Złuszczanie naskórka. Jak często to robić i jakie metody stosować?

Jak złuszczać martwy naskórek? Najskuteczniejsze sposoby

Nasz naskórek złuszcza się w naturalny sposób i jest to część cyklu życia komórek. Jednak chcąc, by nasza cera była zawsze w dobrej kondycji, warto regularnie stosować peelingi. Dlaczego?

Złuszczanie naskórka – na czym polega?

Złuszczanie naskórka to naturalny, ciągły proces polegający na usuwaniu jego martwych komórek i zastępowaniu ich nowymi. Trwa on przeciętnie 28 dni i w idealnych warunkach nie ma potrzeby go wspomagać. Niestety, w dzisiejszych czasach nasza cera jest nieustannie narażona na działanie czynników zaburzających ten proces, takich jak zanieczyszczenia środowiska. Istnieją także sytuacje sprzyjające nieprawidłowemu złuszczaniu się naskórka – są to niektóre choroby, np. atopowe zapalenie skóry, a także nieodpowiednia pielęgnacja. Skutkiem tego może być nadmierne przesuszenie naskórka, a także schorzenia skóry, takie jak trądzik, który może pojawić się jako rezultat zatkanych porów skóry, czy łuszczyca, będąca efektem zaburzeń złuszczania.

Czasami proces złuszczania naskórka ulega spowolnieniu, w związku z czym zrogowaciałe komórki nie są regularnie usuwane, dlatego nasza skóra wymaga wsparcia.

Dlaczego warto regularnie złuszczać naskórek?

Regularne pozbywanie się zrogowaciałych komórek naskórka z jednej strony wspiera ten naturalny proces, zapobiegając jego zaburzeniom, z drugiej zaś ma bardzo korzystny wpływ na kondycję i wygląd naszej cery. Stosując peelingi, zapobiegamy zatykaniu porów i powstawaniu niedoskonałości skórnych, takich jak zaskórniki i pryszcze, a także chorobom – takim jak trądzik. Złuszczanie martwego naskórka stymuluje skórę do szybszej regeneracji, dzięki czemu jest ona zdrowa, a jednocześnie gładka i promienna. Jeśli regularnie pozbywamy się zrogowaciałych komórek, kosmetyki, które stosujemy, łatwiej się wchłaniają i wnikają głębiej, przez co ich działanie jest skuteczniejsze.

Czym i jak często można złuszczać martwy naskórek?

Istnieje wiele sposobów, aby złuszczać martwy naskórek. Wybór metody zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także typu oraz stanu skóry. Oto kilka najbardziej popularnych:

Peelingi mechaniczne

Mają postać gęstych kremów zawierających drobiny, np. cukier, sól, fusy z kawy i usuwają martwy naskórek, delikatnie ścierając go. 

Peelingi enzymatyczne 

Peelingi enzymatyczne mają postać masek i zawierają między innymi naturalne enzymy roślinne, np. papainę (ekstrakt z papai), bromelainę (ekstrakt z ananasa), które rozpuszczają martwe komórki skóry

Peelingi chemiczne 

Peelingi chemiczne mają postać kremów i zawierają, na przykład kwasy owocowe lub inne kwasy, takie jak kwas salicylowy, mlekowy, glikolowy, które delikatnie rozpuszczają martwy naskórek. Peelingi z wysokim stężeniem powyższych substancji złuszczających wykonuje się w salonach kosmetycznych i są to peelingi medyczne. 

Kuracja retinoidami

Kuracja retinoidami (pochodnymi witaminy A), przyspieszając procesy regeneracji i odnowy komórek, przyczynia się do złuszczenia martwego naskórka, a tym samym oczyszczenia porów i zwiększenia produkcji kolagenu. 

Glinki 

Glinki wchłaniają nadmiar sebum i zanieczyszczeń, a jednocześnie usuwają martwe komórki naskórka, przez co również oczyszczają skórę z ich nadmiaru. Pomagają oczyścić pory i zapobiegają powstawaniu zaskórników.

