Utrata jędrności skóry. Jakie zabiegi zapobiegają wiotkości skóry?

kobieta nogi las rozowa sukienka

Utrata jędrności skóry. Jak temu zapobiec?

Utrata jędrności skóry to naturalny element starzenia się i coś, co prędzej czy później czeka każdego z nas. Nie jest to jednak proces związany wyłącznie z wiekiem. Skóra może stać się mniej jędrna również u osób młodych. Dowiedzmy się, dlaczego tak się dzieje, co temu sprzyja i jak zapobiegać wiotczeniu skóry.

Dlaczego skóra traci jędrność?

Skóra traci jędrność wraz z wiekiem. Jest to naturalny proces, który rozpoczyna się już koło 25. roku życia, choć są to dane wyłącznie statystyczne, bo każdy z nas ma inne geny i prowadzi inny tryb życia. A to wszystko ma wpływ na tempo wiotczenia skóry. Za jędrność odpowiada kolagen, którego fibroblasty z wiekiem produkują coraz mniej. Szacuje się, że od około 25. roku życia ich produkcja spada rocznie o 1%. Wpływ na wiotczenie skóry ma także zmniejszający się z wiekiem poziom kwasu hialuronowego w organizmie. Warto zaznaczyć, że najszybciej czeka nas utrata jędrności skóry twarzy.

Jednak przyczyn utraty jędrności, a tym samym starzenia się skóry, jest znacznie więcej. Oto niektóre z nich:

  • niewłaściwa dieta, w której brak najważniejszych dla organizmu składników odżywczych – złe odżywianie odbija się nie tylko na grubości tkanki tłuszczowej, ale też ma wpływ na jakość włókien kolagenowych i ogólną kondycję skóry,
  • przesuszenie skóry – stopień nawilżenia skóry ma ogromny wpływ na jej elastyczność, 
  • nadmierna ekspozycja na słońce i poparzenia słoneczne – promieniowanie UV powoduje fotostarzenie się skóry, przyspieszając tym samym proces utraty jędrności,
  • gwałtowne wahania wagi – w wyniku dużych i gwałtownych wahań wagi skóra stale „pracuje”, czego skutkiem może być również utrata jędrności,
  • nadmiernie spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

Są także przyczyny utraty jędrności, na które mamy niewielki wpływ, a czasem żaden:

  • zanieczyszczenie powietrza – tzw. miejski stres również przyspiesza proces starzenia się skóry, a w efekcie jej wiotczenie; niestety, jedyne wyjście to wyprowadzka do miejsc, w których powietrze jest czyste, co dla niektórych może być nieosiągalne choćby z przyczyn ekonomicznych,
  • uwarunkowania genetyczne – często zdarza się, że stan naszej cery „dziedziczymy” po rodzicach czy innych przodkach,
  • zaburzenia hormonalne – nierzadko bywa tak, że wiotczenie skóry to skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej w naszym organizmie, co często wiąże się z długotrwałym i nie zawsze skutecznym leczeniem. 

Co można zrobić, by zapobiec utracie jędrności skóry?

Recepta na całkowite powstrzymanie utraty jędrności skóry nie istnieje, ponieważ – niezależnie od tego, czy przyspieszają go inne wymienione wyżej czynniki, czy też nie – jest to proces naturalny związany ze starzeniem się organizmu. Można jednak spowolnić tempo wiotczenia skóry i poprawiać poziom jej jędrności, a współczesna kosmetologia zna coraz więcej sposobów na to. Przede wszystkim zadbajmy o zdrową dietę i prowadźmy zdrowy styl życia, w którym nie brakuje ruchu (także na świeżym powietrzu), nie wystawiajmy nadmiernie skóry na działanie promieni słonecznych, unikajmy papierosów i alkoholu, i nie dopuszczajmy do dużych wahań naszej wagi. Dbajmy też o odpowiednią pielęgnację skóry i jej właściwe nawilżenie. Pomogą nam w tym kosmetyki pielęgnacyjne i zabiegi w gabinetach kosmetycznych.

