Witamina C w pielęgnacji ciała. Kiedy warto zacząć ją stosować?

Witamina C w pielęgnacji ciała. Dlaczego warto zacząć ją stosować jak najwcześniej?

Witamina C to jeden z najsilniejszych i najlepiej przebadanych antyoksydantów. Ma dobroczynny wpływ nie tylko na organizm człowieka, ale też na jego skórę. Dzięki temu jest bardzo chętnie i powszechnie stosowana w kosmetyce. W jakiej postaci witamina C działa najskuteczniej? Czy każdy może ją stosować? 

Jak witamina C działa na skórę?

Witamina C ma wielowymiarowe działanie na skórę. Przede wszystkim to substancja o bardzo silnym działaniu przeciwutleniającym. Dodawana do preparatów kosmetycznych odpowiada za neutralizowanie wolnych rodników, które działają destrukcyjnie na komórki skóry. Dzięki temu spowalnia proces naturalnego starzenia się skóry oraz opóźnia pojawianie się objawów zewnętrznego starzenia się skóry, wywołanych m.in. promieniowaniem UV, dymem papierosowym, nadużywaniem alkoholu, przewlekłym stresem. 

Witamina C, przenikając w głąb skóry, pobudza jej komórki do syntezy kolagenu, a jednocześnie zapobiega zrywaniu włókien kolagenowych. To sprawia, że ma silne właściwości przeciwstarzeniowe.

Ponadto witamina C chroni skórę przed skutkami promieniowania UVA i UVB, a także łagodzi skutki wystawiania się na słońce, np. zmniejsza rumień, działa przeciwzapalnie, wyrównuje koloryt, niwelując plamy i przebarwienia, rozjaśnia skórę. Ma również delikatne działanie złuszczające, przez co pomaga naskórkowi szybciej się zregenerować.

Witamina C – w jakiej formie stosuje się ją w kosmetyce?

Czysta witamina C to kwas askorbinowy, a w postaci aktywnej biologicznie – kwas L-askorbinowy. Choć bywa w tej formie stosowana w kosmetykach, to jednak coraz częściej znajdujemy w nich jej postacie ulepszone. Dlaczego? Czysty kwas L-askorbinowy jest bardzo skuteczny, jednak często wywołuje podrażnienia skóry, a przez to, że łatwo rozpuszcza się w wodzie, szybko traci stabilność i tym samym – swoje właściwości. 

Z tego powodu w przemyśle kosmetycznym producenci chętniej sięgają po pochodne witaminy C, takie jak:

  • palmitynian askorbylu, 
  • glukozyd askorbylu, 
  • sól sodowa fosforanu askorbylu, 
  • sól magnezowa fosforanu askorbylu, 
  • tetraizopalmitynian askorbylu,
  • 3-0-etylowy kwas askorbinowy.

Która z tych postaci witaminy C jest najskuteczniejsza? Temu zagadnieniu poświęcam odrębny artykuł Witamina C – jaka najskuteczniejsza?

Serum z witaminą C czy krem z witaminą C – co lepiej wybrać?

Serum czy krem? To nie jest kwestia wyboru i dotyczy to produktów nie tylko zawierających witaminę C, ale każdy inny składnik. Serum i krem to dwa różne kosmetyki, które spełniają inne funkcje, a co za tym idzie – działają na skórę w różny sposób.

Krem z witaminą C powinien być stałym elementem naszej pielęgnacji, zwłaszcza gdy widzimy, że nasza cera ma pierwsze oznaki starzenia się, ale nie odczuwamy jeszcze potrzeby stosowania intensywnych preparatów przeciwstarzeniowych. Po serum z witaminą C, które ma działanie bardzo intensywne i głębokie, sięgnijmy wtedy, gdy krem już nie spełnia swojej funkcji samodzielnie. Jeśli wyraźnie widzimy oznaki starzenia się, a także mamy liczne przebarwienia, cera jest odwodniona, wiotka, zmęczona i poszarzała – czas na wdrożenie serum. 

Ważne! Krem stosujemy codziennie, a serum, w zależności od potrzeb i obserwowanych efektów, czyli albo codziennie, albo 2-3 razy w tygodniu.

Kiedy najlepiej zacząć stosować kosmetyki z witaminą C?

Nie ma określonego wieku, od jakiego najlepiej zacząć stosować kosmetyki z witaminą C. Warto jednak pamiętać, że prędzej czy później taka potrzeba się pojawi, bo składnik ten jest bardzo skuteczny w działaniu. Ważne jednak, aby preparaty zawierające kwas L-askorbinowy i jego pochodne, aplikować na skórę zgodnie z zaleceniami producentów. Warto zwrócić uwagę na to, że każda postać witaminy C ma swoje wady oraz zalety i to od nich zależy, o jakiej porze dnia będziemy ją stosować, jakie mogą być niepożądane reakcje naszej skóry, a w efekcie – jaka będzie skuteczność kosmetyku. Jak prawidłowo stosować preparaty z witaminą C – zajrzyj do szczegółowego artykułu na ten temat.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?