Szczoteczki do twarzy

Szczoteczki do twarzy to elektroniczne urządzenia, które usuwają martwy naskórek za pomocą pulsującego ruchu. Można je stosować z łagodnymi produktami do mycia twarzy.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to profesjonalna metoda złuszczania naskórka, wykonywana w gabinetach kosmetycznych. Polega ona na mechanicznym ścieraniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia, które usuwa martwe komórki naskórka, a jednocześnie pobudza produkcję kolagenu w skórze.

 Wybierając metody złuszczania naskórka oraz ich częstotliwość, należy kierować się indywidualnymi potrzebami i typem skóry. Zbyt częste złuszczanie może prowadzić do podrażnień i uszkodzeń cery. W przypadku zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych ich częstotliwość dobierze kosmetolog, natomiast jeśli stosujemy peelingi w domu, kierujmy się zaleceniami producenta podanymi na etykiecie.

Złuszczanie naskórka – w domu czy w gabinetach kosmetycznych?

Naskórek można złuszczać zarówno w domu, jak i w gabinetach kosmetycznych. Wybór zależy od naszych preferencji oraz tego, jak intensywne ma być złuszczanie i jaki efekt chcemy osiągnąć.

W domu możemy stosować łagodne metody złuszczania, takie jak peelingi enzymatyczne, łagodne peelingi mechaniczne, glinki czy szczotkowanie skóry elektryczną szczoteczką. Może to być jeden z rytuałów domowego spa.

Raz na kilka miesięcy, a w przypadku skóry dojrzałej raz na 1-2 miesiące warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów złuszczających wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne złuszczają naskórek mocniej, a jednocześnie stymulują skórę do odnowy komórkowej, dzięki czemu następuje jej intensywna regeneracja, a jej wygląd znacząco i na dłużej się poprawia. Efekt ten możemy podtrzymywać, regularnie stosując peelingi i inne metody złuszczania w domu.

Czy są jakieś przeciwwskazania do złuszczania skóry?

Istnieją pewne przeciwwskazania do złuszczania skóry, zwykle są one jednak okresowe. Oto niektóre z nich:

  • Skóra wrażliwa lub uszkodzona – osoby ze skórą uszkodzoną (z przerwaną ciągłością naskórka) powinny zrezygnować ze złuszczania do czasu jej wygojenia. Natomiast osoby z cerą bardzo wrażliwą mogą sięgnąć po peelingi enzymatyczne (podrażniają one skórę, lecz jest to stan przejściowy), lub po peelingi mechanicznie, które nie podrażniają skóry. W obu przypadkach należy jednak zachować ostrożność, ponieważ nierozważne złuszczanie może prowadzić do głębszych podrażnień i zaostrzenia stanu skóry.
  • Skóra z trądzikiem – osoby z cerą trądzikową lub innymi stanami zapalnymi skóry powinny unikać jej mechanicznego złuszczania, inaczej bakterie mogą się rozprzestrzenić, a stan skóry pogorszyć. W tym przypadku warto wypróbować peeling enzymatyczny lub kurację retinoidami.
  • Skóra z egzemą lub łuszczycą – osoby borykające się z egzemą lub łuszczycą powinny unikać złuszczania skóry, ponieważ może to prowadzić do zaostrzenia stanu chorobowego.
  • Skóra opalona lub podrażniona – po depilacji, mając oparzenia słoneczne lub nawet po kontrolowanym opalaniu, należy unikać złuszczania skóry, bo może to prowadzić do podrażnień i pogorszenia jej stanu.
  • Leczenie skóry retinoidami – osoby stosujące leki retinoidowe powinny unikać dodatkowego złuszczania, ponieważ same leki mają działanie złuszczające.
  • Ciąża i karmienie piersią – u kobiet w ciąży lub karmiących piersią niektóre metody złuszczania skóry, szczególnie peelingi chemiczne, są przeciwwskazane. Zatem przed przystąpieniem do jakiejkolwiek mocniejszej metody złuszczania skóry w tym okresie należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?