogenny, więc z powodzeniem może być stosowany także przy cerze mieszanej i tłustej, a nawet trądzikowej.
Jaki skwalan najlepiej wybrać?
Skwalan został odkryty w trakcie badań japońskich naukowców nad rekinami. W ich wątrobie odkryto sporo skwalenu i to właśnie z tego źródła długo był pozyskiwany. Jednak skwalanu takiego pochodzenia nie polecam, a nawet ze względów etycznych potępiam. Tym bardziej, że świat roślin jak zwykle ma do zaoferowania całkiem sporo również w tym zakresie. Obecnie skwalan pozyskiwany jest głównie z roślin – m.in. z oliwy z oliwek, trzciny cukrowej, pszenicy, ryżu czy amarantusa.
Jaki skwalan wybrać? Na pewno roślinny. Za najbardziej stabilny oraz zachowujący komplet właściwości skwalenu uważany jest ten otrzymywany z trzciny cukrowej.