Skwalan w kosmetykach. Jakie właściwości ma ta substancja?

Jakie właściwości ma skwalan i dlaczego warto go stosować w pielęgnacji?

Skwalan jest składnikiem, po który chętnie sięgają producenci kosmetyków. Nic dziwnego. Jego działanie na skórę, włosy i paznokcie jest wszechstronne. Co więcej, skwalan jest pochodną substancji, która naturalnie występuje w naszym płaszczu hydrolipidowym. Dzięki temu łatwo w niego wnika, przez co ma bardzo wysoką skuteczność.

Skwalan – co to za substancja?

Skwalan jest pochodną skwalenu – substancji, która naturalnie występuje w tkankach roślin i zwierząt, a także w sebum ludzkiej skóry jako istotny element bariery hydrolipidowej. Skwalen jest zaliczany do grupy lipidów, nie jest jednak tłuszczem, a węglowodorem nienasyconym. Natomiast skwalan to węglowodór nasycony, który wykazuje działanie identyczne ze skwalanem, jednak jest bardziej stabilny biologicznie. 

Skwalan, zaliczany do lekkich olejów, jest bezwonną i bezbarwną cieczą, która łatwo rozpuszcza się w tłuszczach i szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy. 

Jakie ma właściwości skwalan?

Obecny w skórze skwalen:

  • zapewnia równowagę hydrolipidową, 
  • zapobiega przeznaskórkowej utracie wody, 
  • chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UV, 
  • zapewnia ochronę przed bakteriami i grzybami,
  • działa przeciwzapalnie i kojąco. 

Takie same właściwości wykazuje skwalan, czyli pochodna skwalenu, gdy jest dostarczany skórze, włosom czy paznokciom od zewnątrz – w trakcie pielęgnacji. Skwalan jest stosowany w produkcji kosmetykówjeszcze z powodu innych swoich zalet. To doskonały transporter składników aktywnych w głąb skóry oraz uszczelniacz spoiwa międzykomórkowego. Działa antywolnorodnikowo, skutecznie zmiękcza skórę, wygładza ją, natłuszcza i nawilża.

Skwalan jest też chętnie stosowany w pielęgnacji włosów, m.in. nawilża je i natłuszcza, wzmacnia i zmniejsza łamliwość, uszczelnia łuski włosów, ułatwiając ich rozczesywanie i sprawiając, że stają się one gładkie i lśniące. 

Skwalan – jakie ma zastosowanie w kosmetykach?

Ze względu na swoje właściwości skwalan jest składnikiem, który znajdziemy w różnych produktach kosmetycznych – od myjących po pielęgnacyjne, od szamponów i produktów do mycia twarzy, ciała po kremy, balsamy czy odżywki.

Pod kątem działania skwalan poleca się do pielęgnacji cery dojrzałej, suchej i odwodnionej, a także wrażliwej. W przypadku skwalanu nie ma znaczenia rodzaj naszej cery, ponieważ jest on substancją wyjątkowo bezpieczną dla każdego z nich, a ponadto jest lekki i niekomedogenny, więc z powodzeniem może być stosowany także przy cerze mieszanej i tłustej, a nawet trądzikowej.

Jaki skwalan najlepiej wybrać?

Skwalan został odkryty w trakcie badań japońskich naukowców nad rekinami. W ich wątrobie odkryto sporo skwalenu i to właśnie z tego źródła długo był pozyskiwany. Jednak skwalanu takiego pochodzenia nie polecam, a nawet ze względów etycznych potępiam. Tym bardziej, że świat roślin jak zwykle ma do zaoferowania całkiem sporo również w tym zakresie. Obecnie skwalan pozyskiwany jest głównie z roślin – m.in. z oliwy z oliwek, trzciny cukrowej, pszenicy, ryżu czy amarantusa.

Jaki skwalan wybrać? Na pewno roślinny. Za najbardziej stabilny oraz zachowujący komplet właściwości skwalenu uważany jest ten otrzymywany z trzciny cukrowej. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?