Depilacja i nieefektowne krostki. Czym są strawberry legs?

dwie kobiety w szlafrokach w kwiaty moczą nogi w miskach

Strawberry legs — co to za przypadłość i jak się jej pozbyć?

Strawberry legs (z ang. truskawkowe nogi) to określenie problemów skórnych pojawiających się na nogach po depilacji. Nazwa wzięła się stąd, że skóra osób dotkniętych tą przypadłością przypomina powierzchnię truskawki, z charakterystycznymi punktami — to małe, zazwyczaj ciemne kropki. Jakie są przyczyny tego stanu i jak pozbyć się tych nieestetycznych niedoskonałości?

Strawberry legs – przyczyny

Przyczyn powstawania strawberry legs jest kilka, jednak wszystkie koncentrują się wokół depilacji za pomocą maszynki do golenia. Tylko niewielka część osób stosujących tę metodę usuwania owłosienia nie narzeka na różnego rodzaju powikłania. Większość jednak prędzej czy później dostrzeże przykre efekty uboczne.

Oto przyczyny „truskawkowych nóg”:

  • Zaburzenia w złuszczaniu się skóry, tj. rogowacenie mieszkowe. Ujście mieszków włosowych zalega mieszanina martwych komórek naskórka, sebum, zanieczyszczeń i bakterii. Efektem jest utlenianie, w wyniku którego kropki ciemnieją, a w trudniejszych przypadkach – bolesne zapalenie mieszków włosowych.
  • Niezachowanie odpowiedniej higieny depilacji – stosowanie zbyt długo tej samej maszynki powoduje, że w okolicy mieszków włosowych dochodzi do mikrouszkodzeń skóry, co ułatwia dostęp bakterii i powstawanie stanów zapalnych.
  • Geny – istnieją osoby o większych predyspozycjach do powstawania tego typu przypadłości..
  • Za mało intensywne nawilżanie skóry lub odwrotnie – nadmierne jej natłuszczanie. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku dochodzi do nieprawidłowego złuszczania się naskórka, a w efekcie – powstają nieestetyczne kropki.

Wypróbuj rekomendacje
przygotowane przez nasze specjalistki

Regenerujący peeling
do ciała
Szczotka do ciała
Odżywczy balsam
do ciała

Jak unikać podrażnień po depilacji?

Przyczynom strawberry legs w większości możemy zapobiec. Wystarczy stworzyć pewną stałą rutynę podczas depilacji, a będziemy się cieszyć gładką skórą. Oto rutyna w kilku prostych krokach:

KROK 1

Przed depilacją zastosuj peeling. Jeśli zrobisz go przed usuwaniem owłosienia, podniesiesz włoski, a dzięki temu łatwiej będzie je usunąć. Co ważne, peeling pomaga złuszczać martwy naskórek, a więc dodatkowo zapobiega zatykaniu ujść mieszków włosowych i powstawaniu niedoskonałości.

KROK 2

Pamiętaj, aby do depilacji stosować odpowiednie kosmetyki, takie jak kremy, żele lub pianki do golenia. Ich działanie zmiękcza włoski, dzięki czemu łatwiej je usunąć.

KROK 3

Dbaj o to, by regularnie zmieniać maszynki do golenia i aby golić włoski zgodnie z kierunkiem ich wzrostu – nigdy odwrotnie. Każda depilacja powoduje podrażnienie, dlatego tym bardziej trzeba dbać o to, jak jest wykonywana.

KROK 4

Przed, po i w trakcie golenia stosuj łagodne środki myjące i nie używaj gąbki na depilowane miejsca, aby nie podrażniać skóry. Ważne, aby woda nie była zbyt gorąca, ponieważ to również może zaburzać równowagę w naskórku.

KROK 5

Nigdy nie zapominaj o odpowiednim nawilżaniu nóg po depilacji. Wystarczy odrobina odżywczego balsamu do ciała, by ukoić skórę ina dłużej zapewnić jej ochronę przed przesuszeniem, nieprawidłowym złuszczaniem czy rogowaceniem naskórka. Jego składniki mają działanie regenerujące i odbudowujące. Zawiera ekstrakt z miodunki plamistej, rośliny bogatej witaminy A, E, B, C oraz karoten, który głęboko odżywia i intensywnie chroni skórę.

Jeśli Twoja skóra jest bardziej wymagająca, sięgnij po krem ratunkowy SOS. To kosmetyk, który błyskawicznie łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia i działa na skórę kojąco. Ponadto wzmacnia jej naturalną barierę i skutecznie chroni przed działaniem czynników zewnętrznych.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *