Szampon do włosów. Czym się kierować w jego wyborze?

butelka z szamponem do włosów Resibo w wodzie

Czym się kierować w wyborze szamponu do włosów?

Szampon do włosów, mimo nazwy, powinien być dobierany przede wszystkim pod kątem skóry głowy. To skalp, a nie włosy, myjemy szamponem i nie ma potrzeby rozprowadzać go na całych puklach. Wystarczy, że spłuczemy wytworzoną na skórze pianę po całej długości włosów. To najważniejsza zasada. Czym jeszcze powinniśmy kierować się, wybierając szampon?

Jak wybrać odpowiedni szampon?

Skoro podstawowa zasada w wyborze szamponu to rodzaj skóry głowy, skąd na rynku tyle szamponów przeznaczonych do różnych rodzajów włosów, np. suchych i łamliwych, przetłuszczających się? Nie jest to trudne zagadnienie, jeśli uświadomimy sobie, że włosy są zakorzenione w mieszkach włosowych znajdujących się w skórze głowy, przez co właśnie ze skóry czerpią wszelkie składniki odżywcze, nawilżające i wzmacniające. I to od kondycji skóry głowy zależy w dużej mierze kondycja włosów.

Jeśli więc widzimy na półce szampon do włosów suchych i łamliwych, najprawdopodobniej jest to szampon ze zwiększoną zawartością substancji nawilżających (humektantów) oraz ochronnych (emolientów), które przywrócą odpowiednie nawodnienie skóry głowy i zapobiegną utracie wody przez naskórek. W ten sposób przywrócą skórze naturalną równowagę, która najprawdopodobniej jest zaburzona. .

Wybierając szampon do włosów suchych i łamliwych, nie musimy szukać specjalnego szamponu przeznaczonego do takich włosów (choć oczywiście możemy), wystarczy, że znajdziemy kosmetyk zawierający w składzie humektanty i emolienty. Zadziała on na skórę, ale nie na włosy. W ich przypadku to odżywka będzie głównym kosmetykiem, który przywróci im nawilżenie, gładkość i blask. Podobnie postępujemy, gdy mamy włosy zniszczone – wystarczy taki sam szampon, jak do włosów suchych i łamliwych oraz odżywka zawierająca odbudowujące proteiny. Podobnie jest z włosami puszącymi się czy kręconymi.

Z kolei chcąc dobrać szampon do włosów przetłuszczających się (właściwie to skóra głowy się przetłuszcza, a sebum przenosi się na włosy), szukajmy produktów, które będą zawierać składniki myjące, regulujące wydzielanie sebum w skórze oraz działające ściągająco i antyseptycznie.

Podsumowując, szukając odpowiedniego szamponu, patrzmy na rodzaj skóry głowy (jeśli mamy problemy z jego określeniem, warto skorzystać z porady trychologa), a do włosów dobierajmy odżywkę.

Jaki skład powinien mieć dobry szampon?

Szampon jest kosmetykiem przede wszystkim myjącym, zatem jego podstawowe składniki to woda oraz substancja spieniająca. Powinien jednak pielęgnować skórę głowy, więc w jego składzie powinny znaleźć się substancje nawilżające, odżywcze, regenerujące i ochronne. Warto zapamiętać, że składniki zawarte w produktach myjących, mimo że są w większości spłukiwane, mogą dostać się do organizmu przez skórę i łuskę włosa. Jeśli są szkodliwe, stanowią zagrożenie. Dlatego dobry szampon powinien zawierać wyłącznie naturalne składniki i jak najmniej konserwantów. Sam skład konkretnego szamponu zależy od rodzaju skóry głowy, do którego przeznaczony jest produkt.

Jakich substancji nie powinien zawierać szampon do włosów?

Naturalny szampon do włosów nie powinien zawierać:

·      silnych detergentów, takich jak SLS (Sodium Lauryl Sulphate – laurylosiarczan sodu), SLES (Sodium Laureth Sulphate – siarczan sodowo-laurowy) – one nadmiernie wysuszają skórę, 

·      PEG-i, np. PEG-7 – glikol polietylenowy i jego pochodne, czyli sztuczne emulgatory zapewniające odpowiednią konsystencję kosmetyku myjącego; należy na nie uważać, gdyż mogą być zanieczyszczone 1,4-dioksanem, związkiem, który wykazuje działanie rakotwórcze,

·      donory formaldehydu (np. Diazolidinyl Urea, DMDM Hydantoin, Imidazolidinyl Urea, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane, 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol) – konserwanty stosowane w kosmetykach, które są substancjami szkodliwymi dla zdrowia,

·      parabeny, np. Propylparaben, Methylparaben – grupa popularnych konserwantów kosmetycznych, które są kontrowersyjne i wciąż badane pod kątem wpływu na skórę, niemniej znane są ich właściwości drażniące w przypadku skóry wrażliwej.

Jak prawidłowo myć włosy?

Kluczem do prawidłowego mycia włosów jest odpowiednie rozrzedzenie i spienienie szamponu przed jego aplikacją. Kosmetyk nałożony bezpośrednio na skórę głowy po pierwsze, źle i nierównomiernie się rozprowadza, a po drugie – trudniej go spłukać, co jest bardzo ważne dla kondycji skóry głowy, ale też dla wyglądu włosów.

Jak prawidłowo myć włosy szczegółowo opisaliśmy w odrębnym artykule.

Jakie mogą być konsekwencje stosowania źle dobranego szamponu?

Źle dobrany szampon to zła kondycja skóry głowy, a co za tym idzie – zły stan włosów, ich nieestetyczny wygląd oraz trudności w układaniu. To tylko konsekwencje zewnętrzne. Są jednak także skutki wewnętrzne. Skoro szampon działa bezpośrednio na skórę głowy (pośrednio na stan łodygi włosa), to jeśli zostanie nieprawidłowo dobrany, może skutkować pogorszeniem kondycji skóry. Jeśli na przykład będziemy stosować do skóry suchej szampon, który nie zapewni jej odpowiedniego nawilżenia, a w dodatku będzie wysuszał, mogą nas czekać przykre konsekwencje w postaci łuszczenia się naskórka i postępującej degradacji samej łodygi. A gdy na skórę przetłuszczającą się będziemy aplikować szampon natłuszczający (albo zawierający agresywnie wysuszające alkohole syntetyczne) możemy wywołać jeszcze większą produkcją sebum i intensywniejsze przetłuszczanie się.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?