Zabiegi poprawiające jędrność skóry – od kiedy je stosować?

Gabinety kosmetyczne oferują wiele zabiegów poprawiających jędrność skóry. Ich wybór zależy od stopnia zwiotczenia skóry, ale też poziomu jej nawilżenia. Najlepiej zaufać w tej kwestii kosmetologom. Od kiedy stosować takie zabiegi? W zasadzie od momentu, kiedy sami zauważymy, że skóra jest mniej zwarta. Nie ma na co czekać. Im szybciej zadbamy o jej stan, tym dłużej będziemy cieszyć się jędrną skórą. Oczywiście, jeśli zabiegi będą regularne. Oto niektóre z nich:

Karboksyterapia

To zabieg z wykorzystaniem dwutlenku węgla, który uszkadza komórki tłuszczowe znajdujące się w skórze, poprawia mikrokrążenie, a efektem jest dotlenienie komórek i eliminacja toksyn. Karboksyterapia przyspiesza metabolizm w skórze, co poprawia jej jędrność i sprzyja redukcji cellulitu.

Endermologia

Zabieg modelujący sylwetkę poprzez stymulację komórkową. Endermologia polega na zasysaniu i masowaniu określonych obszarów ciała. Jest bardzo skuteczna w ujędrnianiu i wyszczuplaniu partii ciała, opornych nawet na dietę i ćwiczenia.

HiFu

HiFu (ang. high intensity focused ultrasound) to technologia wykorzystująca skoncentrowane ultradźwięki. Fale ultradźwiękowe powodują ruch i tarcie komórek skóry, w wyniku czego powstaje ciepło i wewnątrz tkanek dochodzi do maleńkich poparzeń (od 0,5 do 1 mm). To stymuluje skórę do samoodbudowy i regeneracji tkanek. Zabieg jest niemal bezbolesny, a fale ultradźwiękowe docierają do głębszych warstw skóry, nie naruszając naskórka.

Dermapen

Stosowany na twarz, szyję i dekolt zabieg wykorzystuje naturalną zdolność skóry do regeneracji. Dermapen to urządzenie wyposażone w mikroigły, które nakłuwają skórę, wprowadzając do jej komórek odpowiedni preparat i tym samym stymulując ją do odnowy. Dzięki temu fibroblasty produkują więcej kolagenu i elastyny. 

Termolifting

Jest to zabieg na twarz i ciało wykorzystujący promieniowanie podczerwone, czyli infrared (IR). Naświetlenie skóry takimi promieniami dociera do tkanki podskórnej, zwiększając produkcję kolagenu i elastyny oraz sprawiając, że włókna te gwałtownie się kurczą, przez co są bardziej napięte. Tym samym następuje poprawa owalu, sylwetki i podniesienie poziomu jędrności skóry.

Jak poprawić jędrność skóry w warunkach domowych?

Nie brakuje też sposobów skutecznego ujędrniania w domu. Wykorzystajmy do tego sprawdzone kosmetyki i narzędzia, które pomogą nam poprawić jędrność skóry bez wychodzenia z domu. Warto wprowadzić do swoich pielęgnacyjnych rytuałów jeszcze jeden – rytuał na ciało. Przynajmniej raz w tygodniu, zanim weźmiemy prysznic, szczotkujmy ciało na sucho specjalnie do tego przeznaczoną szczotką. Pamiętamy przy tym, by wykonywać wszystkie ruchy, zaczynając od stóp i podążając w kierunku serca. Taki zabieg nie tylko ujędrnia, ale też doskonale wygładza skórę. Następnie weźmy prysznic, a w jego trakcie zróbmy sobie peeling całego ciała. To kolejny etap wygładzania i ujędrniania skóry, a także pobudzania jej do samoodnowy. Po osuszeniu wmasujmy w skórę specjalistyczny balsam ujędrniający, a w partie niewymagające ujędrniania – odżywczy balsam do ciała.

Share on facebook
Udostępnij
Share on pinterest
Przypnij
Share on twitter
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?