Z cyklu: czego to ludzie nie wymyślą (cz. 6)

Dawno nie pisałam o tym, co potrafią wymyślić „ekoludki”, więc czas na kolejne nowości, tym razem z branży… napojowo-budowlanej.

Ale najpierw trochę statystyki. Czy wiecie, ile plastikowych butelek zużywa miesięcznie przeciętny mieszkaniec Ziemi? Piętnaście. Oznacza to, że przez 80 lat swojego życia wyprodukuje ok. 14 tysięcy butelkowych odpadów. Taka liczba pozwala na wybudowanie… (tak, tak, to nie pomyłka) dwupiętrowego domu o powierzchni 120 m2. Mowa o wybudowaniu go właśnie z butelek. Dom taki jest ekologiczny, bardzo dobrze zaizolowany, energooszczędny i ciepły. I nie jest żadną fantazją. Wioska takich właśnie domów powstała w zeszłym roku na 33-hektarowej działce w Isla Colon w Panamie z inicjatywy Kanadyjczyka Roberta Bezeau.

dom2

Wioska nazywa się wdzięcznie z angielskiego Plastic Bottle Village i stanowi odpowiedź założyciela na coraz większe zaśmiecenie globu. „Ludzie się zmienili. Świat się zmienił. Skoro doszliśmy do punktu, w którym musimy pić wodę z plastikowych butelek, to zmieniliśmy się z całą pewnością!

Ludzkość osiągnęła liczbę 7,3 miliarda ludzi żyjących na naszej planecie. Jeśli każdy z nas wypija tylko jedną butelkę dziennie, to mówimy o 2,6 biliona butelek rocznie.

Gdzie one są? Co się z nimi dzieje?” – pyta Robert Bezeau, udowadniając, że nawet prowadzony na szeroką skalę recykling butelek w krajach wysoko rozwiniętych nie jest w stanie zmniejszyć w znaczący sposób problemu zaśmiecania nimi globu. I wymienia aż 10 pomysłów na masowy upcykling butelek:

1. izolacja domów

2. doraźne tymczasowe schronienia dla ofiar katastrof

3. budynki dla zwierząt w gospodarstwach

4. baseny

5. zbiorniki wody pitnej

6. szamba

7. rolnicze drogi wodne (drenaże)

8. budynki magazynowe

9. obory i stajnie

10. drogi

Jak widać, możliwości wykorzystania popularnych PET-ów są ogromne. Jedną z nich Bezau testuje w Panamie. Co ważne, z butelek nie powstają byle jakie „lepianki”, ale komfortowe, energooszczędne domy z bardzo ładnymi, gustownie wykończonymi mieszkaniami. Zobaczcie sami i zajrzyjcie po więcej na www.plasticbottlevillage.com.

Zdjęcia również zaczerpnęłam z ich strony.

After_PBV_1

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *