Powrót

Sucha skóra zimą. Jak poprawić wygląd skóry zimą?

dziewczyna uśmiechnięta na mrozie na szczycie góry blog resibo

Walczysz z przesuszeniem? Oto jak poprawić wygląd cery zimą

Sucha skóra to wyzwanie pielęgnacyjne trwające przez cały rok. Jednak najtrudniejszym dla niej okresem jest zima. Ten rodzaj cery ma bowiem bardzo cienką warstwę lipidową (lub niemal nie ma jej wcale), a to ona właśnie chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Zima – trudny okres dla cery

Mróz, wiatr, gwałtowne zmiany temperatur, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach – to wszystko sprawia, że każdy rodzaj cery zimą radzi sobie gorzej i potrzebuje dodatkowego wsparcia. W najtrudniejszej jednak sytuacji jest skóra sucha i wrażliwa.

Skóra twarzy – jak działa na nią zimno?

Mróz jest wyjątkowo mało łaskawy dla skóry twarzy, bo jest to jedyny obszar, którego zwykle niczym nie osłaniamy. Niska temperatura powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza się tempo przepływu krwi, w wyniku czego komórki skóry nie otrzymują odpowiedniej ilości składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Przy silnym zmarznięciu może dojść nawet do uszkodzenia naczynek i ich pęknięcia. Co więcej, skutki takiego przemarznięcia czy odmrożenia skóry mogą dawać trwałe efekty w postaci nadwrażliwości skóry utrzymującej się także w innych porach roku.

Mroźne powietrze ma bardzo niską wilgotność, co jest dodatkowym czynnikiem wysuszającym.

Sucha skóra a sezon grzewczy

Przechodzenie z mroźnego, zimnego środowiska do ogrzewanych pomieszczeń to wyjątkowo trudne doświadczenie dla naszej skóry, która nie lubi takich nagłych zmian. Sezon grzewczy oznacza, że powietrze w pomieszczeniach jest zwykle suche, pozbawione wilgoci, co nie pozostaje bez wpływu na cerę, zwłaszcza kiedy jest przesuszona.

Jak zapobiec wysuszeniu skóry?

Z jednej strony zimno i mróz, a z drugiej ogrzewane pomieszczenia, w których powietrze jest bardzo suche. Zima to wyjątkowo trudny okres dla skóry. O ile osoby z cerą tłustą i mieszaną mają naturalną ochronę przed utratą wilgoci w postaci warstwy lipidowej, o tyle właściciele skóry suchej muszą sobie taką ochronę zapewnić. Jak to zrobić? Warto pamiętać o tych kilku zasadach:

  • Należy unikać częstych zmian temperatur.
  • Przebywając w ogrzewanych pomieszczeniach, należy zadbać o ich dodatkowe nawilżenie, np. zawieszając na kaloryferze zwykły, kamionkowy nawilżacz napełniony wodą lub mokry ręcznik, który parując, nawilży powietrze;
  • Należy odpowiednio nawadniać organizm, czyli pić co najmniej 1,5 l wody dziennie. Dla lepszego wchłaniania wody przez organizm, a tym samym – skuteczniejszego nawilżenia skóry od środka – warto zrobić sobie domowy napój izotoniczny. Wystarczy, że do szklanki wody dodamy szczyptę soli i odrobinę cukru lub miodu. Smak się nie zmieni, a woda będzie łatwiej przyswajana przez organizm.

Przed wyjściem z domu należy nałożyć krem ochronny do twarzy. Zwłaszcza gdy uprawiamy sport, powinniśmy nałożyć na twarz i dłonie kosmetyk. Wybierzmy taki, który z jednej strony będzie zapobiegał przesuszeniom i podrażnieniom oraz utracie wody, a z drugiej będzie miał działanie kojące i łagodzące. Bardzo dobry krem na mróz to krem ratunkowy SOS, który oprócz wymienionych cech, szybko wzmacnia warstwę lipidową i skutecznie chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Sucha skóra zimą – te kosmetyki Ci pomogą!

Jak poprawić wygląd skóry zimą? Warto w takich sytuacjach sięgnąć po kosmetyki, które będą działały głębiej i długotrwale. Osoby z cerą suchą powinny zaopatrzyć się w dwa kosmetyki, które będą doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji dziennej i nocnej.

Idealny wybór na dzień to miejski krem ochronny. To produkt, który tworzy na skórze swoistą tarczę chroniącą ją przed szkodliwym wpływem wielu czynników, w tym mrozu, smogu czy promieniowania słonecznego. Zawiera m.in. Phycosaccharide AP, czyli otrzymywany ze „skóry algi” oligosacharyd, który chroni naszą cerę, tworząc na niej niewidzialną maskę, wchłaniającą metale ciężkie, dym papierosowy i tzw. drobne cząsteczki PM 2.5, które są zawarte w otaczającym nas zanieczyszczonym powietrzu. Tych ostatnich jest szczególnie dużo w sezonie grzewczym.

Na noc warto nałożyć na twarz krem odżywczy, który jest dla skóry jak perfekcyjnie zbilansowana dieta. Dostarczy naszej przesuszonej cerze wszystkiego, co niezbędne, aby ją odżywić, zregenerować, głęboko nawilżyć, a jednocześnie złagodzić podrażnienia, zlikwidować suche skórki i zniwelować zmarszczki. Przy regularnym stosowaniu nawet bardzo przesuszona cera będzie zdrowsza, bardziej napięta, pięknie nawilżona i promienna.

(Visited 3 times, 1 visits today)

Anita

Anita Odachowska Zakochana w Resibo i naturalnej pielęgnacji, ciekawa świata, szanująca przyrodę i doceniająca siłę roślinnych składników, w ciągłym dążeniu do co najmniej less waste.