Woda wysusza skórę? Balsam odżywiający może pomóc

Woda wysusza twoją skórę? Sprawdź, co można zrobić

Gdy czujemy, że nasza skóra po kąpieli jest wysuszona i mamy wrażenie ściągnięcia, przyczyną może być… woda! Dlaczego woda, która przecież z zasady powinna nawilżać, wysusza skórę? Przyjrzyjmy się temu problemowi i sprawdźmy, jak mu zaradzić.

Dlaczego woda wysusza skórę?

Zacznijmy od tego, że woda sama w sobie nie ma właściwości wysuszających. Ale już minerały, którymi jest nasycona, czyli jony magnezu i wapnia, mogą przyczyniać się nie tylko do wysuszania skóry, ale też do pojawiania się niedoskonałości, na przykład trądziku. Jak to się dzieje?

Twardość wody – co to jest?

Stopień nasycenia wody jonami wapnia i magnezu decyduje o jej tzw. twardości. Im jest ich więcej, tym woda twardsza. Z pewnością każdy z nas przypomina sobie kamienne osady na kranach, zlewach, kabinach prysznicowych, umywalkach, w czajnikach, na szklankach itd. Osady te to nic innego jak połączone jony magnezu i wapnia. Ich liczna obecność w wodzie sprawia, że środki myjące i czyszczące są mało skuteczne, a szampony i mydła słabiej się pienią.

Woda miękka ma niską zawartość jonów wapnia i magnezu lub jest ich całkowicie pozbawiona. Zdarza się, że zawiera jony sodu. Jej cechą jest to, że nie pozostawia żadnych osadów, a mydła i inne detergenty szybciej i mocniej się pienią. Z tego powodu wiele osób ma mylne wrażenie, że trudno je spłukać. Prawda jest taka, że jest to wyłącznie skutek większej ilości piany, która wymaga dłuższego spłukiwania.

Sucha skóra po kąpieli i prysznicu – przyczyny 

Kiedy mówimy, że woda wysusza skórę, mamy na myśli wodę twardą, a w zasadzie zawarte w niej minerały, bo to one stanowią przyczynę. Ich obecność w wodzie, sprawia, że trudniej nią zmyć zanieczyszczenia na skórze, a co tym idzie stosujemy więcej środków myjących. To z kolei nie jest dla cery zbyt korzystne. Jeśli dodamy do tego fakt, że aplikacja większej ilości detergentów wymaga dłuższego zmywania – koło się zamyka. Efektem może być nadmierne wysuszenie skóry, a także – jeśli niedokładnie zmyjemy zanieczyszczenia i detergenty – zatykanie porów. W ślad za tym mogą pojawić się niedoskonałości. Co więcej, jeśli mamy skłonności do podrażnień, cerę wrażliwą albo atopową, twarda woda może sprzyjać pogłębianiu się tych problemów.

Twarda woda to niejedyna przyczyna wysuszania skóry podczas kąpieli czy prysznica. Do suchości lub jej pogłębienia może się też przyczynić używanie zbyt gorącej wody, która mocno narusza barierę hydrolipidową, narażając skórę na przesuszenia i podrażnienia. Ponadto taka kąpiel osłabia naczynia krwionośne.

Jak zmiękczyć wodę do kąpieli?

Domową metodą możemy co najwyżej zmiękczyć odrobinę wody do umycia twarzy czy spłukania włosów. Wystarczy, że zagotujemy wodę i po wrzeniu będziemy gotować jeszcze kilka minut, aż wytrącą się osady. Wówczas należy odczekać, aż woda się ustabilizuje, a osad osiądzie na dnie. Następnie odlać tylko tę część wody, w której nie ma osadu, starając się nie wzburzyć tego, co jest na dnie naczynia. Jak widać, jest to sposób mało wydajny i czasochłonny.

Innym sposobem jest zakwaszenie wody, które powoduje wytrącenie się z niej części jonów wapnia i magnezu. Efekt ten możemy osiągnąć, dolewając do wody soku z cytryny lub octu winnego. Jest to jednak również rozwiązanie niedoskonałe i mało wydajne, choć w przypadku twardej wody takie jej przygotowanie może się sprawdzić do płukania włosów.

W przypadku wody płynącej z kranów, aby ją zmiękczyć, należy zamontować urządzenie do jej zmiękczania. Jego działanie polega na wymianie jonów wapnia i magnezu, na jony sodu. Efekt ten osiąga się poprzez zastosowanie tzw. żywicy jonowymiennej.

Jak pielęgnować skórę po kąpieli, by nie była sucha?

Słowo-klucz to PIELĘGNOWAĆ. Wiele osób nie stosuje po kąpieli żadnych kosmetyków na ciało. Na twarz nakładamy co najmniej krem, ale ciało po myciu zwykle tylko osuszamy i na tym się kończy. Tymczasem skóra na całym ciele, zwłaszcza gdy mamy twardą wodę lub skłonność do przesuszania czy podrażnień, wymaga równie uważnego i regularnego wsparcia. Dlatego po każdym prysznicu czy kąpieli sięgajmy po kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry całego ciała – balsamów, maseł, olejów itd., które będą dostosowane do rodzaju naszej skóry.

Wysuszona skóra wymaga przede wszystkim odżywienia, ponieważ brak wody i przesuszenie są skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania komórek skóry, braku substancji odżywczych i zaburzeń metabolicznych. Aby przywrócić jej równowagę, sprawdzi się balsam do ciała odżywiający komórki skóry, który dostarczy im składników odżywczych, pomoże odbudować i wzmocnić płaszcz hydrolipidowy, przyspieszy również regenerację i zapewni odpowiedni poziom nawilżenia.

Jednym z obowiązków pielęgnacyjnych jest regularne złuszczanie. Stosowanie peelingu przynajmniej raz w tygodniu spowoduje, że usunięty zostanie martwy naskórek, a bariera hydrolipidowa szybciej i skuteczniej się odbuduje i wzmocni. Dzięki temu skórze łatwiej będzie zachować odpowiedni poziom nawilżenia i równowagę lipidową, a w efekcie – skuteczniej obroni się ona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, łatwiej będzie wchłaniać substancje odżywcze zawarte w balsamach oraz zachowa lepszą kondycję.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?